Kellnerova PPF koupí největší bulharskou mediální skupinu Nova. Zahrnuje sedm televizních stanic

Investiční skupina PPF Petra Kellnera se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. PPF zároveň koupí i zbylých pět procent od společnosti Eastern European Media Holdings.

Cenu PPF neuvedla, ale podle zprávy MTG transakce ohodnocuje 100 procent Novy Broadcasting na 185 milionů eur, tedy v přepočtu asi 4,7 miliardy korun. MTG chce výnos z prodeje použít na investice do svého severoevropského mediálního domu Nordic Entertainment a podnikání v oblasti digitální zábavy.

Nova představuje největší bulharskou komerční mediální skupinu. Tvoří ji sedm televizních stanic, které jsou však podle výzkumné agentury Nielsen Admosphere ve sledovanosti až na druhém místě za bTV,  a 19 firem poskytujících on-line mediální služby. Nova zaměstnává v Bulharsku kolem 650 lidí.

Uzavření transakce ještě podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány, rozhodnutí se očekává během prvního pololetí roku 2018. Podle informací bulharských médií z minulého týdne se PPF uchází i o tamního telekomunikačního operátora Telenor.

PPF dříve vlastnila tuzemskou komerční televizi Nova, kterou v roce 2005 prodala společnosti CME. Na konci minulého roku se objevily v médiích informace, že je právě PPF je vedle skupiny Penta zájemcem i o českou Novu. PPF však podle mluvčí Zuzany Migdalové spekulace nekomentuje.

PPF působí v Evropě i Americe

Skupina PPF investuje do řady odvětví zahrnující bankovnictví, finanční služby, telekomunikace, nemovitosti a biotechnologie.  Vlastní mimo jiné majoritu v tuzemském telefonním operátorovi O2, který je největším provozovatelem internetové televize v Česku. Působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. V polovině minulého roku skupina vlastnila aktiva dosahující téměř 35 miliard eur (asi 887 miliard korun) a zaměstnávala celosvětově 155 tisíc lidí.

Původně švédská MTG vlastnila od roku 2005 do minulého roku polovinu v tuzemské televizi Prima. Podíl prodala společnosti Denemo Media Ivana Zacha a Vladimíra Komára. MTG je přední mezinárodní skupinou zaměřenou na oblast digitální zábavy. Značky z portfolia MTG zahrnují televizní a rozhlasové stanice, stejně jako aktiva z oblasti digitální zábavy.