Také lékaři si chtějí vybírat pacienty: Vadí jim notoričtí stěžovatelé

Praha - Stejně jako mají pacienti právo na výběr lékaře, tak by to v budoucnu mohlo platit i obráceně. Česká lékařská komora totiž chce, aby mohly ordinace odmítat lidi, kteří nerespektují léčbu, nebo si opakovaně stěžují. Podle návrhu by doktoři mohli z péče vyřadit pacienty v případě, že by došlo k narušení vzájemné důvěry. Ministerstvo zdravotnictví s tímto nápadem souhlasí, ale za podmínky, že nebude ohroženo zdraví pacientů.

Zatímco pacient se může s lékařem rozloučit poměrně rychle a jednoduše, opačně to v tomto svazku neplatí. Neodkladnou zdravotní péči nesmějí lékaři odmítnout nikdy, u stálých pacientů v kartotéce by ale chtěli mít volnější ruku. „Pokud pacient naprosto nerespektuje doporučení lékaře, často si dokonce na toho lékaře stěžuje, tak je jasné, že ten vztah důvěry mezi ním a lékařem neexistuje. Tak aby lékař mohl říct: o tohoto pacienta já se nebudu starat,“ uvedl prezident České lékařské komory. Odmítnutým pacientům by však musely zdravotní pojišťovny okamžitě najít náhradu.  

Dnes může lékař odmítnout pacienty jen v případě plné kartotéky, kdy si může dovolit ty nové už nepřijmout. Pokud už ale má lékař pacienta ve své péči, tak ho může odmítnout jen výjimečně: pokud pacient závažným způsobem nedodržuje léčbu, což se ovšem v praxi velice těžce prokazuje. „Například podle laboratorních nálezů nám vychází, že ten pacient asi léčbu nedodržuje, ale nemáme jednoznačný důkaz,“ vysvětluje kardiolog a předseda Sdružení ambulantních lékařů Zorjan Jojko.  

Jeho ambulancí projdou ročně asi dva tisíce pacientů – i on mezi nimi potkal ty, se kterými se zásadně neshodl: „Pacient mi pokaždé vynadal, že má stále vysoký krevní tlak, ale zároveň se pokaždé přiznal se, že neužíval medikaci. Jiná pacientka se zase po každé kontrole nechala ovlivnit svou dcerou – zdravotní sestrou.“

5 minut
Lékaři chtějí mít možnost odmítnout pacienta
Zdroj: ČT24

Svaz pacientů se obává: Byli bychom vazalové lékařů

S nápadem, aby mohli lékaři některé pacienty vyřadit, souhlasí i ministerstvo zdravotnictví, ale jen za určitých podmínek: „Aby nedocházelo k bezprostřednímu ohrožení zdraví pacienta anebo k vážnému poškození zdraví pacienta,“ dodala náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu Lenka Teska Arnoštová.

Jenomže Svaz pacientů se obává, že takováto podmínka nebude dostatečná a pacienti budou poškozeni na svých právech: „Byli bychom vazalové, kteří musejí poslouchat a nesmějí nic říct. Zase by to udělalo z lékařů bohy,“ tvrdí prezident svazu Luboš Olejár. Praktický lékař Cyril Mucha se zase obává nepoctivých kolegů, kteří by z kartotéky vyřazovali drahé pacienty. Proti tomu by prý měla být určitá pojistka – jinak by ale novou pravomoc uvítal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 1 mminutou

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 26 mminutami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 1 hhodinou

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 6 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 7 hhodinami
Načítání...