Facebook se pouští do akvizice za miliardu dolarů

San Francisco – Provozovatel nejrozšířenější sociální sítě, Americká společnost Facebook, koupí za miliardu dolarů (téměř 19 miliard korun) společnost Instagram. Ta vyvíjí aplikaci pro sdílení fotografií a funguje prostředním aplikací do mobilních telefonů iPhone, nově také na bázi operačního systému Android. Pro Facebook jde před primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) o největší akvizice za jeho krátkou historii.

„Pro Facebook je to klíčový milník, protože je to vůbec poprvé, co jsme získali produkt a společnost, která má tolik uživatelů,“ sdělil na svém blogu spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Zpráva je o to překvapivější, že se firma k akvizici odhodlala jen krátce před plánovaným vstupem na burzu. Facebook převezme i celý tým vývojářů Instagramu.

Poslední krok největší sociální sítě v mnohém připomíná šest let staré spojení Google a YouTube. Google tehdy zaplatil za server na sdílení videí přes 1,5 miliardy dolarů. „Analogie toho, když Google kupoval YouTube, je velmi přesná, protože v té době se ukazovalo, že uživatelské sdílení videí je přicházející trend. A právě využívání mobilního sdílení fotek je něco podobného,“ říká specialistka na sociální sítě Eliška Hutníková.

Facebook a Instagram (zdroj: ČT24)

Instagram slouží ke sdílení fotografií pořízených inteligentními mobily, ale možné je na ně stahovat, byť pracněji, i obrázky pořízené z digitálního fotoaparátu. Instagram existuje teprve od ledna 2011, stihl už ale získat kolem 30 milionů uživatelů.

Facebook hodlá zaplatit jednak hotově, jednak svými akciemi, které by měl co nevidět v rámci IPO vydat. Získat chce minimálně pět miliard dolarů (zhruba 94 miliard korun). Vstup firmy na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.