Zájem o hypotéky klesl v lednu o čtvrtinu, výrazně nad rámec běžného zpomalení

Události: Zájem o hypotéky klesá (zdroj: ČT24)

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Ty evidují data všech bank a stavebních spořitelen poskytujících hypotéky na českém trhu. Podle ČBA jde meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení. ČBA tak odhaduje, že trh s hypotékami letos výrazně zbrzdí. Průměrná úroková sazba začátkem roku byla 3,4 procenta, současné nabídky už se ale pohybují mezi čtyřmi a pěti procenty.

Počet poskytnutých hypoték během ledna také klesl, oproti minulému měsíci o 28 procent na deset tisíc. Jde tak o nejméně poskytnutých hypoték od srpna 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték v lednu klesl ze 34,2 miliardy na 26,3 miliardy korun, u refinancovaných úvěrů z deseti na 6,3 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték klesl meziměsíčně z 9900 na 7700.

Z meziročního pohledu objem hypoték v lednu klesl o jedno procento, počet o jedenáct procent. To je dáno především meziročním propadem refinancovaných úvěrů, zatímco skutečně nové úvěry v lednu z meziročně stále rostly dvouciferným tempem, ačkoli dynamika proti předešlým měsícům také výrazně zpomalila. 

Stoupající sazby

 „Zájem klientů o hypotéky v lednu proti konci roku znatelně klesl, což primárně přisuzujeme pokračujícímu růstu úrokových sazeb. Další ochlazení trhu očekáváme po letošním dubnu, kdy vstupuje v platnost přísnější regulace limitů pro poskytování hypoték,“ uvedl v reakci na zveřejněná data manažer hypoték Moneta Money Bank Matěj Novák. 

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu vzrostla na 3,4 procenta z prosincových tří procent. Růst sazeb tak dále zrychluje a byl v lednu nejrychlejší od poloviny loňského roku, kdy Česká národní banka začala zvyšovat sazby. Průměrná hypoteční sazba se tak v lednu dostala na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013.

Stejně jako v předchozích měsících průměrná lednová úroková sazba ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby ještě nižší. Proto se průměrná hypoteční sazba u nově uzavřených smluv pohybuje stále pod nabídkovými sazbami hypoték. 

Průměrný žadatel chce půjčku necelých tři a půl milionu. Při lednové sazbě se splatností 25 let vychází měsíční splátka na 17 tisíc. Při pětiprocentní sazbě to bude už 20 tisíc. Kvůli tomu teď klesl i zájem o refinancování.

Co čeká průměrného žadatele o hypotéku
Zdroj: ČT

„Očekáváme, že do poloviny letošního roku půjdou úrokové sazby ještě nahoru a budou se pohybovat kolem 5,0 až 5,5 procenta, koncem roku by pak pozvolna mohly začít klesat,“ upozornil manažer hypotečních úvěrů Raiffeissenbank Milan Voldřich.

Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro vývoj hypotečních sazeb, se nyní pohybuji na nejvyšší úrovni od let 2008 a 2009. V té době byla průměrná sazba u nových hypoték podle oficiálních dat ČNB kolem 5,5 procenta.