Úleva přijde na podzim. Modernizace D1 má skončit na přelomu září a října

Nahrávám video

Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou dokončovací práce, ale již bez omezení dopravy. O prvním červencovém víkendu se D1 u Hvězdonic uzavře kvůli demolici nadjezdu, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale v této spojitosti neočekává větší dopravní komplikace, řekli ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na D1 se aktuálně opravuje 41 kilometrů. Úsek mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi bude hotový na začátku srpna. Úseky mezi 81. a 90. kilometrem, mezi 119. a 134. kilometrem a mezi 168. a 178. kilometrem se dokončí na přelomu září a října.

„Samozřejmě to znamená, zejména v letních měsících, kdy je sezona, kdy se hodně jezdí, to, že se omezí značná část řidičů a na D1 to bude podobně jako minulý rok opět patrné,“ řekl Havlíček.

Podle ŘSD pokračují práce na opravě D1 podle harmonogramu. „Poté budou probíhat dokončovací práce, ale bez prakticky žádného omezení dopravy,“ uvedl Mátl.

Větší omezení čeká řidiče o prvním červencovém víkendu, kdy se uzavře D1 u Hvězdonic, a to na sobotu i neděli. „Jedná se o sedlo dopravní intenzity, protože navazují na tento víkend dva dny svátků, intenzita dopravy by měla být nejnižší. Nemělo by to nějak zásadně ohrozit plynulost dopravy,“ řekl Mátl.

Stejný víkend využijí silničáři k opravě poničené dálnice na 49. kilometru, která kvůli velkým horkům popraskala. Poškozené místo na zmodernizovaném úseku D1 se opraví v reklamačním řízení. „Je to separátní problém, je to problém spáry, zanesla se nečistotami, deska mírně popraskala. Není to žádná vada, která by se měla opakovat, je to lokální záležitost,“ uvedl Mátl. Podobných spár je podle něj na dálnici na 1500.

Aktuálně opravované úseky dálnice D1
Zdroj: ŘSD

Drobná reklamační řízení řeší ŘSD také na dalších zmodernizovaných úsecích. „Žádné dílo není úplně stoprocentně dokonalé, je to stavařina. I na dalších úsecích řešíme občas nějaké drobné reklamační řízení, ale v tuto chvíli nevnímáme nic tak zásadního, o čem by bylo potřeba se zmiňovat,“ dodal generální ředitel.

S komplikacemi musí řidiči počítat i na dalších českých dálnicích. Mezi ta nejzásadnější bude patřit oprava dálnice D8 mezi 5. a 12. kilometrem u Prahy, zde se začne pracovat první červencový víkend. Oprava úseku bude kvůli velkému vytížení znamenat podle Mátla zásadní omezení pro dopravu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoKonflikt na Blízkém východě zdražuje plastové obalové materiály

Plastové obaly prudce zdražily kvůli situaci na Blízkém východě. Navíc se nemají jak dostat do Evropy. Tyto obalové materiály vznikají z ropy, jejíž cena od začátku konfliktu prudce stoupla. Došlo také k přerušení dodavatelských řetězců mezi Blízkým východem a Evropou, která není zcela soběstačná z hlediska výroby, ať už jde o polyethylen, či polypropylen, jež se především používají pro obalové materiály. Některé firmy proto už začaly používat alternativy k plastům, kvůli úsporám i ekologii. Úplné nahrazení ale v nejbližší době zatím reálné není. A tak se na dodávky například oblíbené strečové fólie čeká mnohem déle než dříve.
před 3 hhodinami

ŘSD i Správa železnic chtějí příští rok o miliardy víc

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic chtějí pro rok 2027 víc finančních prostředků než letos, aby mohly pokračovat v klíčových stavbách a pustit se i do nových projektů. Tuzemská dálniční síť by se měla v příštím roce rozšířit o třicet až pětatřicet nových kilometrů. Letos ŘSD plánuje zprovoznit téměř čtyřicet kilometrů hlavních dopravních tepen a dalších jednadvacet kilometrů silnic první třídy.
před 4 hhodinami

Školy omezují používání mobilů, v některých děti tráví přestávky aktivněji

Ministerstvo školství doposud nemělo žádný přehled o tom, jak školy upravují používání mobilů během vyučování. Rozeslalo proto dotazníky do základních a středních škol i na konzervatoře. Předběžná data říkají, že většina zařízení už k nějaké formě omezení přistoupila. Březnový průzkum naznačuje, že pro jsou zhruba čtyři pětiny rodičů.
před 4 hhodinami

Lebku se podařilo vyprostit z betonu, neutrpěla vážnou újmu

„Viděla jsem ji a je v pořádku,“ řekla řeholní sestra Roberta Markéta Ševčíková o lebce svaté Zdislavy, kterou se expertům v neděli podařilo úspěšně vyjmout z betonu. Relikvii v úterý podle kriminalistů ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí pětatřicetiletý muž, podezřelého zadrželi ve čtvrtek. Při krádeži došlo k poškození lebky, obviněný ji následně podle policie zalil do betonu s cílem ji pohřbít. V sobotu soud v České Lípě neposlal muže do vazby, stíhán bude na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kolínská U&C dodá průzkumné drony pro americkou armádu v Evropě

Kolínský výrobce bezpilotních prostředků U&C UAS uzavřel kontrakt na dodání průzkumných dronů jednotkám americké armády rozmístěným v Evropě. Tato pilotní zakázka v ceně ve stovkách tisíc eur, tedy v přepočtu několika milionů korun, je pro firmu pouhým počátkem v objemech výrazně násobně vyšších, sdělil výrobní ředitel společnosti Pavel Bulant. Hlavním odběratelem U&C UAS je Ukrajina.
před 4 hhodinami

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Slavia nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl Tvrdík

Fotbalová Slavia nakonec nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík v Nedělní debatě ČT. Názor změnil po diskusi na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), klubu by za protizákonné jednání hrozily pokuty ve výši stovek milionů korun. Tvrdík přiblížil, že během nedohraného pražského derby, kdy došlo k výtržnostem, nebylo strategií zabránit fanouškům ve vstupu na hrací pole, ale bránit hráče a sektor hostů.
před 7 hhodinami
Načítání...