Evropská komise: Ceny ropy zvedají inflaci o tři procenta

Brusel - Barel ropy se bude v příštích letech zřejmě obchodovat za 80 až 140 dolarů a situace na trhu s touto komoditou zřejmě zůstane nadále napjatá. Vyplývá to ze zatím nezveřejněné analýzy k situaci na trhu s ropou, kterou vypracovala Evropská komise a má ji k dispozici ČTK. Pokles poptávky po "černém zlatu" není podle dokumentu moc pravděpodobný, poptávané množství ropy by při srovnatelných cenách mělo být v roce 2030 zhruba o polovinu vyšší než v loňském roce.

Podle simulace, kterou Evropská komise vypracovala, růst cen ropy mezi lety 2004 a 2008 vedl k poklesu reálného HDP o 1,25 procenta v letošním roce a povede ke zhruba 1,75 procentnímu poklesu reálného HDP v roce 2009. Vysoké ceny ropy ropy přitom jen letos údajně zvedly spotřebitelské ceny o 2,75 procenta v roce 2008 a o 3,5 procenta v roce příštím.

„Pokud vydrží výrazný pokles cen ropy z července, mělo by to vést ke zmírnění inflace v následujících měsících. Navzdory tomu ale efekt cen ropy bude ovlivňovat energetickou inflaci až jeden rok,“ uvedla komise.

Prudký nárůst cen za barel ropy podle EK přišel Evropskou unii zhruba na 425 miliard eur (necelých 10,5 bilionu korun), které zamířily k producentům.

Vydáno pod