Svaz pacientů požaduje efektivní kontrolu proplácení lékařských zákroků

Praha - Svaz pacientů chce zvýšit kontrolu lékařů. Navrhuje změny zákona, které by umožnily účinnější dohled nad čerpáním peněz z povinného zdravotního pojištění. Reaguje tak vedle stížností pacientů také na závěry Všeobecné zdravotní pojišťovny, která provedla revizi neoprávněného účtování lékařských zákroků v ordinacích.

Minulý rok provedla VZP čtyřicet tisíc kontrol. Pojišťovna při tom zjistila, že jí někteří lékaři účtují i práci, kterou nevykonali. V uplynulém roce skončilo podle auditu VZP z jejích účtů neoprávněně v kapsách lékařů půl miliardy korun. Lékaři používají podle mluvčí pojišťovny Jany Víškové různé způsoby: „Účtují si nějakou péči na pacienta, který u nich v ordinaci vůbec nebyl. Stává se také často, že lékaři se snaží přesvědčit pojišťovnu o tom, že pracují více než 24 hodin denně.”

V posledních šesti letech podala VZP na doktory pět desítek trestních oznámení, patnáct lékařů bylo odsouzeno. Lékaři ale většinou peníze raději hned vrátí, jen zlomek případů skončí u soudu. Navíc - prokázat lékaři vinu je podle zástupců pacientů těžké. Většina lidí se bojí lékařům postavit. Svaz pacientů proto navrhuje změnu – podpis pacienta jako důkaz, že lékař práci odvedl.

Svaz pacientů chce svůj návrh na změnu zákona předložit na Ministerstvo zdravotnictví nejpozději do konce září. Ministerstvo podle náměstka pro zdravotní pojišťění Pavla Hroboně s požadavkem Svazu pacientů na zapojení pacienta do systému kontroly v podstatě souhlasí a úpravou se bude zabývat. Bude však hledat další možná řešení.

Poněkud odlišný způsob kontroly by zvolili zástupci České lékařské komory. „Zaveďme pokladenský systém, kdy pacient bude při návštěvě u lékaře za vyšetření platit, dostane účtenku a s tou si pak dojde do zdravotní pojišťovny nechat zákrok proplatit,” nastínil další možnou cestu prezident komory Milan Kubek.

 Existuje také třetí varianta, která by nevyžadovala změnu zákona. Ministerstvo zdravotnictví sází spíš na důslednější kontrolu pojišťoven a také na větší zájem ze strany pacientů. Ti si totiž můžou podle výpisu z pojišťovny sami zkontrolovat, jestli lékař správně zapsal údaje o návštěvě nebo vyšetření.

Vydáno pod