Žalobce žádá pro Petra Kramného 30 let vězení

Žalobce chce pro Kramného 30 let

Petr Kramný, obžalovaný z vraždy manželky a dcery v Egyptě, by měl podle žalobce Víta Legerského dostat výjimečný trest na samé horní hranici, tedy 30 let vězení. Podle žalobce byla vina Kramnému jednoznačně prokázána spolehlivou soustavou nepřímých důkazů. Obhájkyně Jana Rejžková naopak pro Petra Kramného žádá zproštění viny a propuštění z vazby. Soudkyně hodlá vynést rozsudek 7. ledna.

Kramný podle obžaloby zabíjel elektrickým proudem. „Z důkazů předvedených před soudem lze učinit jediný možný závěr, a to závěr o vině obžalovaného,“ prohlásil Legerský v závěrečné řeči, která trvala přes tři hodiny. Matka s dcerou podle něj zemřely rukou toho, který je měl chránit, protože neunesl hrozbu konce manželského vztahu. 

Kramný od počátku vinu popírá, tvrdí, že všichni tři měli v Egyptě žaludeční problémy. Podle žalobce je ale výpověď obžalovaného ve všech podstatných bodech vyvrácena. 

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci. Egyptské úřady uvedly,  že pravděpodobně na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli. Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že našli stopy po zásahu elektrickým proudem.

obrázek
Zdroj: ČT24

Soud ale musel nechat vypracovat revizní posudek. Podle znalců obhajoby byla totiž příčinou smrti zřejmě otrava, což od počátku tvrdí i Kramný. Znalci Radek Matlach a Ivo Fargaš nicméně možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili. 

Revizní znalci z ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích ale dali jednoznačně za pravdu obžalobě. Znalec František Vorel dokonce řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. „Máme tady podle našeho závěru jednoznačný úraz elektrickým proudem,“ konstatoval.

Obhájkyně: Neexistuje žádný usvědčující důkaz

Kramný ale ve své závěrečné řeči zopakoval, že je nevinný a že dosud nikdo nedokázal vysvětlit, jak jeho manželka a dcera zemřely. Podle jeho obhájkyně se na smrti obou nijak nepodílel a nijak mu to ani nebylo prokázáno. „Obžaloba nepředložila žádný přímý důkaz a důkazní nouzi nahradil státní zástupce znaleckými posudky,“ řekla Rejžková.

Kramný podle ní k činu neměl žádný motiv. Jeho manželství zdaleka nebylo rozvrácené, plánovali například koupi domu. „Neexistuje důkaz potvrzující, že by obžalovaný cítil zlobu vůči své manželce,“ řekla obhájkyně a připomněla, že není-li v důkazním řízení dosaženo jistoty, je nutno rozhodnout ve prospěch obviněného.

Policie na základě posudků Kramného obvinila a soud ho poslal do vazby, kde je už téměř dva roky. Hlavní líčení bude u Krajského soud v Ostravě pokračovat 7. ledna.