Kdo to rád mléčné, připlatí si

Praha - Ceny mléka opět prudce rostou, momentálně jsou nejvýše za posledních pět let. Jen za několik předešlých měsíců zdražilo mléko v obchodech i o několik korun. Svého letošního vrcholu přitom ještě zdaleka nedosáhlo. Mléka je totiž v celé Evropě nedostatek, a tak se i čeští zákazníci musí připravit, že ceny mléčných výrobků budou stoupat dále.

„Ceny některých mléčných výrobků ještě upravíme o jednotky procent. Ceny mléka v České republice jdou nahoru a je to vlivem nedostatku na světových trzích,“ vysvětluje mluvčí obchodního řetězce Jiří Mareček. 

Například litr polotučného mléka ještě před rokem stál průměrně 18,50 Kč, teď je to o 60 haléřů dráže. Trvanlivé plnotučné mléko pak zdražilo dokonce o 3,50 Kč a kostka másla je přesně za rok dražší o šest korun. Tím ale zdražování nekončí. 

Důvodem růstu cen je výpadek mléka z Nového Zélandu vlivem počasí a velká poptávka v jihovýchodní Asii, ale také dlouhá zima v Evropě. Tím pádem se snížila i dojivost krav. Mnoho farmářů navíc raději než surové prodává výhodnější mléko sušené.  

Dodávky mléka na trhu jsou tak nižší, na což výkupní ceny reagují růstem. V lednu se litr surového mléka prodával za 7,90 koruny, teď je za 8,30. A to i pro české farmáře, kteří musí držet stejné ceny, jako jejich kolegové ze zahraničí. 

Zdraží i oblíbený eidam

V následujících dnech navíc cena mléka poroste i kvůli suchu. Zdražuje totiž krmení a krávy dojí méně. Ceny by měly stoupat už ale jenom v řádu desítek haléřů. Navíc drahé mléko a produkty z něj trápí nejen zákazníky obchodů, ale hlavně české výrobce. Ti ceny zvyšovat nechtějí a kvůli drahým surovinám si zatím snižují marže. O několik procent tak zdraží třeba sýr gouda, eidam nebo hermelín. 

Ceny mléka rostou s mírnými výkyvy už deset let. Například trvanlivé polotučné je dnes o 40 procent dražší než v roce 2003. Co se týče mléka polotučného, zatímco v roce 2007 ceny kvůli citelně vyšší poptávce nad nabídkou vystoupaly skoro na 19 korun, o dva roky později přišel propad o šest korun. Světová ekonomika byla totiž v krizi a s ní i mlékárenský průmysl. A podobně je to i s cenami másla. Ještě v roce 2007 byla čtvrtkilová kostka za 37,50 Kč, tedy jen o korunu levnější než teď. Přitom v roce 2009 se máslo dalo pořídit za pouhých 23 korun. 

Mléčné statistiky 

Čerstvě nadojené mléko vydrží jen tři dny, to krabicové 3 až 6 měsíců. I kvůli omezené trvanlivosti mléka jsou hlavní konkurencí českých sedláků naši nejbližší sousedi, konkrétně Němci a Poláci. Z důvodu různě vysokých evropských dotací jsou pak velmi tvrdou konkurencí. 

Průměrný Čech vypil v loňském roce 60 litrů mléka: 35 od českých krav, zbylých 25 z dovozu. Jenže i pod německou etiketou se v krabici může skrývat mléko z české farmy. Kvůli lepším výkupním cenám totiž čeští producenti prodávají velkou část nadojeného mléka za hranice. Odtud se k nám zase vrací, balené anebo v podobě jogurtů a sýrů.