Soud osvobodil Březinu v kauze zkreslování údajů

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes zprostil nyní již bývalého náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) obžaloby ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Kauza souvisí s jeho působením v dozorčích radách firem. Podle státního zástupce se trestného činu dopustil tím, že v podkladech pro zápis do obchodního rejstříku uvedl nepravdivé informace. Březina vinu odmítal. Soud dospěl k závěru, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem. Dnešní rozsudek je nepravomocný

Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal, Březina se práva na odvolání vzdal. Březina podle žalobce Richarda Houdka koncem října 2009 podepsal prohlášení, jímž měl potvrdit, že splňuje předpoklady pro výkon funkce člena dozorčí rady společnosti Žižkov Station Development (ŽSD).

V prohlášení podle obžaloby lživě uvedl, že není v podobné funkci ve firmě, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz. Od roku 2005 byl přitom podle spisu členem dozorčích rad firem Porcela Plus a Concordia, na jejichž majetek byl prohlášen konkurz na přelomu let 2008 a 2009.

Březina: Toto rozhodnutí respektuji velmi rád

Člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být podle obchodního zákoníku následující tři roky ve statutárních orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.

Březina byl s dnešním rozsudkem spokojený. „Já jsem říkal před soudem, že budu respektovat jakékoli rozhodnutí. Samozřejmě toto rozhodnutí respektuji velmi rád a jsem tomu rád, že se podařilo před soudem dokázat, že jsem opravdu trestný čin, ze kterého jsem byl obviněn, nespáchal,“ řekl po jednání.

„Bude na místě, aby rozhodl soud odvolací“

Státní zástupce novinářům řekl, že nesouhlasí se závěrem soudu, podle něhož nebylo Březinovo jednání trestným činem. Soud se podle něho s tvrzením obžaloby nevypořádal. „Takže bude na místě, aby o tom rozhodl soud odvolací,“ uvedl Houdek.

Karel Březina
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Březina tvrdí, že nezpůsobil žádnou škodu, obě firmy byly ve špatném ekonomickém stavu už před jeho nástupem a zastupoval v nich věřitele. O vyhlášeném konkurzu prý také na podzim 2009, před konáním valné hromady, informoval vedení ŽSD.

Předložil mu údajně i právní stanovisko renomované advokátní kanceláře, z něhož vyplývá, že takzvaná překážka pro výkon funkce, která se vztahuje právě na členy statutárních orgánů zkrachovalých firem, do té doby nevznikla, a mohl se tak stát členem dozorčí rady ŽSD. Žalobce s tímto výkladem obchodního zákoníku nesouhlasí, překážka pro výkon funkce podle něho vznikla již vyhlášením konkurzu. Navíc má za to, že to ani není jádrem kauzy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Předsedou ODS se stal Kupka. Slibuje silnou a sebevědomou stranu

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v pražském hotelu Clarion zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, který se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolí také prvního místopředsedu. O tento post se uchází starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Jeho protikandidát, jímž byl senátor Martin Červíček, se kandidatury vzdal.
06:00Aktualizovánopřed 6 mminutami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 38 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...