Ve druhém kole senátního obvodu Mělník se střetnou Smotlachová a Brzobohatá

Nahrávám video
Senátní duel: obvod č. 28 – Mělník
Zdroj: ČT24

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Mělník postoupily Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá (ANO). Smotlachová získala 25,02 procenta hlasů, druhá Brzobohatá 24,07 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 41,29 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Druhé kolo se uskuteční v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

Brzobohatá je bývalá poslankyně za ANO. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Kroměříži, řadu let pracovala v reklamní agentuře. V roce 2010 onemocněla těžkou meningitidou, kvůli které přišla o obě nohy nad koleny. Později spoluzaložila občanské sdružení No foot no stress, které se věnuje pomoci lidem s amputovanými končetinami, je aktivní také v organizaci věnující se osvětě kolem meningitidy.

V roce 2017 byla zvolena do sněmovny jako bezpartijní za ANO, v dolní komoře působila mimo jiné ve výboru pro sociální politiku a výboru pro zdravotnictví. Zasazovala se například o rozšíření bezplatného očkování proti meningokokovi. Poslanecký mandát loni neobhájila, letos se také neúspěšně ucházela o členství v Radě České televize a Radě Českého rozhlasu.

Smotlachová je starostkou obce Hlavenec nedaleko Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi a  zastupitelka Středočeského kraje. Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Praze (dnes Česká zemědělská univerzita), od začátku 90. let se věnovala obnově statku, který v Hlavenci získal její manžel v restituci. Během let zdevastovaný objekt obnovili a dnes v něm funguje rodinný zelinářský statek.

Od roku 2002 se začala angažovat v komunální politice, nejprve jako zastupitelka a místostarostka obce se zhruba 450 obyvateli, od roku 2010 je starostkou. Pod jejím vedením získal Hlavenec v roce 2011 titul Vesnice roku Středočeského kraje a v celorepublikové soutěži skončil druhý. Před dvěma roky byla ještě jako nestranička za ODS zvolena zastupitelkou Středočeského kraje, později do strany vstoupila, od letošního února je předsedkyní krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství.

V roce 2016 zvítězil v senátních volbách v Mělníku Petr Holeček (za STAN), který ve druhém kole získal 63,64 procenta hlasů. Druhá skončila Veronika Vrecionová (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 2 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
12:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
09:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 6 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
10:18Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Večerní mrazy potrápily ovocnáře, víkend však přinese první letní den roku

Česko má před sebou slunečný víkend s letními teplotami. V neděli mohou maxima vystoupat až na osmadvacet stupňů Celsia. Mrznout by už nemělo ani po ránu. Ve čtvrtek ale ještě teploty pod nulu klesly na většině území. Vyplývá to z předpovědi a informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrazy, které Česko zasáhly v noci na čtvrtek, způsobily ovocnářům podle odhadu rozsáhlé škody.
08:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
10:45Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...