Švýcarská policie zadržela šéfy katalogových firem, které podváděly i v Česku

Ženeva/Praha - Švýcarská policie zatkla šest švýcarských a německých šéfů čtyř takzvaných katalogových firem, které podnikatelům a institucím, včetně českých, nabízejí registraci v evropských databázích. V nabídkách uváděli, že zápis je zdarma, přesto pak začali firmám posílat faktury zpravidla na částku kolem 1 000 eur (asi 26 000 korun). V Česku je poškozených několik set a jsou mezi nimi i úřady financované z veřejných rozpočtů. Kolik peněz katalogové firmy získaly od lidí celkem, si málokdo troufá odhadnout. Společnosti operovaly zřejmě i mimo Evropu a škody mohou jít do milionů eur.

Zatčené šéfy katalogových firem policie sledovala od roku 2005, pak následovaly domovní prohlídky a zatčení. „Zajistili jsme obsáhlý důkazní materiál. Viníme je z nekalé hospodářské soutěže a podvodu. Poškozených je několik tisíc,“ uvedl mluvčí Úřadu vyšetřování policie v kantonu Lucern Simon Kopp.

V Česku mají lidé nejvíce zkušeností s firmou Intercable Verlag AG. Mezi další patří NovaChannel AG, Premium Recovery a Maiwolf Holding. Podle Davida Ondrejkoviče ze sdružení Společná obrana se jednalo o klasické výpalné. „Zaplať, máš pokoj. Nezaplať, budou se táhnout soudy, budeš platit daleko víc. Takže princip výpalného jak vyšitý.“

Reportáž Jana Šenkýře (zdroj: ČT24)

Mezi postiženými jsou například i městské a obecní úřady, divadla, školy či nemocnice. „Za minulého vedení jsme podepsali smlouvu se švýcarskou firmou, zaplatili jsme dvě faktury za necelých 50 000 korun,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Vydáno pod