Vláda přidá na platy osm procent. Podle kritiků není zdravé, když tempo udává stát, a ne soukromé firmy

Nahrávám video
Události: Dohoda ANO a ČSSD o platech
Zdroj: ČT24

Koaliční hnutí ANO a ČSSD došly k dohodě na růstu platů ve veřejné sféře.  Platy by se podle středečního prohlášení premiéra Andreje Babiše měly zvýšit v průměru asi o osm procent. Místopředseda vlády Jan Hamáček pak vyzdvihl, že na platy půjde asi o tři miliardy více, než bylo původně plánováno.  Naopak by mělo ubýt míst ve státních úřadech.

Platové tarify ve veřejném sektoru podle vlády příští rok neporostou plošně. Víc by měli dostat hůř placení. Většině pracovníků by se měly zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům pak o dvě procenta. Navýšení u jednotlivých profesí chce vláda v pátek projednat s odbory.

„Výchozí pozice byly nějaké představy o šesti a deseti procentech. Domluvili jsme se, že je třeba diferencovat, takže nárůsty jsou do 15,9 procenta, v průměru to je asi osm procent, podle jednotlivých profesí od 7,3 až po 15,9 procenta,“ řekl po jednání vlády premiér Babiš.

Pokud by se započítaly i platy učitelů, šlo by o navýšení v průměru asi o deset procent. 

Nahrávám video
Ekonom Šindel: V dobrých časech se docela snadno přidává
Zdroj: ČT24

„Dohodu pokládám za velmi dobrou, oproti původnímu návrhu, který byl na stole, je to navýšení prostředků o tři miliardy korun, tedy podstatný nárůst,“ řekl po jednání vlády místopředseda Hamáček.

„Snažili jsme se také o to, aby se navýšení co nejvíce dotklo těch, kteří mají nižší příjmy,“ dodal místopředseda vlády. 

„Ministryně financí tuto částku zahrnula do výdajů rozpočtu na příští rok a vzhledem k tomu, že se upravila predikce ekonomiky, tak prostředky jsou zajištěny,“ reagoval Hamáček na otázku, odkud se tři miliardy v rozpočtu vezmou.

Nahrávám video
Zvýšení platů ve veřejné sféře
Zdroj: ČT24

„Trh práce je velice napjatý, a když si chcete udržet schopné lidi ve veřejném sektoru, tak je musíte zaplatit o něco lépe než v soukromém sektoru,“ uvedl hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel. Podle něj ale zvyšování platů musí korespondovat i se zvyšováním efektivity.

„Otázka je, jak bude stát schopen tyto finanční prostředky udržet i ve špatných časech. Ono se relativně dobře navyšuje v dobrých časech,“ dodal Šindel s tím, že pak by stát v případě silnější finanční krize musel přistoupit i ke snižování platů, nebo jejich zmražování. 

Očekávaný růst platů ve veřejné sféře
Zdroj: ČT24

Vostrá: Česká ekonomika si to může dovolit

„Musíme myslet dopředu, naší povinností je vidět do budoucna a vědět, že platy zaměstnancům zůstanou, i když ekonomika věčně neporoste. Bylo by špatným signálem, kdyby mělo dojít k plošným škrtům,“ reagovala předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) s tím, že tři miliardy jsou podle ní suma, které si česká ekonomika může dovolit.

S nárůstem mezd souhlasí i místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Poznamenal ale, že to, co se přidává státním zaměstnancům, museli nejprve vydělat podnikatelé. Platy ve státní sféře by tak podle něj měly spíše kopírovat soukromý sektor, a ne s ním soupeřit.

Nahrávám video
Předseda AMSP ČR Skopeček: Aparát úředníků by měl více zeštíhlet
Zdroj: ČT24

„Na jednu stranu jsem rád, že nedochází k plošnému navyšování, protože jsou profese, které jsou dlouhodobě finančně podhodnoceny. Ty si zaslouží vyšší nárůst mezd. Na druhou stranu debatou o navýšení platů ve státním sektoru jsme strávili poslední měsíce, ne náhodou se koalice dohodla těsně před komunálními volbami, a spousta otázek důležitých pro naše hospodářství, jako je reforma penzí, ozdravení veřejných financí, zůstala pod touto debatou zamlčena,“ řekl Skopeček.

Ekonom: Jde o populistický krok

Také podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy by právě soukromá sféra měla udávat tempo mzdového a platového růstu. „Pokud toto tempo udává sféra veřejná, nejde o zdravý stav, jelikož většina přidané hodnoty ekonomiky vzniká ve sféře soukromé,“ řekl Kovanda, a označil tak rozhodnutí vlády za populistický krok.

„Rušení pracovních pozic státních zaměstnanců je spíše kosmetickým opatřením v populistickém duchu, které má také jen vyvolat určitý dojem – tentokrát dojem hospodárnosti,“ dodal ekonom Kovanda s tím, že v budoucnu hrozí citelné zadlužení země. 

