Státní zástupce podal obžalobu na člověka, který na Facebooku schvaloval Breivikův útok

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na obviněného, který na Facebooku schvaloval teroristické útoky Anderse Breivika v Norsku z července 2011. Na webových stránkách o tom informoval dozorový státní zástupce Zdeněk Štěpánek. Za podporu a propagaci terorismu hrozí podle českého trestního zákoníku pachateli pět až patnáct let vězení. Případem se bude zabývat pražský městský soud.

Pravicový extremista Anders Breivik zavraždil v červenci 2011 celkem 77 lidí. Nejprve odpálil nálož u vládní budovy v Oslu a krátce poté postřílel účastníky letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utøya.

Výbuch nálože ve vládní čtvrti připravil o život osm osob, dalších 66 lidí ve věku od 14 do 51 let Breivik zastřelil zhruba o dvě hodiny později na nedalekém ostrově. Další dva lidé zemřeli při pokusu o útěk a poslední asi týden po útoku na následky zranění. 

Místo teroristického útoku - norský ostrov Utøya
Zdroj: AP

Minimálně 21 let ve vězení

V roce 2012 poslal soud Breivika za terorismus do vězení na 21 let, což je nejvyšší jednorázový trest, jaký lze v Norsku uložit. Pobyt ve vězení ale může být Breivikovi prodlužován až na doživotí.

Breivik, který si za mřížemi změnil jméno na Fjotolf Hansen, Norsko následně zažaloval za porušování lidských práv kvůli podmínkám ve vězení. Jeho stížností se zabýval i Evropský soud pro lidská práva, před dvěma lety ji zamítl.

Za veřejné schvalování spáchaného teroristického trestného činu nebo za veřejné vychvalování jeho pachatele hrozí v Česku trest od dvou do deseti let. Sazba se však zvyšuje na pět až patnáct roků, pokud se schvalování uskuteční tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.