Čínská skupina CEFC investující v Česku loni vykázala ztrátu

Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company, která v Česku investovala přes 20 miliard korun, vykázala loni ztrátu 120 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v Obchodním věstníku. Podle mluvčího společnosti očekávají návratnost investic ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

„Hospodářský výsledek za rok 2015 je v souladu se záměrem CEFC vstoupit na český a evropský trh,“ reagoval mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Společnost CEFC je podle mluvčího na začátku svých investičních aktivit v Česku a v Evropě a rozsáhle investuje do rozvoje svého podnikání. „Plánuje zde působit dlouhodobě a návratnost svých investic očekává ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ dodal Bednář. CEFC dál plánuje v Česku a ve střední a východní Evropě investovat desítky miliard korun.

Od fotbalového klubu po strojírenský podnik

Skupině už v Česku patří mimo jiné fotbalový klub Slavia Praha a pivovarská skupina Lobkowicz. Investovala také v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Také převzala strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou, spolu s ním jeho dceřinou společnost TS Plzeň a také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS.

Na jaře CEFC za 2,3 miliardy korun vstoupila spolu se skupinou Rockaway Capital do internetového prodejce zájezdů Invia.cz, zvýšila také podíl v leteckém dopravci Travel Service téměř na polovinu. V metropoli jí patří pětihvězdičkové hotely Mandarin Oriental Prague v Praze na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.

Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a nyní je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Společnost, která zastřešuje evropské aktivity CEFC, byla oficiálně založena 16. června 2015.