Důvěra v českou ekonomiku je nejnižší za pět let

Důvěra v českou ekonomiku v září klesla ve srovnání se srpnem o jeden bod na 94,6 bodu, a je tak nejnižší zhruba za pět let. V případě podnikatelů se důvěra snížila o 0,7 bodu na 92,9 bodu, u spotřebitelů to bylo o 1,8 bodu na 103,3 bodu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku snížila o 0,9 bodu v obchodu a o 1,6 bodu u služeb. Naopak v průmyslu se už počtvrté za sebou nezměnila, stejná zůstala rovněž ve stavebnictví.

„V září výsledky konjunkturálních průzkumů nepřinesly žádná překvapivá zjištění. Důvěra podnikatelů napříč sledovanými odvětvími je stabilní, podniky dobře hodnotí zejména svou současnou situaci,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Přesto je podle něj možné pozorovat, že výsledky jsou dlouhodobě ovlivněny vysokou mírou nejistoty. „Lze proto zatím těžko odhadovat, jak se bude podnikatelská nálada v příštích měsících dál vyvíjet,“ dodal.

Nejnovější ukazatele důvěry by ale podle ekonoma ČSOB Petra Dufka neměly vést ani k výraznějšímu přehodnocování investičních záměrů firem, ani spotřebitelského chování. „Celkový vzkaz z průzkumu za letošní září a obecně za celé třetí čtvrtletí lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejde ale o nic dramatického a vlastně ani překvapivého,“ dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Průmyslníci jsou nejpesimističtější

U průmyslových podniků je důvěra už čtyři měsíce na 90,3 bodu. Průmyslníci tak nadále zůstávají nejpesimističtější ohledně vývoje ekonomiky za posledních šest let. Proti srpnu se snížilo hodnocení zahraniční poptávky. Podnikatelé v průmyslu očekávají v příštích třech měsících neměnné tempo růstu výroby. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou rovněž stejná.

Ve stavebnictví stagnuje důvěra podnikatelů na 101,8 bodu. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se meziměsíčně mírně snížilo. Hodnocení současné celkové ekonomické situace je ale naopak vyšší. V následujících třech měsících mají stavaři stejně jako průmyslníci téměř neměnné tempo růstu stavební činnosti.

V obchodu je důvěra na 95,1 bodu. Podnikatelé hodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v srpnu. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro nadcházející tři i šest měsíců jsou přibližně stejná.

Ve službách, kde je důvěra na 94,2 bodu, se hodnocení současné celkové poptávky snížilo. Očekávání pro další tři měsíce jsou ale také téměř neměnná.

Spotřebitelé mají obavy, že bude hůř

Spotřebitelé mají vyšší obavy ze zhoršení své ekonomické situace v příštích dvanácti měsících. „Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly také téměř stejné jako v srpnu,“ uvedli statistici. Mírně se snížily obavy ze zdražování.

„Důvěra domácností se v září dostala na nejnižší letošní úroveň a zároveň nejslabší hodnotu od poloviny roku 2016. Ačkoli v letošním roce vesměs klesá, v průměru se nachází zhruba na úrovni roku 2016, což je z dlouhodobého pohledu stále příznivá hodnota,“ komentuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Je podle něho ale patrné, že častější debaty o příchodu ekonomického zpomalování na důvěru domácností dopadají. „Nicméně jejich spotřeba se nadále udržuje na solidní úrovni,“ dodává.

Co bude dál? Obchodní války i brexit dále zatíží ekonomiku, míní analytici

Poslední dny sice přinesly určité zklidnění nejistoty na poli obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou. USA odložily o dva týdny plánované navýšení cel z pětadvaceti na třicet procent a Čína obnovila nákupy některých zemědělských produktů od amerických farmářů, aby se otevřel prostor pro obnovení vyjednávání.

Začátkem října by tak mělo ve Washingtonu proběhnout další kolo jednání mezi vysokými představiteli Číny a USA. „Je však otázkou, zda lze čekat pozitivní závěry. Obě strany sice hovoří o tom, že chtějí uzavřít férovou dohodu, každá strana má však trochu jinou představu, co ona férovost znamená,“ připomíná Seidler.

Obchodní války tak budou i podle něho dále zatěžovat globální ekonomiku nejen letos, ale i v části příštího roku. „Pokud by totiž Donald Trump dosáhl dříve dohody s Čínou, obrátil by pravděpodobně svou pozornost na EU,“ uvedl.

Hlavní slabinou zůstává i podle analytika ČSOB Petra Dufka zahraniční poptávka, tedy přetrvávající vnější rizika v podobě brexitu, útlumu poptávky po automobilech. Důvod k přepisování výhledu však tato aktuální čísla podle něho nedávají.