Kromě Volného utíkají Okamurovi z SPD i další poslanci

Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a poslankyně Ivana Nevludová vystupují z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všichni byli do SPD zvoleni za Moravskoslezský kraj, odejít se prý rozhodli kvůli postupu nového vedení krajské organizace, která podle Volného přijala do do svých řad usvědčeného rasistu a neonacistu. Hnutí Volného vyzvalo, aby se vzdal mandátu, on to však odmítl.

„Jelikož se Lubomír Volný stal poslancem díky SPD, vyzýváme ho ke složení poslaneckého mandátu, aby uvolnil místo dalšímu v pořadí na kandidátce,“ uvedlo vedení. Oznámilo také, že po konci Volného v čele moravskoslezské organizace se v minulém týdnu objevily desítky nových žádostí o vstup, kterým Volný v přijetí bránil.

Ivana Nevludová, bývalá poslankyně SPD.
Zdroj: ČTK/René Fluger

„Pokud měl (Volný) jakékoliv připomínky k práci v SPD, mohl je sdělit před delegáty na celostátní konferenci, to však neudělal,“ uvedlo hnutí. V prohlášení zkritizovalo i způsob oznámení konce v SPD na Facebooku, označilo to za lidsky neslušný styl komunikace.

Volný reagoval tím, že náhradníkem do sněmovny na kandidátce SPD je Václav Kubín, jenž všechna rozhodnutí, která prozatím učinil, naprosto respektuje, takže by to podle něj dopadlo stejnou patovou situací.

Marian Bojko, bývalý poslanec SPD.
Zdroj: ČTK/René Fluger

„Já jsem svůj mandát získal i díky tvrdé práci členské základny SPD v Moravskoslezském kraji a také díky tomu, že jsem měl druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů za SPD hned po Tomiovi Okamurovi. Takže já se určitě práce pro přirozenou lidskou svobodu a přímou demokracii nevzdám, i vzhledem k tomu, že SPD, do které jsem vstoupil, za kterou jsem kandidoval a pro kterou jsem tři a půl roku pracoval, dnes již neexistuje,“ řekl Volný.

Napětí v moravskoslezské organizaci

Volný v minulosti vedl moravskoslezskou organizaci SPD, kterou však v únoru celostátní vedení hnutí zrušilo. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. Volný nyní na Facebooku kritizoval nové krajské vedení, jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám.

Volný zejména kritizoval přijetí Milana Kuchára do moravskoslezské organizace SPD. „Pan Milan Kuchár byl navržen na vyloučení bývalým regionálním vedením za rasistické a neonacistické verbální i internetové projevy, včetně zasílání fotografií s Adolfem Hitlerem a rasistickým textem,“ uvedl. Nové vedení organizace podle Volného přijalo Kuchára zpět.

„Toto je další zákeřný útok proti vlasteneckým silám, řízený přímo z předsednictva SPD. Odmítám být součástí této špinavé hry,“ uvedl Volný s tím, že vystupuje z SPD, stejně jako další členové bývalého vedení v kraji.

Bojko oznámil, že má pro odchod z SPD stejný důvod jako Volný. „Držíme spolu, nesouhlasíme s protektorátně dosazeným nikým nevoleným novým vedením kraje,“ řekl Deníku N. Nevludová v rezignačním dopise podle Deníku N napsala, že vedení opakovaně porušovalo předpisy.

Kandidatura na předsedu

Předloni na podzim Mladá fronta DNES (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl.

V únoru Volný uvedl, že hodlá kandidovat proti Okamurovi na šéfa SPD. Volba předsedy ale bude až za dva a půl roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen loni v červenci.

Volný na sebe upozornil mimo jiné v únoru při vyostřené debatě o cizinecké novele. Při jeho projevu se v jednacím sále ozývaly smích, výkřiky a následně bušení do lavic. Poslanec Jan Birke (ČSSD) na něho, jak později uvedl, pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný Birkemu zase údajně řekl, aby „šel ven“. Věc tento týden probíral mandátový a imunitní výbor sněmovny, disciplinární řízení s Volným nezahájil.

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Poslanecký klub SPD měl dosud 22 členů. Hnutí vzniklo v roce 2015 po rozpadu Okamurova předchozího politického subjektu Úsvit – krize nastala kvůli sporům o financování. Část spolustraníků tehdy Okamuru obvinila, že Úsvit pomocí PR služeb tuneloval. Okamura byl vyloučen, ale nebyl obviněn z trestného činu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 9 mminutami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 5 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 6 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 15 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
před 17 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
před 17 hhodinami

O Dukovanech či sankcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, daňovém systému, státním rozpočtu, dostavbě Dukovan i sankcích uvalených na Rusko diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Tomáš Roud za hnutí Voluntia, ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík a předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán.
před 21 hhodinami

Historická kolona připomněla poválečný návrat obrněné brigády

Symbolický návrat československých vojáků do vlasti připomněl v sobotu v Praze průjezd historické vojenské kolony. Akce nazvaná Velký návrat se konala u příležitosti osmdesátého výročí osvobození Československa a návratu Československé samostatné obrněné brigády z druhé světové války. Součástí programu byla i výzva veřejnosti, aby přispěla k doplnění legionářské historie. Lidé mohou posílat dobové fotografie z rodinných archivů na speciálně zřízený e-mail prehlidka@csol.cz nebo je donést do Muzea československých legií na náměstí I. P. Pavlova v Praze.
před 22 hhodinami
Načítání...