Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o poradci Šarapatkovi

Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl soud. Zeman v televizi Barrandov řekl, že ho vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale z Úřadu vlády v době, kdy ji Zeman vedl, odešel po dohodě. Za prezidentova slova se má omluvit ministerstvo financí, hlavu státu totiž žalovat nelze. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že se ministerstvo financí odvolá.

Ministerstvo financí má podle rozhodnutí soudu zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou za Zemanův dehonestující výrok do sedmi dnů od právní moci rozsudku. Právní zástupkyně ministerstva řekla, že o odvolání se nejprve poradí s prezidentovým advokátem.

Mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík potvrdil, že ministerstvu byla dnešním rozsudkem uložena povinnost omluvit se žalobci za Zemanův výrok. „Samotné rozhodnutí soudu však bude moci MF podrobněji komentovat teprve poté, co mu bude doručeno písemné vyhotovení rozsudku,“ doplnil.

Podle Ovčáčkova vyjádření se spor prezidenta netýká. „Nebyl účastníkem sporu a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek není pravomocný, předpokládáme, že se ministerstvo financí odvolá,“ zareagoval Ovčáček na verdikt.

Zeman o Šarapatkovi mluvil v televizi Barrandov v listopadu 2017. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (na) úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl tehdy.

Šarapatka ale podle žaloby v říjnu 2010 poslal vedoucímu Úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru. Příslušné dokumenty předložil jeho právník soudu jako důkaz.

Samotný Šarapatka považuje rozhodnutí soudu za usvědčení hlavy státu ze lži. Napsal to na svém Twitteru. Žalobou se podle svých slov domáhá omluvy, finanční odškodnění nechce.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj tehdejšího premiéra ve vztahu ke kauze Olovo.

V současnosti působí Zdeněk Šarapatka jako publicista a politický komentátor, od roku 2015 je členem Rady České televize. Není členem žádné strany ani hnutí.