České předsednictví se ujímá debaty o klimatické politice Evropské unie. Už tento týden se v Praze potkají ministři životního prostředí z unijních zemí. V příštím půlroce se debaty zaměří i na auta se spalovacími motory nebo reformu systému emisních povolenek.
Budovy, auta, povolenky. České předsednictví chce dotáhnout domluvu o snížení emisí
Ministři životního prostředí se koncem června shodli na pěti klíčových návrzích balíčku Fit for 55, tedy opatřeních, která mají vést do roku 2030 ke snížení emisí o 55 procent. Opatření řeší Evropský systém pro obchodování s emisemi (EU ETS), emise aut, lesy a půdu, národní cíle a kompenzace.
Francie začala, Česko balíček dokončí
Pro Česko, které přišlo kvůli suchu a kůrovci o část lesů, bude důležité vykazování emisí, které se ukládají do dřeva a v půdě. Evropská komise mimo jiné také chce, aby se s emisemi budov a aut obchodovalo podobně jako s těmi v energetice, těžkém průmyslu nebo letecké dopravě. Například budovy spotřebovávají víc než třetinu veškeré energie.
„Chceme-li zařadit do obchodování s emisemi sektor budov a aut, musí k tomu být sociální fond. Ten se nám podařilo prosadit a z toho 35 miliard korun přímo na řešení problémů nízkopříjmových a zranitelných domácností,“ uvedla k českým opatřením ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Agendu určilo zčásti už předchozí francouzské předsednictví. I to se zaměřilo na klimatické otázky. „Na obnovitelné zdroje energie, na energetickou účinnost, na emisní obchodování. Řadu věcí se podařilo posunout,“ vyjmenoval Thomas Pellerin-Carlin, šéf Energetického centra Institutu Jacquesa Delorse.
Na českém předsednictví teď bude dovést návrhy ke konečné podobě, a to v takzvaném trialogu. Tedy najít kompromis mezi Evropskou komisí, členskými státy a Evropským parlamentem, který bývá často ambicióznější.
Vliv války na Ukrajině
„Pokud chce Evropa dosáhnout energetické nezávislosti na Rusku, tak to jde ruku v ruce s dosažením jejích klimatických cílů,“ zmiňuje jednu z možných motivací pro domluvu Tomáš Jungwirth z Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky.
Kvůli válce na Ukrajině, energetické krizi a inflaci se navíc dostává do popředí sociální rozměr opatření. „Náběh bude v řadě aspektů pozvolnější, v balíčku je významná solidarita,“ uvedl náměstek ministryně životního prostředí Jan Dusík.
„Je absolutně nutné, aby v dnešní situaci Česká republika bránila zdravý rozum proti aktivistickým návrhům, které stále přicházejí,“ připomíná vládě exministr životního prostředí a nynější opoziční poslanec Richard Brabec (ANO).
Podle Anny Hubáčkové je Česko připraveno sejít se k trialogu tolikrát, kolikrát bude třeba pro dotažení balíčku ke zdárnému konci. Už tento týden se ministři sejdou v Praze na neformální radě pro životní prostředí. Hlavní část vyjednávání se odehraje na podzim.