Vesnicí roku 2011 se stala Komňa na Uherskohradišťsku

Luhačovice (Zlínsko) – Vesnicí roku 2011 České republiky se nakonec stala obec Komňa na Uherskohradišťsku. Kromě prestižního titulu čeká na obec i cena pro vítěze 2 miliony korun. Komise vybírala šampiona ze 13 finalistů. Celkem se soutěže zúčastnilo 305 obcí ze 13 krajů. Vítěz klání byl vyhlášen dnes v rámci mezinárodního folklorního festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku. Loňský ročník vyhrála obec Ratměřice na Benešovsku. Obec Komňa se stala letos i Vesnicí roku Zlínského kraje 2011 a převzala nejvyšší ocenění Zlatou stuhu.

Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Podle starosty obce Komňa Karla Navrátila je třeba pro úspěch v soutěži vidět, že je obec aktivní a občané pro ni pracují.

Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo ministerstvo zemědělství.