Klaus kritizuje rychlou dohodu na penzijní reformě

Praha - Podle prezidenta Václava Klause schválila vláda plán důchodové reformy příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Navrhovaná reforma není podle něj propojením návrhů politických stran, které je nezbytné pro její přijetí veřejností. Prezident vládě mimo jiné vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje, že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyšší dani z přidané hodnoty. Svůj názor na reformu Klaus zveřejnil v dnešní Mladé frontě Dnes (MfD).

„Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba,“ uvedl Klaus.

Podle něj nedošlo za celé roky, kdy se o důchodové reformě diskutuje, k propojení stranických návrhů. „Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se však většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních. Odvažuji si říci, že tímto 'propojením', nezbytným pro přijetí jakékoliv reformy tohoto typu naší veřejností, které se tato věc týká především, není ani současný vládní návrh,“ míní prezident.

"Musí být jasně řečeno, …

… že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," tvrdí prezident Klaus.

Důchod má být pro všechny stejný

Státem vyplácený důchod má podle Klause v budoucnu pokrývat jen základní potřeby občanů a má být maximálně rovný, což ostře kontrastuje s nedávným rozhodnutím Ústavního soudu, podle něhož stát při výpočtu výše důchodů znevýhodňuje lidi s vyššími příjmy.

Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla ale Ústavní soud princip důchodů vůbec nepochopil. „Ústavní soud má občana za jakéhosi klienta státu a stát za jednu velkou pojišťovnu a já do této velké pojišťovny dávám svoje peníze a chci za to něco dostat, ale to není důvod, pro který stát vyplácí důchody,“ zdůraznil Jakl v rozhovoru pro ČT24. Kdyby dostatečně dlouho probíhala debata o důchodech, soud by podle něj nikdy podobné rozhodnutí nevydal.

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl
Zdroj: ČT24