Vznikající koalice v Pardubickém kraji si rozdělila posty v radě

Vznikající koalice v Pardubickém kraji si rozdělila posty v radě. Dominovat v ní bude uskupení 3PK vedené Martinem Netolickým (ČSSD) a ODS, které si rozeberou po třech postech. Netolický přitom obsadí post hejtmana. Dvě místa v radě získá Koalice pro Pardubický kraj a jedno STAN. Koaliční smlouva bude podle informací ČT podepsána v pátek 9. října.

Koalice 3PK –⁠ Pro prosperující Pardubický kraj, která zastřešila sociální demokraty a nezávislé kandidáty, získá vedle postu hejtmana také resorty školství a životního prostředí. Netolického v radě z jeho uskupení doplní Josef Kozel a Miroslav Krčil.

ODS, která má stejně mandátů, bude mít v osobě Michala Kortyše prvního náměstka hejtmana a také radního pro dopravu. Alexandr Krejčíř obsadí post radního pro majetek a sport. Ladislav Valtr se pak bude věnovat regionálnímu rozvoji.

Zdravotnictví bude agendou Michaely Matouškové z hnutí STAN. Koalice pro Pardubický kraj si rozebere resorty sociální péče (Pavel Šotola) a investic – ten bude řídit Roman Línek z pozice náměstka hejtmana. 

  • Martin Netolický (3PK) – hejtman
  • Michal Kortyš (ODS) – 1. náměstek a doprava
  • Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) – nám. pro investice
  • Michaela Matoušková (STAN) – náměstek pro zdravotnictví
  • Josef Kozel (3PK) – radní pro školství
  • Miroslav Krčil (3PK) – radní pro životní prostředí
  • Alexandr Krejčíř (ODS) – radní pro majetek, sport
  • Ladislav Valtr (ODS) – radní pro regionální rozvoj
  • Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj) – radní pro sociální péči

Ke kompromisu musí být vůle, odmítl Netolický, že by obešel vítěze

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s jedenácti mandáty. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici, ve které bude ještě s Piráty. Ti získali sedm mandátů. Staronový hejtman Martin Netolický však v Interview ČT24 odmítl tezi o obcházení vítěze. „Je otázka, co je vítěz. Pokud nemáme systém přímé volby, tak se hledá kompromis a ten kompromis musí chtít někdo sestavit. Nezaznamenal jsem, že by vůči hnutí ANO panovalo nadšení současných koaličních stran,“ podotkl. Naopak vzájemnou dosavadní spolupráci v koalici, na kterou má ta nová složením navázat, označil za velmi harmonickou. 

Ve srovnání s minulými volbami přitom ANO vyhrálo s větším náskokem, přesto druhé místo pro kandidátku vedenou dosavadním sociálnědemokratickým hejtmanem Netolickým bylo pro ČSSD nejsvětlejším momentem letošních krajských voleb.

Nahrávám video

Netolický v Interview ČT24 odmítl, že by se snažil při skládání kandidátky, která šla do voleb jako 3PK, svou mateřskou stranu upozadit. Zdůraznil, že letošní volební projekt připravoval dva roky. „Tyto projekty musí schválit předsednictvo. Není to tak, že si Netolda řekne – a bude to tak,“ poznamenal. Připustil však, že strana, která obecně ve volbách utrpěla těžkou porážku a v některých krajích nově vůbec nebude zastoupena, potřebuje modernizaci.

„V lidech je zakořeněna záležitost, že je to soc-dem. Já jsem se domníval, proč bychom se nemohli jmenovat Soc-dem? To nebylo přijato, protože máme konzervativní část, která na této značce lpí. Ale značka je pošramocena různými kauzami,“ podotkl Netolický. K tomu, aby sestavili kandidátky s jinými názvy, inspiroval v letošních volbách i lídra v Královéhradeckém kraji, kde skončila tato kandidátka poměrně úspěšně a získala čtyři mandáty.

ANO v Pardubickém kraji letos získalo jedenáct mandátů, 3PK a koalice ODS a TOP 09 po osmi. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů a shodné zastoupení v zastupitelstvu získali i Piráti. Na šesté pozici skončil STAN se čtyřmi zastupiteli.

Pozn.: V článku bylo původně chybně uvedeno, že v radě zasedne za uskupení 3PK Pavel Havíř. Post radního pro životní prostředí ale obsadí Miroslav Krčil. Za chybu se omlouváme. (Opraveno v úterý 6. 10. 2020 14:50)

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila.
před 2 hhodinami

Při červnové vlně veder zemřelo v Česku více lidí, než je obvyklé

Český statistický úřad tento týden zveřejnil data o úmrtnosti za duben až červen. Čísla ukazují, kolik lidí umřelo v průběhu první letošní vlny veder na konci června, a zasazují je do kontextu úmrtí v celé Evropě ve stejném období.
před 2 hhodinami

Severní polokouli čeká zatmění Slunce, v Česku budou pozorovací podmínky skvělé

Severní polokouli čeká zatmění Slunce. Úplné zatmění bude ve středu večer viditelné z části Španělska, Portugalska, Islandu, Grónska a Ruska. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bude možné pozorovat částečné zatmění. Výrazné částečné zatmění bude vidět i v Česku, kde budou pro pozorování skvělé podmínky. Platí to i pro roje Perseid.
11:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
10:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA obvinily čtyři členy mexického kartelu z pokusu o nákup zbraní a nábojů v Česku

Americké úřady v úterý obvinily čtyři členy mexického Kartelu Jalisco nová generace (CJNG) z pokusu o nákup zbraní a střeliva v Česku. Hrozí jim doživotí, uvedli podle agentury AFP představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Čtveřice mužů byla v Česku zadržena 11. června, přičemž dva už byli vydáni do USA a u dalších dvou se o vydání jedná. Potvrdil to ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO).
02:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Motýli se kvůli změně klimatu i intenzivnímu zemědělství přesouvají

Na lidmi způsobené klimatické změny reagují i motýli, v přírodě se přesouvají do jiných lokalit. Vadí jim vysoké teploty, sucho nebo třeba časný nástup oteplování po zimě. Vyplývá to z mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští experti. Analyzovali 1758 druhů motýlů ve 105 zemích. Zjistili, že osmdesát procent přesunů motýlů souvisí právě s klimatickými změnami.
před 9 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali nízké hladiny toků

Jeden z nejnižších přítoků v historii a hladina přibližně patnáct metrů pod maximem – taková je současná situace na Orlické přehradě. Pokud bude voda klesat dál, bude muset povodí vypouštění z Orlíka zastavit. Hlavní příčinou jsou nízké srážky v posledních měsících, vysvětlil hydrolog a radní pro životní prostředí Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO). Pro nasycení povodí by dle něj byly potřeba regionální deště s mírnou intenzitou po několik dnů. Na kritickou hranici vodojemů se dostala třeba obec Sebranice. I kvůli nedostatku sněhu, připojila starostka Eva Škrabalová (za KDU-ČSL). Viceprezident Evropské federace obnovitelných zdrojů energie Martin Bursík (LES) upozornil, že o situaci se vědělo, ale nepředcházelo se jí. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.