Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Nahrávám video

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.

Kamarádily se od první třídy. V kontaktu zůstaly i po Janině emigraci. Revoluce jim dovolila přátelství zase prohloubit. Hana Frištenská jí doprovázela i v posledních chvílích – „Setkání se smrtí je vždycky šokující, zvlášť když vám odchází blízký člověk, takže my jsme byli takoví ohromení,“ vzpomíná.

Jana Vejvodová onemocněla rozedmou plic, na kterou nebyla léčba. A tak v Německu, kde žila, požádala o asistovanou sebevraždu. Posuzování trvalo skoro rok. Infuzi zavedli zdravotníci, jejím uzávěrem ale musela otočit sama.

„Bavili se o jejích obrazech, ona je měla na stěně. Poslední slova Jany byly: ‚Ono stačí, když vezmete barvy a štětec a půjdete...‘ po pár vteřinách spala a po několika minutách byla mrtvá,“ popsala poslední okamžiky života kamarádky Hana Frištenská.

Podle Ústavního soudu by se zákonodárci měli věcí zabývat

Petr Bartheldi říká, že cvičením se snaží oddálit nevyhnutelné. Před třiceti lety měl autonehodu, od té doby je invalidní. Další nehoda, kdy ho auto srazilo na kole, přišla před pěti lety. Lékaři zjistili zlomeninu páteře.

„Tam zbývá kousek toho obratle, takže je jen otázka času, kdy se to přeruší a já skončím na vozíku. A jak říkám, nechci být někde na obtíž, a proto bych rád využil té eutanazie,“ vysvětlil svou situaci Bartheldi, který se takové možnosti domáhal i u soudů, včetně toho ústavního – ten však stížnost zamítl.

Zároveň však soud připustil, že otázky rozhodování o konci vlastního života spadají mezi základní práva. Ovšem jen u omezeného počtu lidí v nejzávažnějších stavech. „Myslím, že z toho našeho nálezu lze vyčíst apel na zákonodárce, aby se touto věcí zabýval,“ naznačila ústavní soudkyně Lucie Dolanská Bányaiová.

Podpora uzákonění v tuzemsku roste

Třeba senátorka za ANO Věra Procházková už návrh delší dobu připravuje – v horní komoře ho chce předložit hned po podzimních volbách. „Je to jenom pro dospělé, nevyléčitelně nemocné, duševně zdravé občany České republiky, kteří trpí, ale jsou zcela při smyslech. Ten zákon má několik stupňů zajištění,“ popisuje normu senátorka.

Starostové mají téma ve volebním programu. Místopředsedkyně hnutí Michaela Šebelová věří, že najít konsenzus určitě nebude lehké. „To, že jsme to dali do programu, vnímáme jako otevření toho tématu,“ dodává.

Priorita je ale podle nich dostupnější paliativní péče. To zmiňují všechny sněmovní strany. Pro zavedení eutanazie by byli i Piráti. Jednoznačný postoj nemají v ANO a ODS. Proti jsou SPD, TOP 09 a lidovci. „Nikdy nelze vyloučit absenci omylu a tísně, nátlaku příbuzných a tak dál. Moderní medicína má vždy nějakou možnost řešení pro pacienta,“ oponuje uzákonění možnosti ukončení života prezident Asociace hospiců Robert Huneš (KDU-ČSL).

„Jakmile otevřete to stavidlo, tak neustále se rozšiřuje ten okruh osob, které tímto způsobem končí,“ varuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Kromě Kanady, kde se zdá, že to nastavili opravdu velmi široce – možná až moc, tak všude v Evropě s tím nejsou problémy,“ namítá naopak předseda spolku Pro eutanazii Milan Hamerský.

Podle průzkumů veřejného mínění podpora zavedení eutanazie v Česku roste. Většina zemí světa ji ale neumožňuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek nebude dočasně vykonávat pozici zmocněnce

Poslanec za Motoristy Filip Turek nebude do rozhodnutí policie o viníkovi pondělní nehody vykonávat pozici vládního zmocněnce pro Green Deal. V případě, že bude policií označen za viníka nehody, na post zmocněnce rezignuje. Turek to v úterý večer oznámil na sociálních sítích. Turka vyzvala k rezignaci na post zmocněnce i poslance opozice, premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil pouze pozici zmocněnce. Policie by nehodu měla rychle vyšetřit, míní premiér.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoKlíčová je láska ke sportu, míní letošní wimbledonská vítězka Nosková

