SPD vyloučila Lubomíra Volného a další dva bývalé členy z poslaneckého klubu

Hnutí SPD vyloučilo ze svého poslaneckého klubu poslance Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Všichni tři poslanci zvolení v Moravskoslezském kraji minulý týden oznámili odchod z SPD a vstoupili do nově založeného hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty. SPD v úterý v tiskovém prohlášení opětovně vyzvala trojici poslanců ke složení mandátů, všichni to už dříve odmítli.

Podle vedení SPD trojice poslanců svým odchodem z hnutí vědomě porušila čestné prohlášení, které při kandidatuře podepisovala jako svůj závazek vůči voličům. „Vzhledem k tomu, že okamžitě vstoupili do jiného politického subjektu a začali vést intenzivní pomlouvačnou kampaň namířenou proti SPD, nelze řešit situaci jejich setrváním v klubu poslanců SPD a další vzájemnou spoluprací,“ uvedlo hnutí.

Hnutí už minulý týden vyzvalo poslance ke složení mandátů, v úterý výzvu zopakovalo. „Čestným východiskem pro tyto poslance by bylo složení poslaneckého mandátu, do kterého byli zvoleni voliči hnutí SPD,“ uvedlo.

Už v úterý dopoledne označilo předsednictvo SPD odchod trojice poslanců za naplánovanou akci, která má SPD poškodit před květnovými evropskými volbami. Volný a Bojko budou ve volbách do Evropského parlamentu na kandidátce euroskeptické Alternativy pro Českou republiku.

Volný, Bojko a Nevludová zdůvodnili svůj odchod z SPD spory s celostátním vedením hnutí. To v únoru zrušilo moravskoslezskou organizaci, kterou vedl právě Volný. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. Volný pak na Facebooku kritizoval nové krajské vedení, obvinil ho z přijetí usvědčeného rasisty do hnutí a jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám.

Okamura nebude kandidovat ani z posledního místa

Hnutí SPD v úterý také oznámilo, že jeho předseda Tomio Okamura nebude v květnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi.

Okamura ale podle mluvčí SPD Barbory Zeťové obdržel písemné stanovisko ministerstva vnitra, které takový postup zpochybňuje. „Vzhledem k tomu, že výklad odkazuje na případné soudní rozhodnutí v této věci a po dobu jednání soudu na možnost neobsazení mandátu, přijalo předsednictvo hnutí rozhodnutí nahradit předsedu hnutí Tomia Okamuru na posledním místě kandidátní listiny jiným kandidátem,“ stojí v usnesení. SPD podle něj nemůže připustit riziko případně neobsazeného mandátu.

SPD povede do voleb Ivan David, lékař a někdejší ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana v letech 1998 až 2002. Pokud by se Okamura díky preferenčním hlasům do Evropského parlamentu dostal, automaticky by mu zanikl mandát ve sněmovně. Funkce europoslance je podle zákona s funkcí poslance českého parlamentu neslučitelná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kriminalisté v souvislosti s bitcoinovou kauzou stíhají další tři lidi

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili další tři lidi v souvislosti s kauzou darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti. V tiskové zprávě to uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. Jednat by se mělo o exministra Pavla Blažka (ODS), jeho náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze, který zastupoval programátora Tomáše Jiřikovského, jenž bitcoiny státu věnoval. S odvoláním na své zdroje to uvedly servery Seznam Zprávy, Deník N a iRozhlas.
13:37AktualizovánoPrávě teď

Hasiči nasadili v Českém Švýcarsku osm vrtulníků

Hasiči drží požár v Českém Švýcarsku, který vypukl v sobotu odpoledne, v hranicích do sta hektarů. Na letišti v Chřibské už jsou dva vrtulníky ze Slovenska, celkem tak bude ve vzduchu osm strojů nabírat vodu z místního koupaliště a čerpacího místa. Při zásahu se zatím jeden hasič přehřál. V terénu je kolem 400 hasičů. Situaci stále komplikuje vítr. Cílem je požár v pondělí lokalizovat. Česko v neděli večer v souvislosti s tímto požárem aktivovalo Mechanismus civilní ochrany EU.
06:27Aktualizovánopřed 3 mminutami

Soud nepravomocně uznal vinu Nagyové v kauze Čapí hnízdo

Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU v pondělí Městský soud v Praze potrestal europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) v kauze Čapí hnízdo tříletou podmínkou se zkušební dobou na pět let a peněžitým trestem 500 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Nagyová v závěrečné řeči vinu opětovně odmítla, z vyhlášení rozhodnutí se omluvila.
12:19Aktualizovánopřed 13 mminutami

Vláda schválila návrh na zpřísnění trestů za týrání lidí i zvířat

Vláda podporuje koaliční návrh na zpřísnění trestů za týrání lidí i zvířat. Místo půlročního vězení za ně má hrozit nejméně roční, informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Usmrcení domácích zvířat má být nově považováno za trestný čin. Kabinet v pondělí schválil i další novely. Na některé zdravotní benefity firem pro zaměstnance se nově nebude vztahovat limit 50 tisíc korun za rok pro jejich odpis z daní, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
před 16 mminutami

Vláda schválila opětovné zavedení elektronické evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb (EET) se zřejmě od ledna 2027 vrátí. Návrh na její znovuzavedení schválila vláda, řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Návrh, který nyní projedná parlament, by měl podle kabinetu přinést do veřejných rozpočtů 14,4 miliardy korun ročně. Součástí návrhu jsou i daňové změny, mimo jiné obnovení některých slev zrušených předchozí vládou a úprava daně z přidané hodnoty (DPH).
05:08Aktualizovánopřed 26 mminutami

Policie obvinila v kauze chomutovského exprimátora Hrabáče dalších šest lidí

V kauze bývalého chomutovského primátora Marka Hrabáče (dříve ANO) obvinili policisté dalších šest lidí a tři právnické osoby. V případu jde o údajné ovlivňování veřejných zakázek. České televizi to sdělila náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Trestnímu stíhání nyní čelí celkem dvacet lidí a osm právnických osob. Podle žalobce manipulovali prostřednictvím korupce zejména s přidělováním veřejných zakázek, které zadávala Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. Dva obvinění už podle Doušové přistoupili na dohodu o vině a trestu.
před 38 mminutami

PRE od května zdražila fixované ceníky energií, reagovala na růst tržních cen

Pražská energetika (PRE) od května zvýšila ceny svých fixovaných produktů elektřiny i plynu. Reaguje tím na růst cen energií na světových trzích. Zdražení se týká nových smluv se závazkem, u nichž si zákazníci připlatí v průměru několik stovek korun za rok. Pro klienty se smlouvou na dobu neurčitou nebo s dohodou o fixaci cen, kterou uzavřeli už dříve, se nic nemění. Dodávky energií v důsledku blízkovýchodní krize v minulých týdnech zdražovali i někteří další dodavatelé.
13:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropská bezpečnost musí být založena na vlastních kapacitách, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel v pondělí dopoledne přivítal na Pražském hradě finskou hlavu státu Alexandera Stubba. Hovořili spolu například o pokračující podpoře Ukrajiny či o posilování evropského pilíře Severoatlantické aliance (NATO). „Evropská bezpečnost musí být založena na vlastních kapacitách,“ řekl Pavel a dodal, že to neznamená oslabení transatlantické vazby.
11:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...