„Platy v ekonomice obecně by měly podle odhadů České národní banky růst v průměru o osm procent, takže to, že stát přidává svým zaměstnancům přibližně stejně, dává nějaký smysl. Co nám naopak chybí, je nějaký dlouhodobý plán, jak si vláda představuje budoucnost státní správy, úspor skrze digitalizaci a modernizaci úřadů, která místa přestanou být výhledově užitečná, protože se dá práce automatizovat,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Hamáček už dříve uvedl, že peníze na zvyšování platů by se daly najít snížením počtu pracovníků veřejné sféry. „Plošné škrty (míst) ale nepokládáme za ideální,“ dodal Hamáček.

„Důležité je, že bude navyšování diverzifikované, což je v zásadě správně. Ve státní sféře je celá řada špičkových pracovníků ale také velké množství těch, kteří jsou nehodni toho, aby vůbec pracovali, ti by zasloužili, aby odešli,“ řekl předseda představenstva, Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. 

Podle něj by se ale stát měl více zaměřit na zeštíhlení aparátu úředníků. „Úředníci by se v době elektronizace a digitalizace měli přirozeným způsobem redukovat. Bavíme se přibližně o 680 tisících pracovnících ve veřejné sféře. Kdyby se snížil tento počet o pětadvacet procent, řádově se bavíme o 150 tisících pracovnících, okamžitě by našli uplatnění v soukromém sektoru, možná dokonce velmi dobře placeni,“ dodal Havlíček. 

Rozpočet bude vláda schvalovat 19. září

Sumy určené na platy ve veřejné sféře zahrne návrh rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslat do připomínkového řízení do konce tohoto týdne. Schvalovat by ho pak menšinová vláda měla 19. září.

Zatímco kabinet počítal se zvýšením platů o šest procent a tarifů o dvě procenta, odbory požadovaly růst tarifů o deset procent. Ve státních úřadech by se měl od příštího roku snížit počet míst o 1327, z toho 281 obsazených. Proti letošku jde o úsporu 1,2 miliardy Kč.

Plaga: Odměny učitelů by v roce 2020 měly růst stejně jako tarif

Ve školství by se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měly platy zvyšovat spíš v dalších letech než ještě letos. Jejich tarifní i netarifní část by v roce 2020 měla růst stejným dílem. Jaké částky peněz pro přidání učitelům i nepedagogům ve školství bude v dalších rozpočtech požadovat, zatím nechtěl upřesnit. Byl by ale rád, kdyby platy rostly nadále o patnáct procent ročně. Podle něj letos nejsou ve státní pokladně peníze. K růstu platů ve školství od září ho v pondělí vyzvali zástupci školských asociací. Připomněli, že to tak loni ve svém usnesení doporučila vládě sněmovna.

Zatímco v příštím roce by se platy učitelů měly zvednout o deset procent v tarifu a pět procent by mělo jít na odměny a příplatky, v následujících letech by Plaga tento poměr chtěl změnit. „Já bych byl rád, kdybychom to v roce 2020 měli padesát na padesát, to znamená, aby objem na tarify byl doprovázen stejnou hodnotou na netarify,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci mohou rokovat do noci, jednání o programu schůze trvalo hodiny

Opozice neprosadila ani na pátý pokus doplnění programu sněmovní schůze o projednání návrhu na sesazení předsedy SPD Tomia Okamury z čela dolní komory. Opoziční zástupci mu vyčítají zejména protiukrajinské výroky. Nynější předkladatelka návrhu Olga Richterová (Piráti) uvedla, že předseda sněmovny má ztělesňovat respekt k ústavě a k demokratickým pravidlům. Opoziční poslanci neúspěšně navrhovali dvě desítky úprav programu schůze. Jednání o jeho podobě vyplnilo asi čtyři hodiny úterní schůze.
04:03Aktualizovánopřed 10 mminutami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 36 mminutami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 42 mminutami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na nadcházejícím neformálním summitu EU. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 2 hhodinami

Rozpočtový výbor doporučil schválit rozpočet se schodkem 310 miliard korun

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v úterý hlasy koaliční většiny Poslanecké sněmovně schválit základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navržený schodek se má meziročně zvýšit na 310 miliard korun. Národní rozpočtová rada (NRR) vydala prohlášení, že závazný limit deficitu je 246 miliard, návrh ho tedy překračuje o 64 miliard korun.
10:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Reportéři ČT přinášejí dosud nezveřejněné nahrávky krále podsvětí Mrázka

Vražda krále podsvětí Františka Mrázka patří k největším tajemstvím českého zločinu. Stále není jasné, kdo čin vykonal a kdo si ho objednal. Leccos mohou napovědět i nahrávky rozhovorů s Mrázkem, které pořídil před jeho smrtí reportér Dalibor Bártek. Nyní poprvé zaznívají v Reportérech ČT. Do vyšetřování, v němž nejasnou roli sehrály tajné služby, se v uplynulých letech zapojily desítky detektivů, nepodařilo se jim však získat takové důkazy, aby pachatele, byť jejich totožnost tuší, postavili před soud. „Minimum lidí bylo u zadání, minimum lidí bylo u střelby. Nula svědků, minimum stop,“ prohlásil bývalý náměstek ÚOOZ Hynek Vlas. Nyní už pachatel s největší pravděpodobností nebude potrestán, protože na konci ledna byla vražda promlčena. Radek Šmejda z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování přesto věří, že se veřejnost dozví, kdo Mrázkovu vraždu objednal a kdo ji vykonal.
před 3 hhodinami
Načítání...