IKEA stahuje mandlový dort, obsahoval fekální bakterie

Stockholm – Švédská společnost IKEA stahuje z prodeje ve 23 zemích světa svůj mandlový dort. Čínské úřady totiž objevily při kontrole tohoto výrobku koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích, ale nejsou zdraví nebezpečné. Informovala o tom agentura AFP. České pobočky IKEA tuto šarži mandlových dortů vůbec neprodávaly.

Číňané objevili koliformní bakterii v dodávce 1 800 dortů, které dorazily ze Švédska do Šanghaje. Všechny byly zničeny. „Tyto dorty se vůbec nedostaly do našich obchodů,“ informovala mluvčí společnosti Ylva Magnussonová.

Výrobek nazvaný Taarta Chokladkrokant obsahoval podle ní nevelké množství koliformní bakterie. Mikrobiolog Mats Lindblad ze švédského Národního potravinového úřadu uvedl, že přítomnost této bakterie může být důkazem fekálního znečištění, ale ne vždy. Bakterie nicméně podle něj není nebezpečná pro lidské zdraví.

„Obchodní domy v ČR jsme během odpoledne zkontrolovali a tuto šarži mandlového dortu s karamelem a smetanou v tuzemsku nemáme,“ sdělil mluvčí společnosti IKEA v České republice Petr Chadraba. Co se týče uvedených 23 zemí, šlo podle jeho informací o koliformní bakterie nepatogenní. „Společnost se přesto rozhodla dotčenou šarži stáhnout, protože neodpovídá našim požadavkům na kvalitu. Výrobek nepředstavuje žádné zdravotní riziko,“ dodal Chadraba.

Švédský nábytkářský řetězec minulý týden čelil problémům kvůli svým hovězím a vepřovým kuličkám z mletého masa, v nichž kontroly objevily koňské maso. Výrobek proto stáhl z prodeje v 25 zemích světa včetně České republiky.