Vláda schválila konsolidační balíček. Změny v něm zatím nejsou

32 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Vláda ve středu schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí. Ten mění přes šedesát zákonů a má v příštích dvou letech vylepšit hospodaření státu asi o 150 miliard korun. Vláda v něm udělala jen legislativně-technické změny. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Věcné změny podle něj budou možné ve sněmovně po dohodě koalice.

„Jsme si vědomi, že úspory a zvyšování příjmů státu jsou nepříjemné, bolí. Ale jsme si jisti že to je přijatelná cena za budoucí prosperitu,“ řekl Fiala na brífinku. Balíček podle něj zjednoduší daňový systém a zastaví neúnosné zadlužování země.

Součástí balíčku zůstala novela zákona o hazardních hrách. Podle Fialy je to nutné, aby bylo možné zvýšit poplatky za hazardní hry, jak s tím počítá konsolidační balíček. Spojení obou novel přitom kritizovali lidovci. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během jednání vlády uvedl, že lidovci při projednávání zákona ve sněmovně navrhnou úpravu této novely. 

„To, že mezi tím, kdy vláda balíček formálně představila, a dneškem (středou, pozn. red.), kdy ho schválila, se neudála žádná změna, je logické. Bylo by hloupé, kdyby vláda něco sama představila a následně to měnila,“ okomentoval člen rozpočtového výboru sněmovny Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Hnutí STAN v tiskové zprávě uvedlo, že jeho ministři podpořili balíček v původní podobě a jsou ve sněmovně připraveni jednat o technických úpravách. Zmínili například požadavek samospráv, aby výnos daně z nemovitosti nadále zůstával pouze příjmem obcí.

„Tomuto návrhu se nebráníme, jedním dechem ale dodáváme, že je pro nás zásadní dodržení celkové výše konsolidace, tedy bezmála 150 miliard korun, o které ve shodě s ekonomy usilujeme od začátku přípravy konsolidačního balíčku,“ uvedlo hnutí. 

„Pravdou je, že daň z nemovitosti je prostě místní daní, je dlouhodobě nedotknutelná. (…) Rozbourat tento systém by bylo velmi nešťastné a znamenalo by to přenastavení celého budoucího daňového systému – s tím nemůžeme souhlasit,“ sdělila v pořadu 90' ČT24 výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. Věří, že se požadavek podaří prosadit.

Kde se má spořit

Vládní balík mění přes šedesát zákonů a má v následujících dvou letech přinést 150 miliard korun kombinací úspor a dodatečných příjmů. Většinu z toho už v roce příštím. Konsolidační balíček mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z devatenácti na jednadvacet procent, slučuje na dvanáct procent snížené sazby DPH, které nyní činí deset a patnáct procent a mění rozložení některých položek v sazbách DPH.

Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší řadu daňových výjimek, mimo jiné slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Zavádí rovněž nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

6 minut
Události ČT: Vládní konsolidační balíček
Zdroj: ČT24

Konsolidační balíček obsahuje opatření, která vyžadují legislativní změny. Jeho součástí tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů. I s těmi ale vládní balík počítá. Necelých pětapadesát miliard chce kabinet seškrtat v dotacích, dvaadvacet získat zvýšením odvodů pro firmy a jedenáct ušetřit na provozu.

Motiv vládních snah je jasný: už tento měsíc prolomil schodek rozpočtu hranici schválenou na celý rok. Čísla alespoň trochu vylepšil průběžný výběr daní v posledních dnech a deficit nyní činí 266 miliard. Je ale zřejmé, že udržet odsouhlasených 295 miliard půjde jen těžko. Plán na příští rok je 235 miliard a dále například v roce 2026 už by to mělo být pod 200 miliard.

Možné připomínky

Ministři ve středu před jednáním vlády nevyloučili, že některé části balíčku se ještě budou měnit při projednávání ve sněmovně, pokud na tom bude v koalici shoda. Vládní poslanci by v takovém případě podali komplexní pozměňovací návrh ve druhém čtení.

Řadu pozměňovacích návrhů slibuje opozice. Její zástupci odmítají návrh jako celek. Obě opoziční hnutí shodně kritizují například chystané změny v DPH. „(Návrh – pozn. red.) navyšuje daně napříč společností, tedy všem skupinám obyvatel a podnikatelů celkem o 73 miliard. Koalice by od něho měla ustoupit,“ míní předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

72 minut
90’ ČT24 – Vláda finišuje s návrhy škrtů a úspor
Zdroj: ČT24

Podle poslankyně ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové čeká sněmovnu „horké léto“. „Pro nás to není konsolidační balíček, pro nás je to prostě daňový balíček. Odnesou to ty nejvíce zasažené vrstvy obyvatel, jako jsou rodiny, studenti, dále OSVČ. Jde to proti celému programovému prohlášení vlády, (…) jsme na samotném začátku,“ prohlásila v pořadu 90' ČT24.

„My bychom chtěli, aby snížená sazba byla určitě nižší, nebo ať jsou klidně tři sazby, ale ta nejnižší sazba ať je určitě jednociferná. V tomto duchu budeme předkládat pozměňovací návrhy,“ říká místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj doufá, že k určitým změnám v rámci načítání pozměňovacích návrhů dojde. To, že podle jeho slov kabinet některým věcem nerozumí, ho mrzí. Jako příklad uvedl rušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Téma chce Rafaj opět otevřít na jednání tripartity. „Doufáme, že pozměňovací návrh bude,“ řekl.   

Sněmovna by se měla konsolidačním balíčkem začít zabývat na červencové schůzi. Vláda chce dokončit legislativní proces do konce roku, aby balíček mohl začít platit v příštím roce.

20 minut
Haas, Jánský a Balaštíková hovořili o vládním balíčku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 17 mminutami

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 38 mminutami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 1 hhodinou

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 3 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 7 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 8 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 9 hhodinami
Načítání...