Žena v Ústí nad Labem je čtvrtou pacientkou s koronavirem v Česku

V Česku je potvrzený čtvrtý případ onemocnění koronavirem. Pozitivní test měla třiapadesátiletá žena v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. České televizi to potvrdil primář tamního infekčního oddělení Pavel Dlouhý. Žena byla v Itálii ve stejném hotelu jako muž z Děčína, u něhož se nákaza potvrdila v neděli. Je jednou z osmadvaceti lidí, u kterých zdravotníci čekali na výsledky testů. Všechny by měly být známé v úterý ráno.

  • 23:14

    Tři fotbalisté Fiorentiny a čtyři hráči Sampdorie Janov se nakazili novým typem koronaviru. Oba italské kluby o tom informovaly po vyhodnocení výsledků testů, které provedly před návratem k tréninku po dvouměsíční pauze zaviněné pandemií nákazy covid-19.

  • 23:10
    Česká televize

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro ČT také potvrdil, že NATO se nyní připravuje na možnou druhou vlnu koronaviru. Popsal, že Aliance proto spustila i nový operační plán.

  • 22:06

    Řecko oznámilo, že ve snaze zachránit aspoň část zisků z letní turistické sezony začne postupně otevírat antické památky a muzea. Země by se pro cestující ze zahraničí měla otevřít od července.

Nemocná žena se z Itálie vrátila v pátek. Měla horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. Zůstane v izolaci. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v Událostech, komentářích řekl, že její stav by neměl být vážný. 

Podle Dlouhého bydlely v italském hotelu společně čtyři rodiny. „Je to zajímavá souvislost,“ uvedl. Prymula řekl, že zatím u nikoho dalšího z této skupiny pozitivní výsledek zjištěn nebyl. Ráno podle něj budou další výsledky testování. Vzorků je asi deset, dodal.

Redaktor ČT Ivo Brániš uvedl, že nakažená žena zřejmě zatím zůstane v nemocnici v Ústí nad Labem. Krajská zdravotní podle něj v nemocnici v pondělí zřídila infekční stanici. „Je to speciální pokoj, kam budou směřováni pacienti, u kterých bude nemoc potvrzena,“ dodal s tím, že s největší pravděpodobností je žena s koronavirem právě v tomto pokoji.

Nahrávám video
Prymula a Matič o koronaviru v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, kde muž a žena pobývali ve stejném hotelu, je menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři jej příliš nenavštěvují.

Skipasy má společné se známým velkým střediskem Cortina d ́Ampezzo, od něhož je vzdáleno 30 kilometrů. Pobyty v Auronzo di Cadore, v němž převažují modré sjezdovky vhodné pro děti a začátečníky, nejsou v nabídce velkých českých cestovních kanceláří. Obec Auronzo di Cadore se nachází na alpském severu Itálie a má přes tři tisíce obyvatel.

Další pacienti

Tři další pacienti hospitalizovaní v pražské Nemocnici na Bulovce kvůli koronaviru jsou v pondělí bez příznaků nemoci, nemají teplotu ani kašel. Další kontrolní testy jim odborníci udělají do konce týdne. Nemocní jsou tři lidé, kteří přijeli z Itálie. Jeden z konference v Udine, druhý s rodinou z lyžařské dovolené v Benátsku a třetí je Američanka, která studuje v Miláně.

Spolu s Američankou jsou v izolaci také dvě její kamarádky, které s ní cestovaly. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové ale nemají zatím žádné příznaky. Hygienici nicméně prověřují jejich kontakty s dalšími osobami, nakažená Američanka pobývala například v Brně a na cestu do Prahy využila spoj dopravce RegioJet.

  • Registrace v systému Drozd;
  • Počítat s případnou karanténou;
  • Ověřovat platnost spojů dopravních společností;
  • Kontrolovat přijímaná opatření daného státu;
  • Sledovat místní média a zastupitelský úřad ČR;
  • Pokud zájezd cestovní kancelář zruší, je možná výměna za jiný nebo vrácení peněz;
  • Pokud zájezd zruší turista, hrozí storno-poplatky.
  • Zdroj: MZV a cestovní kanceláře

Kvůli kontaktům s nakaženým Čechem, který přednáší na České zemědělské univerzitě, škola v pondělí a v úterý zrušila výuku. V pondělí se neučí ani na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického, kterou navštívil kolega hospitalizovaného účastníka konference v Udine. 

Nakažený muž totiž po návratu z konference ještě několik dní učil a univerzita nyní zjišťuje, kteří z dvacítky studentů, již měli přijít, skutečně byli na jeho semináři.  

Třetím nakaženým je muž, který přicestoval z Itálie s manželkou a čtyřmi dětmi. Jeho rodina je také v karanténě. Rodina pochází z Děčína. 

Nakažený muž v neděli České televizi řekl, že se cítí dobře. 

V Česku jsou dosud podle webu ministerstva zdravotnictví známy výsledky testů 211 lidí, dalších 28 vzorků se nyní prověřuje. Výsledky ale dosud nezahrnují čtvrtý případ nákazy. Ministerstvo zdravotnictví mělo původně výsledky dalších testů zveřejnit v pondělí večer. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) ale nakonec svolal tiskovou konferenci na úterní ráno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 2 mminutami

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
15:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
04:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
17:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 3 hhodinami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 3 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 3 hhodinami
Načítání...