Jako klíčovou vlastnost, bez níž se nikdo nestane špičkovým tenisovým hráčem, označila letošní wimbledonská vítězka Linda Nosková lásku ke sportu. „Druhá věc je blízký tým, blízká bublina, podporující rodina,“ říká jednadvacetiletá tenistka v pořadu Interview ČT24. Důležitá je podle Noskové také pracovitost. „Člověk na ten trénink prostě jde a nemudruje,“ míní. V rozhovoru s Jiřím Václavkem popsala své sportovní začátky, pocity z vítězství, které věnovala své zesnulé mamince i vztah s konkurentkou Karolínou Muchovou.
před 7 hhodinami

VideoReportéři ČT: O životě válečné zpravodajky

Darja Stomatová je jednou z nejznámějších tváří zahraničního zpravodajství České televize. Její zpravodajství z Ruskem napadené Ukrajiny je pravidelně součástí Událostí i vysílání programu ČT24. Výjimečné reportáže připravuje i pro Reportéry ČT. Vysloužila si už několik novinářských ocenění. Jaký je život válečné reportérky? Má strach, když natáčí i přímo v oblastech bojů? Jak se vyrovnává s tím, co všechno na vlastní oči vidí? Darji Stomatové se ptá Jana Neumannová. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 7 hhodinami

Policie po Turkově nehodě vyhodnocuje záznamy z kamer a vyslýchá účastníky

Policisté vyhodnocují kamerové záznamy a vyslýchají účastníky nehody, při níž se v pondělí střetlo auto poslance Filipa Turka (za Motoristy) s vozem nemocnice. Podle záznamu nehody, který zveřejnil server Seznam Zprávy, nemocniční vůz při průjezdu křižovatkou houkal. Poslancovo auto vjelo do křižovatky jako jediné a zasáhlo zadní část vozu. Ten se vymrštil do vzduchu a při nekontrolovaném letu minul ve vzdálenosti několika metrů skupinu chodců čekajících na přechodu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dálniční známky zřejmě nebudou pravidelně zdražovat

Poslanci v úvodním kole podpořili zmrazení cen dálničních známek od ledna příštího roku. Třeba za roční by tak řidiči nadále platili 2570 korun. Pravidelné zdražování kuponů podle inflace a nově otevřených kilometrů dálnic zavedla předchozí vláda Petra Fialy (ODS). Opozice zrušení pravidelné valorizace kritizuje jako populistický krok. Jednání sněmovny místo schvalování zákonů vyplnila dopoledne vystoupení stranických lídrů, kteří se střetli kvůli plnění předvolebních slibů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bilance: Rozdělení ČEZu je vysokou hrou o 250 miliard korun

Vláda Andreje Babiše připravuje největší majetkovou operaci v novodobé historii Česka: rozštěpení energetického gigantu ČEZ. Zatímco výrobu elektřiny hodlá stát ovládnout ze sta procent, u distribuce a obchodu plánuje prodat 49procentní podíl soukromým investorům. Plán zevrubně analyzuje nový podcast série BILANCE.
před 9 hhodinami

Soud uložil podnikateli Savovovi devět let vězení a desetiletý zákaz činnosti

Soud v úterý uložil podnikateli Františku Savovovi devět let vězení za krácení daní a praní špinavých peněz. Potrestal ho i desetiletým, tedy maximálním zákazem působení ve vedení firem a také propadnutím pozemků i zajištěných 98 milionů korun. Soudní senát rozhodl v nepřítomnosti Savova, který dlouhodobě pobývá v Británii. Podle obžaloby způsobil podnikatel českému státu škodu 653 milionů, a to s devíti spolupachateli. Ti dostali tresty v rozpětí od podmíněných do sedmi let odnětí svobody. Verdikt není pravomocný, Savov vinu odmítá a lze předpokládat, že se odvolá.
před 11 hhodinami

Rušný začátek prázdnin. Vodní záchranáři evidují již 556 výjezdů

Začátek prázdnin je pro vodní záchranáře mnohem hektičtější než loni. Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) vyjela do úterý 14. července už k 556 zásahům. To je více než polovina všech loňských výjezdů. České televizi to řekl prezident VZS ČČK David Smejkal. Celkem už evidují vodní záchranáři 11 případů tonutí a 18 úmrtí.
před 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.