Soud členy Zádamského gangu definitivně zprostil viny

Praha - Údajní členové takzvaného Zádamského gangu dnes u pražského vrchního soudu vyslechli konečný osvobozující rozsudek. Odvolací senát zprostil dvanáctičlennou skupinu obžaloby ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, za které jí hrozilo až deset let vězení. Čtyři muže však potrestal za drobnější delikty podmíněnými tresty a ročním vězením.

Odvolací senát tak potvrdil verdikt Krajského soudu v Plzni z loňského prosince. Zamítl odvolání státního zástupce, podle něhož prvoinstanční trestní senát upřel poškozeným právo na soudní ochranu. „Obávám se toho, aby se občané, kteří se naskytnou ve stejné situaci, nerozhodli řešit věc jiným způsobem než soudní cestou,“ prohlásil státní zástupce Jaroslav Dolejší.

Podle obžaloby gang v západních Čechách působil od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně Milan Zádamský. Gang prý nutil podnikatele platit za poskytování „ochrany“, nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle spisu ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

2 minuty
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Někteří svědci skončili na psychiatrii

V případu byly podle žalobců desítky poškozených. Podle Dolejšího donutila situace některé z nich se odstěhovat, někteří pak skončili v psychiatrické léčebně. Soud však po výslechu klíčových svědků konstatoval, že skupině nelze trestnou činnost prokázat, některé skutky se ani nestaly. Ve výpovědích poškozených totiž byly značné rozpory. Právě role svědků v podobných případech je velmi složitá. Inspekce ministra vnitra v roce 2008 řešila podezření, že konkrétní policisté vynášejí informace o vyšetřování kauzy Zádamských a mohli tak  některé svědky ohrozit. „Proti takovéhle skupině se velmi těžko vypovídá… on samozřejmě to řekl jednou, ale dvakrát to nezopakuje, protože ví, co by ho mohlo čekat,“ vysvětluje investigativní reportér MF Dnes Janek Kroupa.

Podle soudce Zdeňka Sováka provedl prvoinstanční soud veškeré možné dokazování a rozpory ve výpovědích posoudil správně ve prospěch obžalovaných. Odvolací senát pak podle něj neměl možnost měnit jeho skutkové závěry. Podle Zádamského advokáta Václava Vladaře bylo důvodem osvobozujícího rozsudku především to, že svědci vypovídali jinak v přípravném řízení a jinak u soudu. Policisté jim totiž podle něj nedokázali položit dotazy, na které se nakonec zeptal až jeho klient. Zádamský označil kauzu za „velké faux pas státních zástupců z Plzně“. Svědci pak podle něj nehorázně lhali a věděla to i policie. Za obvinění prý můžou fámy, které podporovaly i novináři.

Odsouzeni byli nakonec čtyři lidé. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví na dvou diskotékách roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za uplácení městských strážníků. Podmíněný trest dostal také Marek Pruckl, důvodem bylo nedovolené ozbrojování.

Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s kauzou Berdychova gangu, spis má přes 10.000 stran, ve věci se konalo 63 hlavních líčení. Zádamský byl v únoru propuštěn z vazby, ve které strávil přes dva roky. Na základě jeho případu Ústavní soud zrušil ustanovení trestního řádu o trvání vazby lidí zproštěných obžaloby u soudu prvního stupně. V současnosti se dostanou na svobodu, i když se státní zástupce odvolá k vyšší instanci.

Zádamský bude zřejmě žádat náhradu škody

V květnu pak Ústavní soud rozhodl, že ponecháním Zádamského ve vazbě po prvoinstančním osvobozujícím rozsudku porušily soudy jeho práva. Podle Vladaře bude Zádamský s největší pravděpodobností požadovat po státu za 32 měsíců trvající vazbu náhradu škody. Protože prý měl prosperující firmu, budou se jeho požadavky za ušlý zisk pohybovat v řádech milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ODS si zvolí nové vedení. Do čela strany chtějí Kupka a Ivan

Občanští demokraté v sobotu rozhodnou, kdo se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. O pozici se bude na kongresu v pražském hotelu Clarion ucházet s jedenácti krajskými nominacemi dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. Postavit se mu chce místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan, který na regionálních sněmech otevřenou podporu nezískal.
před 33 mminutami

Hřib bude obhajovat křeslo předsedy Pirátů, vyzve ho Witosz

Opoziční Piráti si na jednání celostátního fóra v Prachaticích zvolí nové vedení. Funkci předsedy bude obhajovat poslanec Zdeněk Hřib, který předloni v listopadu v čele strany nahradil dlouholetého šéfa Ivana Bartoše. Piráti pod jeho vedením posílili ve sněmovně, Hřib se také stal poslancem. Jeho vyzyvatelem bude místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz.
před 33 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 13 hhodinami
Načítání...