Evropské Auto roku se našlo mezi terénními SUV. Zvítězilo Volvo XC40

Titul evropského Auta roku 2018 letos získalo Volvo XC40. Na druhé místo odborná šedesátičlenná porota zvolila Seat Ibiza a třetí je BMW 5. Uvedli to organizátoři soutěže před zahájením ženevského autosalonu. Loňský ročník vyhrál Peugeot 3008.

Volvo XC40 je terénní SUV o délce 4,4 metru a šířce 1,8 metru. Má zavazadlový prostor o objemu 479 litrů a jeho cena v České republice začíná na 742 tisíci korunách. 

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Car Group, který je od roku 2010 v rukou čínské společnosti, loni zvýšil provozní zisk o 28 procent na rekordních 14,1 miliardy švédských korun (36 miliard korun). Zasloužila se o to především silná poptávka po modelu XC60 a vozech série 90 v Číně.

O titul evropské Auto roku 2018 se mohly ucházet automobily, které se objevily na evropském trhu v průběhu loňského roku. Podmínkou je, aby model byl dostupný minimálně v pěti zemích starého kontinentu.

Za vítězným Volvem XC40 se umístil vůz Seat Ibiza. Třetím nejlepším autem je BMW 5. řady. Do finále letošního ročníku prestižní ankety postoupila ještě Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, Citroen C3 Aircross a Kia Stinger.

Titul Auto roku (The Car of the Year) se uděluje od roku 1964, a je tak nejstarším a zároveň nejprestižnějším oceněním svého druhu v Evropě. V české anketě získal titul auta roku model Škoda Karoq.

V úterý odstartuje ženevský autosalon

Ocenění se uděluje v předvečer ženevského autosalonu. Na něm se letos představí více než 110 světových a evropských výstavních premiér. Na akci se přihlásilo 180 vystavovatelů, kteří přivezou 900 aut.

Hyundai ukáže novou generaci SUV SantaFe nebo elektrické provedení modelu Kona, Kia bude mít nový Ceed a Peugeot předvede novou 508. Modernizací prošel u Citroënu model C4 Cactus. BMW bude lákat na nová SUV X2 a větší X4 a Audi zřejmě předvede novou generaci A6. V Ženevě naopak budou chybět značky Opel nebo Chevrolet/Cadillac. Pro veřejnost se přehlídka otevře ve čtvrtek. Pořadatelé očekávají přes 700 tisíc návštěvníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 9 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 16 hhodinami

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...