Automobilka GM plánuje v roce 2011 návrat k zisku

Detroit - Největší americká automobilka General Motors, která tento týden požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli, doufá, že se v roce 2011 vrátí k zisku. Vyplývá to podle internetového serveru BBC ze soudních dokumentů. Odhad je založen na předpokladu, že prodej GM stoupne na 16 milionů vozů ročně z necelých deseti milionů v současnosti.

Společnost Evercore Partners, která je finančním poradcem GM, očekává, že automobilka v letošním roce prodělá 17,5 miliardy dolarů (333 miliard korun). V roce 2011 by však měla vykázat zisk tři miliardy dolarů. Pondělní žádost GM o ochranu před věřiteli byla třetím největším bankrotem v historii Spojených států. Podnik bude i nadále fungovat, čeká jej ale rozsáhlá reorganizace. GM tento týden rovněž oznámila, že se dohodla na prodeji své legendární značky Hummer. Tu koupí čínská průmyslová společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery.

Automobilka také uvedla, že nalezla 16 zájemců o koupi značky Saturn a tři zájemce o švédskou značku Saab. V německé divizi Opel by měli po sobotní dohodě s německou vládou získat majoritu kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna a ruská Sberbank. GM hodlá rovněž postupně utlumit výrobu značky Pontiac a zaměřit se na značky Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC.