Poslanci ve třetím čtení zákona schválili předlohu o obchodování s emisními povolenkami. Ta počítá s tím, že peníze z prodeje povolenek bude možné využít jen na boj s následky klimatické změny. Předseda ANO Andrej Babiš dopoledne více než dvě hodiny blokoval svým projevem páteční jednání sněmovny. V jeho úvodu jí neúspěšně navrhl projednat psychický stav předsedy vlády a ODS Petra Fialy, mimo jiné kvůli jeho příslibu srovnat české platy s německými. Jednací sál v reakci dočasně opustili představitelé vlády. Jednání bylo odpoledne přerušeno, pokračovat bude až 3. prosince.
Sněmovna schválila změny v emisních povolenkách
Výnosy z prodeje emisních povolenek bude možné využít pouze na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu, uvádí schválená novela. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Část peněz bude možné využít například na administrativní náklady spojené s fungováním systému emisních povolenek nebo na příspěvky některým mezinárodním organizacím v souvislosti se závazky v ochraně klimatu. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
Vláda vložila do novely pouze část evropské směrnice a vynechala zavedení systému EU ETS 2. Systém zavádí emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění.
Na doporučení výboru pro životní prostředí vložila sněmovna do zákona ustanovení, které vychází z případu zkrachovalé hutě Liberty Ostrava. Toto opatření umožní ministerstvu životního prostředí zablokovat účet s volnými emisními povolenkami tak, aby mohly být použity pouze na vyřazení povolenek za vypuštěné emise. Podniky by je tak nemohly prodat.
Poslanci rovněž schválili změny v podpoře zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Novelou upravili i dohody o provedení práce a zdravotní benefity.
Babišova kritika
„Premiér by si měl odpočinout a přestat vykládat nesmysly,“ doporučoval Babiš svému nástupci v čele vlády v úvodu páteční schůze. Zdůvodnil to i jeho výroky o dorovnání českých platů na úroveň německých během pěti let či o tom, že chce vyhrát příští sněmovní volby a získat v nich 30 procent hlasů. Podpora ODS je podle volebních průzkumů nyní zhruba na úrovni deseti procent, zatímco ANO má šanci získat třetinu voličských hlasů.
„Nerozumím tomu, co nám pan premiér tady vykládá, a proto máme všichni strach o něj,“ prohlásil Babiš s tím, že i Česko je v ohrožení.
Babiš dále obsáhle opakovaně kabinet kritizoval mimo jiné za návrh na zvýšení platů ústavních činitelů. Vláda podle něj začala věc řešit pozdě kvůli podzimním krajským a senátním volbám, i když Ústavní soud zasáhl do příslušného zákona kvůli soudcovským platům už v květnu. Podle Babiše by měla koalice podpořit opoziční návrhy na zmrazení platů politiků.
Babiš chtěl podle koaličního tábora obstrukčním projevem zabránit schvalování novely o prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky, takzvaného lex Ukrajina, neboť v ní chce koalice zavést nový trestný čin nepřípustné spolupráce s cizí mocností. Podle koaličního tábora chtěl také oddálit schvalování energetické novely, kterou hodlal vládní tábor snížit podporu obnovitelných zdrojů energie.
Odchod ministrů
Poslanci koalice přerušovali Babišovo vystoupení nesouhlasným bušením do lavic, zazněl i výkřik „fuj“. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) jako předsedající schůze v rámci sjednávání pořádku vybídl svého šéfa k tomu, aby se zdržel psychiatrických hodnocení. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poté na protest odešli z pléna dolní komory pryč.
Oba následně řekli, že nelze akceptovat Babišův proud urážek. Jurečka uvedl, že poslanci se měli zabývat řadou důležitých zákonů, ale šéf opozičního hnutí ANO se ani po půlhodině řeči nedostal k návrhu na úpravu programu.
„Nebývale urážel premiéra způsobem, kdy útočil na jeho duševní zdraví,“ shrnul Jurečka důvody odchodu ministrů. Dolní komora se podle něj stala kolbištěm, kde je vyhrocená atmosféra bez elementární slušnosti. Ministři jsou dle něj schopni se vrátit až v okamžiku, kdy Babiš ustoupí od svého dosavadního způsobu projevu, tedy „nekonečného a bezbřehého urážení“, dodal.
„Nemůžeme sedět v sálu v okamžiku, kdy místo politické diskuse zaznívá jen proud urážek,“ doplnil Kupka. Jako jedno z východisek situace označil svolání mimořádné schůze.
Další průběh jednání
Jednání a Babišovo vystoupení mohlo pokračovat až po přibližně dvacetiminutové přestávce. Zpočátku se odehrávalo bez přítomnosti ministrů, v sále ho ale sledoval Fiala.
Místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová (Piráti) následně neprosadila, aby sněmovna začátkem prosince rozhodla o úpravě pravidel jednání s cílem omezit obstrukce. „Tohle není demokracie, ale cochcárna,“ komentovala Babišovův projev.
Dolní komora musela hlasování o Babišově návrhu týkajícím se Fialova psychického stavu opakovat na popud lidoveckého poslance Jiřího Navrátila, který ho patrně omylem jako jediný z koalice podpořil. „Možná si jenom někteří mysleli...,(že) to bylo o expremiérovi, to hlasování,“ nechala se slyšet předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zástupci ANO a SPD jí vytkli, že opakování hlasování umožnila z pozice předsedající a že navrhnou její odvolání na mimořádné schůzi. „Myslím, že trocha nadhledu a humoru nikdy neuškodí,“ dodala k výtkám opozičních zákonodárců Pekarová Adamová.
Podobné „přestřelky“ budou častější, míní politolog
K obviňování různých premiérů ve sněmovně, že nejsou duševně zdraví, už dříve docházelo, prohlásil pro ČT24 politický analytik Lukáš Jelínek. „Problém je, že Andrej Babiš možná nadužívá podobných metod a vyjádření. To je ale dáno do značné míry tím, že prostě nemá zábrany, nevidí si do úst, tady v tom je možná trochu na úrovni malého dítěte, takže si možná ani neuvědomuje, co říká a co způsobuje,“ doplnil Jelínek. Řekl, že hnutí ANO má nejspíš i proto tendenci cílit Babišovými výroky na emotivnější voliče, zatímco na ty „racionálnější“ například prvním místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem.
Jelínek má zato, že události ve sněmovně svědčí o startujícím předvolebním boji mezi vládní koalicí a opozicí a že podobné slovní přestřelky budou nejspíš častější. Také si ale nemyslí, že by cokoliv ze současné situace pomohlo opozici nebo vládě. „Ono to zpomalení nebo zablokování legislativního procesu je nakonec proti objektivnímu zájmu České republiky,“ řekl. Uznal ale, že část voličů může Babišův projev oslovovat.
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek navrhl právě kvůli blokování jednání opozicí omezit délku pro přednostní řečníky. Michálek uvedl, že návrh je předjednaný ještě z doby, kdy Piráti tvořili součást vlády. „Záleží, jestli se koalice rozhoupe, že přijme, co si domluvila, ale léta odkládala,“ uvedl. Piráti podle něj chtějí o úpravě hlasovat 3. prosince a cítí podporu i od některých členů zbývajících stran, se kterými byli do konce září ve vládě, tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
Sněmovna v pátek opět nedokončila druhé kolo schvalování novely týkající se regulace marketingu nebo šíření mobilního signálu, kterou chce koalice navíc odložit dokončení digitalizace státní správy o dva roky. Přerušení navrhl bezprostředně po naplánovaném obnovení projednávání předlohy předseda poslanců ODS Marek Benda, podle něhož by se druhé kolo nepovedlo dokončit do konce jednacího dne. Stejně tak se nestihlo projednat třeba novelu o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí.