Z SPD do Jednotných. Volný, Bojko a Nevludová vstoupili do nového hnutí

Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová, kteří tento týden odešli z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), vstoupili do nově založeného hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty. Hnutí bylo zaregistrováno v pátek, chce se účastnit voleb do Evropského parlamentu.

Podle vyjádření Volného na jeho facebookové stránce hnutí vytvořila bývalá členská základna regionálního klubu SPD Moravskoslezského kraje. „V pátek bylo zaregistrováno politické hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty a my jsme dnes přijali nabídku jeho vedení a stali jsme se jeho členy,“ uvedl poslanec. Volný řekl, že ve vedení nového hnutí jsou jeho zakládající členové Václav Kubín, Zdeněk Nevlud a Martin Bojko.

Volný dříve moravskoslezskou organizaci SPD vedl. V únoru ale celostátní vedení hnutí tuto organizaci zrušilo. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. Volný pak na Facebooku kritizoval nové krajské vedení, jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám.

Odchod z SPD poslanci zdůvodnili právě postupem nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji, která podle Volného přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu. Vedení SPD v pátek vyzvalo Volného, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Volný řekl, že se mandátu nevzdá, SPD, za kterou kandidoval, podle něj dnes už neexistuje.

Podle Volného dokázala bývalá regionální členská základna SPD vytvořit nové hnutí v období od poslední schůzky po ohlášení rozpuštění regionální organizace pražským vedením SPD.

„Na této schůzce zúčastnění drtivou většinou odmítli variantu 'líbání prstenů' protektorátního vedení dosazeného z Prahy i variantu ukončení politické činnosti. Maximální podporu získala varianta hromadného vystoupení z SPD a založení nového politického hnutí s cílem kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, a to buď s případným koaličním partnerem, či samostatně,“ napsal Volný. Uvedl, že tým dokázal v několika málo dnech zajistit 1087 podpisů, stanovy a všechny ostatní dokumenty potřebné k registraci politického hnutí.

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v Otázkách Václava Moravce uvedl, že trio Jan Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová už nejsou poslanci SPD. O sněmovních funkcích Volného bude podle Fialy jednat poslanecký klub hnutí. Volný je místopředsedou evropského výboru a vede podvýbor pro regionální školství. Funkce ve výborech mají také Bojko a Nevludová, Bojko je místopředsedou zemědělského výboru a Nevludová kontrolního výboru.