Výlukové vlaky pojedou přes Most inteligence

Praha – Přes Branický most v Praze budou ve druhé polovině května jezdit osobní vlaky. Během prací na trati mezi Wilsonovým a smíchovským nádražím pojede každý den několik vlaků odklonem, a nezastaví tak na Smíchově. Most používaný pravidelně pouze pro nákladní dopravu je dovede z hlavního nádraží, Vršovic a Krče přímo do Radotína. Některé další spoje budou během výluky odřeknuty. Omezení začnou platit 18. května a skončí 30. května, nedotknou se ale všech spojů. Výluka ovlivní vlaky jedoucí po tratích 171 a 122. Práce nebudou probíhat o víkendech, a tak nezkomplikují cesty za rekreací. Informovala o tom společnost ROPID, která organizuje Pražskou integrovanou dopravu.

První vlak, který pojede přes Branický most známý též jako Most inteligence bude v pondělí 18. května ranní osobní vlak 9906 Praha – Řevnice, v opačném směru budou odkloněny rychlíky 753, 1245, 351, 755, 1247 a 965. Cestující musí počítat s tím, že žádný z těchto spojů nepojede přes Smíchov a nastoupit či vystoupit budou muset na hlavním nádraží. Zároveň budou mezi hlavním nádražím a Smíchovem odřeknuty vlaky 25900, 25901 a 25904 jedoucí po tzv. Pražském Semmeringu. Stejná opatření budou platit 25. května.

Od 19. do 22. května a od 26. do 29. května vůbec nepojedou osobní vlak 9950, 9959, 9963 a 9965, které jsou posilové a jedou pouze z centra Prahy do Radotína a zpět. Přes Most inteligence v těchto dnech pojedou osobní vlaky 9900, 9904 a 9906 do Řevnic a rychlíky 753, 1245, 351, 755, 1247, 965, 757, 1249, 355, 759, 1251, 967, 1253, 353, 763 a 1255 od Plzně, resp. Písku a Berouna. Zároveň budou až na Smíchově začínat osobní vlaky 8810, 9952, 8848, 8852, 8856 a 8860 a rychlík 1244 do Berouna a naopak končit osobní vlaky 9955, 9907, 9915, 9919, 9923 a 9927. Ze Smíchova na Wilsonovo nádraží také nepojedou všechny vlaky jezdící po Pražském Semmeringu.

Poslední den výluky 30. května pojede odklonem přes Branický most  večerní osobní vlak 9928 Praha – Řevnice, osobní vlaky 8861 a 9931 v opačném směru a rychlíky 753, 1245, 755, 1247, 965, 1249, 355, 759, 1251, 967, 761, 1253, 353, 763, 1255 a 969 od Berouna. Mezi Prahou hlavním nádražím a Prahou-Smíchovem nepojedou v poslední den výluky osobní vlaky 8832, 8834, 8836, 9911, 8831, 25901, 25902 a 25904.

Most inteligence vznikl v 50. letech a odvádí vlaky z hlavní trati od Plzně a Berouna do Vršovic a na malešickou spojku. Nákladní vlaky tak objíždějí centrum Prahy a nekomplikují dopravu na Wilsonově nádraží na spojovací dráze mezi Vinohradskými tunely a Smíchovem. Neoficiální název získal most, který vznikl v 50. letech 20. století, protože na jeho stavbě byli komunistickým státem nuceni pracovat lidé klasifikovaní jako tzv. inteligence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, pátrání po pohřešovaných pokračuje

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
před 9 mminutami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 50 mminutami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 4 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 5 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 12 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 14 hhodinami
Načítání...