Ano, může být líp. Zřejmě pro Agrofert, oplácí Kalousek kritiku

Praha – Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek vyzval lídra hnutí ANO Andreje Babiše, aby přestal kritizovat politiku někdejší vlády a začal plnit sliby, které voličům před volbami dal. „Pokud bude úspěšný, já mu zatleskám,“ uvedl Kalousek v rozhovoru pro ČT24. Reagoval tak na dnešní brífink představení nové Rady ekonomických poradců, která bude radit hnutí ANO. Její člen, analytik Aleš Michl, mimo jiné mluvil o chybě Nečasovy vlády v době krize příliš škrtat. Podle Kalouska ale vláda musela dostat rozpočty „pod kontrolu“.

Rada ekonomických poradců kritizuje například zvyšování daní z přidané hodnoty. Babiš chce naopak daňovou zátěž snižovat. Podle Kalouska by se ale měl zamyslet nad tím, zda snížení DPH skutečně promítne v konečných cenách pro spotřebitele, nebo bude naopak výhodné pro Babišovu společnost Agrofert a její marže. „Pan Babiš si možná myslí, že co je dobré pro Agrofert, je dobré pro Českou republiku. Já mám o tom jisté pochybnosti,“ dodal Kalousek.

Podle něj by totiž příští vláda měla spíš hledat snižování příjmu u sociálního pojištění. „ Je-li prostor ke snížení daní, pak to, co nás pálí nejvíc, jsou vedlejší náklady práce (tedy pojištění). Tak snižujme raději vedlejší náklady práce. Nicméně pro skupinu Agrofert je DPH zřejmě daleko klíčovější,“ uvedl bývalý ministr.

Kalousek odmítá i další dnešní kritiku mířící primárně na hlavu dřívějších ekonomických ministrů. Podle Aleše Michla bylo chybou, že stát v době prosperity nespořil a po nástupu ekonomické krize zvýšil daně a zabrzdil ekonomiku. „Nešetřilo se, když se šetřit mělo, takže v okamžiku, kdy skutečně veřejné finance mohly trochu ekonomiku podržet, tak jsme byli téměř na bodu rozvratu, skoro na 6 procentech deficitu, takže tím klíčovým cílem bylo dostat veřejné rozpočty pod kontrolu,“ zmínil Kalousek. Podle něho nešlo dluhovou krizi řešit dalším zatížením státního deficitu. „To znamená pouze přilévat olej do ohně,“ dodal.

Miroslav Kalousek, 1. místopředseda TOP 09:

„To, co je klíčové, je přestat kecat a začít makat. Pan Babiš pro ty své návrhy má mandát od voličů, tak ať to provede. Pokud bude úspěšný, já mu rád zatleskám. Zatím pouze kritizuje.“

Mládek: Na nižší spotřební dani se s ANO shodnout můžeme

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek v reakci na dopolední brífink Babiše připustil, že nejmenší problém v ekonomických prioritách vidí u obou stran ve spotřební dani. Právě pohonné hmoty jsou jednou z položek, kde by hnutí ANO chtělo vybírat méně. A u sociálních demokratů by mohlo najít shodu rychle.

„Tam já vidím největší prostor pro dohodu, protože tyto daně jsou v zásadě panevropské, v tom smyslu, že je stanovena minimální spotřební daň v eurech a vy můžete být jen o trochu výše nad tou sazbou. My jsme připraveni na diskuzi, nevidím žádný zásadní rozpor,“ řekl Mládek pro ČT24.

Na dálku ale také odmítl výtku ekonomů i Babiše v tom, že sociální demokraté ve vládě během ekonomického růstu více nešetřili. Podle Mládka se musely splácet dluhy zanechané po privatizaci vlád Václava Klause – například u ztráty Konsolidační banky. „Kdyby nebylo nutné splácet tyto dluhy, tak by rozpočty byly vyrovnané. Když máte díru 700 miliard korun, to je tak velká částka, že nemůžete ročně generovat přebytky,“ dodal Mládek.

Vydáno pod