Spor kvůli Zemanovu výroku o Šarapatkovi bude řešit Nejvyšší soud

Ministerstvo financí podalo dovolání proti rozsudku, podle nějž se má omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o bývalém Zemanově poradci Zdeňku Šarapatkovi. Informaci v neděli přinesl server iRozhlas.cz. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

„Ministerstvo financí podalo proti rozsudku Městského soudu v Praze ve věci PaeDr. Zdeňka Šarapatky dovolání a současně i žádost o odklad vykonatelnosti předmětného rozhodnutí. O žádném z návrhů nebylo dosud rozhodnuto,“ řekl serveru Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

„Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí dosud omluvu žalobci nezaslalo,“ dodal mluvčí. Spor tak bude řešit ještě Nejvyšší soud, kterému spis s dovoláním zatím nedorazil.

Poradce v čase olova

„Arogance a charakter Miloše Zemana a jeho okolí ani jinou reakci nepřipouštějí,“ reagoval na podání dovolání Šarapatka, který je nyní členem Rady České televize. „Prezidentská kancelář ani sám Zeman, ani ministerstvo financí už nezpochybňují, že prezident lhal. Teď se vede právní bitva, kdo je za jeho lhaní odpovědný. I proto prezident nějakými rozsudky pohrdá stejně jako občany,“ doplnil.

Za Zemanův výrok se má podle pravomocného verdiktu omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu za něj totiž zažalovat nelze. V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve označil rozhodnutí pražského městského soudu za Pyrrhovo vítězství.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Uvedl, že výpověď podal kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost.