Soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze vynášení tajných informací. Případ se projedná znovu

Kauzu údajného ovlivňování trestních řízení a úniku informací od policie bude znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 8. Případ mu totiž vrátil pražský městský soud po tom, co zrušil osvobozující rozsudek. ČT to řekl mluvčí obvodního soudu Petr Novák. Skupina osmi lidí čelí obžalobě z několika zločinů, které souvisejí s neoprávněným přístupem do policejních databází a zneužitím služebních informací pro soukromé účely.

Podle vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se členové skupiny podíleli na napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců v Česku, padělání a pozměňování cestovních dokladů a krácení daní. Prvoinstanční soud skupinu v lednu zprostil obžaloby s tím, že státní zástupce nepředložil dostatečné důkazy. S odvoláním však u Městského soudu v Praze žalobce uspěl a případ se projedná znovu.

„Rozsudek OS Praha 8 byl zrušen a věc byla vrácena zdejšímu soudu k novému projednání a rozhodnutí,“ potvrdil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Novák. Městský soud podle něj obvodnímu soudu vytkl, že se nezabýval všemi důkazy, případně je nedůsledně hodnotil.

Policie případ vyšetřovala několik let. Kauza souvisí s podezřením kolem několika policistů a advokátních kanceláří v Praze, které se zabývají mimo jiné azylovým právem a pracují s ruskojazyčnou klientelou. Zásah v několika pražských advokátních kancelářích policie provedla koncem roku 2017. Podle zjištění ČT tehdy detektivové prohledali několik kanceláří – například Beáty Kolcunové a Jiřího Bureše.

Vynášení informací

GIBS zároveň podezřívala i několik policistů z vynášení utajovaných informací. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz několik policistů bez povolení soudu nechalo odposlouchávat konkrétní čísla. Při akci bylo tehdy zadrženo několik lidí. Mezi nimi i policisté, kteří působili zejména v Praze a Středočeském kraji.

Stíhání bylo v roce 2017 zahájeno u deseti lidí. Tři z nich byli policisté, jeden bývalý policista. Podle iRozhlasu si vedle dvojice policistů z pražské kriminálky a Národní centrály proti organizovanému zločinu vyslechla obvinění také vrchní inspektorka dopravní policie. Státní zástupce nakonec loni v lednu obžaloval osm lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
03:56Aktualizovánopřed 18 mminutami

Kauza poslaneckých trafik končí. Ústavní soud smetl stížnost náměstka Bočka

Kauza takzvaných trafik pro exposlance po třinácti letech definitivně skončila, Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Dostal podmínku a peněžitý trest, stejně jako bývalý premiér za ODS Petr Nečas, který však ústavní stížnost podle dostupných informací nepodal. Kauza přispěla v roce 2013 po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasova kabinetu a otřesu na politické scéně. Bočkovu stížnost považoval soud za neopodstatněnou, usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Týden bude oblačný, teploty se mají pohybovat kolem dvaceti stupňů

Nadcházející týden v Česku bude spíše oblačný, srážek bude málo a teplotní maxima by se přes den většinou měla pohybovat pod dvaceti stupni Celsia. Vyjasnit by se mohlo koncem týdne. Zejména na Českomoravské vrchovině v pondělí bude vítr s nárazy o rychlosti až 55 kilometrů v hodině, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Provoz aerolinek Lufthansa ochromila stávka pilotů. Zrušena jsou i spojení s Prahou

Provoz německé letecké společnosti Lufthansa a tří jejích divizí v pondělí ochromila dvoudenní stávka pilotů. Začala minutu po půlnoci a potrvá do úterní půlnoci. Omezení, která z ní vyplývají, se dotkla letišť po celém Německu. Zrušeno bylo i osmnáct spojů mezi Prahou a dvěma největšími německými letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově.
před 3 hhodinami

VideoPřibývá případů týrání zvířat. S odhalením má pomoci nový registr

Počet případů týrání a zanedbávání zvířat roste. Potvrzují to útulky po celém Česku. Ty se potýkají s nedostatkem volných míst a stále častěji i s finančními problémy. Významnou část kapacity vynaloží na péči o zanedbané psy z nelegálních množíren – policisté loni řešili 225 případů týrání zvířat. S odhalením by měl pomoci nový registr psů, který začne fungovat v polovině roku. Evidence usnadní také hledání ztracených psů. Majitelé budou muset zvířata kromě povinného očipování také zaevidovat u veterináře.
před 6 hhodinami

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoArcheologové mají výhrady k novele stavebního zákona

Novela stavebního zákona se nelíbí archeologům. Podle nich by mohla ohrozit vzácné nálezy kvůli chystanému zkrácení průzkumů. Myslí si to i asociace muzeí a galerií. Novela má stanovit základní časový rámec na šest měsíců. Většina loňských průzkumů by takový limit splnila, jen každý desátý trval déle, a to hlavně kvůli administrativě. Změnit se má i financování výzkumů, které by zasáhlo kraje. Ty se obávají finanční zátěže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že změny jsou nezbytné.
před 16 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...