Kromě Volného utíkají Okamurovi z SPD i další poslanci

Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a poslankyně Ivana Nevludová vystupují z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všichni byli do SPD zvoleni za Moravskoslezský kraj, odejít se prý rozhodli kvůli postupu nového vedení krajské organizace, která podle Volného přijala do do svých řad usvědčeného rasistu a neonacistu. Hnutí Volného vyzvalo, aby se vzdal mandátu, on to však odmítl.

„Jelikož se Lubomír Volný stal poslancem díky SPD, vyzýváme ho ke složení poslaneckého mandátu, aby uvolnil místo dalšímu v pořadí na kandidátce,“ uvedlo vedení. Oznámilo také, že po konci Volného v čele moravskoslezské organizace se v minulém týdnu objevily desítky nových žádostí o vstup, kterým Volný v přijetí bránil.

Ivana Nevludová, bývalá poslankyně SPD.
Zdroj: ČTK/René Fluger

„Pokud měl (Volný) jakékoliv připomínky k práci v SPD, mohl je sdělit před delegáty na celostátní konferenci, to však neudělal,“ uvedlo hnutí. V prohlášení zkritizovalo i způsob oznámení konce v SPD na Facebooku, označilo to za lidsky neslušný styl komunikace.

Volný reagoval tím, že náhradníkem do sněmovny na kandidátce SPD je Václav Kubín, jenž všechna rozhodnutí, která prozatím učinil, naprosto respektuje, takže by to podle něj dopadlo stejnou patovou situací.

Marian Bojko, bývalý poslanec SPD.
Zdroj: ČTK/René Fluger

„Já jsem svůj mandát získal i díky tvrdé práci členské základny SPD v Moravskoslezském kraji a také díky tomu, že jsem měl druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů za SPD hned po Tomiovi Okamurovi. Takže já se určitě práce pro přirozenou lidskou svobodu a přímou demokracii nevzdám, i vzhledem k tomu, že SPD, do které jsem vstoupil, za kterou jsem kandidoval a pro kterou jsem tři a půl roku pracoval, dnes již neexistuje,“ řekl Volný.

Napětí v moravskoslezské organizaci

Volný v minulosti vedl moravskoslezskou organizaci SPD, kterou však v únoru celostátní vedení hnutí zrušilo. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. Volný nyní na Facebooku kritizoval nové krajské vedení, jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám.

Volný zejména kritizoval přijetí Milana Kuchára do moravskoslezské organizace SPD. „Pan Milan Kuchár byl navržen na vyloučení bývalým regionálním vedením za rasistické a neonacistické verbální i internetové projevy, včetně zasílání fotografií s Adolfem Hitlerem a rasistickým textem,“ uvedl. Nové vedení organizace podle Volného přijalo Kuchára zpět.

„Toto je další zákeřný útok proti vlasteneckým silám, řízený přímo z předsednictva SPD. Odmítám být součástí této špinavé hry,“ uvedl Volný s tím, že vystupuje z SPD, stejně jako další členové bývalého vedení v kraji.

Bojko oznámil, že má pro odchod z SPD stejný důvod jako Volný. „Držíme spolu, nesouhlasíme s protektorátně dosazeným nikým nevoleným novým vedením kraje,“ řekl Deníku N. Nevludová v rezignačním dopise podle Deníku N napsala, že vedení opakovaně porušovalo předpisy.

Kandidatura na předsedu

Předloni na podzim Mladá fronta DNES (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl.

V únoru Volný uvedl, že hodlá kandidovat proti Okamurovi na šéfa SPD. Volba předsedy ale bude až za dva a půl roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen loni v červenci.

Volný na sebe upozornil mimo jiné v únoru při vyostřené debatě o cizinecké novele. Při jeho projevu se v jednacím sále ozývaly smích, výkřiky a následně bušení do lavic. Poslanec Jan Birke (ČSSD) na něho, jak později uvedl, pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný Birkemu zase údajně řekl, aby „šel ven“. Věc tento týden probíral mandátový a imunitní výbor sněmovny, disciplinární řízení s Volným nezahájil.

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Poslanecký klub SPD měl dosud 22 členů. Hnutí vzniklo v roce 2015 po rozpadu Okamurova předchozího politického subjektu Úsvit – krize nastala kvůli sporům o financování. Část spolustraníků tehdy Okamuru obvinila, že Úsvit pomocí PR služeb tuneloval. Okamura byl vyloučen, ale nebyl obviněn z trestného činu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 8 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 9 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
před 11 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
před 11 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...