Proticovidová opatření byla podle Válka brutální a nepomáhala. Byla extrémně účinná, oponuje Kubek

27 minut
Vlastimil Válek a Milan Kubek o covidové epidemii v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Drakonická opatření zaváděná v minulosti v Česku kvůli šíření epidemie koronaviru byla podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) neúčinná. V pondělních Událostech, komentářích se o tom přel s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Ten se naopak domnívá, že resort zdravotnictví by měl v případě zhoršení situace upustit od pouhých doporučení a zavést například povinnou ochranu dýchacích cest.

Kubek označil covid za běžné infekční onemocnění. „Ale bohužel vážné. Stále o něm nevíme zdaleka vše,“ upozornil. Připomněl navíc takzvaný dlouhý covid, kdy u některých lidí přetrvávají následky i mnoho měsíců. „Jenom doufáme, aby nebyly celoživotní,“ dodal.

„Je to smrtelná choroba a naučili jsme se s ní žít, protože víme, jaká je prevence a co máme udělat, abychom měli pokud možno co nejméně vážný průběh – nechat se očkovat. Víme, jak se chránit osobně – pomocí roušky nebo respirátoru. Víme, jak včas diagnostikovat nemocné – PCR nebo antigenním testem. A víme, jak pacienty efektivně léčit – máme standardizované protokoly, prakticky celosvětově shodné, a antivirotika“ řekl Válek.

Na podzim může být průběh nemoci vážnější, varuje Kubek

Také Kubek považuje očkování za cestu, díky níž je možné se s nemocí naučit žít. Upozornil ale, že je třeba počítat s další koronavirovou vlnou a být na ni připraveni. „Protože jakmile přijde klasické období respiračních chorob, tak už nemusí průběhy být tak příznivé jako v té letošní letní vlně,“ varoval.

Podle Kubka jsou také otázkou opatření při zhoršení situace. „Protože všichni lidé nejsou tak zodpovědní,“ podotkl. Uvedl také, že ve chvíli, kdy to bude nutné, nemá ministr zdravotnictví váhat nařídit nošení roušek a respirátorů. „Protože to opatření je stále velmi účinné,“ řekl. 

Tvrdá opatření nepomohla, míní Válek

Válek na pondělní tiskové konferenci uvedl, že ministerstvo nebude zavádět drakonická opatření, což v Událostech, komentářích zopakoval. Stojí si za tím, že v minulosti byla neúčinná. Odkázal se přitom na německou studii. „U nás ta opatření byla jedna z nejbrutálnějších,“ uvedl ministr a připomněl zavřené školy či okresy.

„Protiepidemická opatření byla extrémně účinná a svědčí o tom to, že první vlnu na jaře 2020 Česká republika zvládla tak, že dokonce někteří lidé zpochybňovali, že nějaký covid vůbec existuje,“ nesouhlasil Kubek. Úskalí opatření vidí v tom, že není možné v nich žít dlouhodobě, proto přichází na řadu očkování.

Jednání s pojišťovnami o testu zdarma

Lidé mohou chodit na druhou posilující dávku od 18. července. Zatím tuto možnost využilo bezmála 96 tisíc osob, většinou nad šedesát let. Přeočkování už dříve lékaři doporučili i lidem se sníženou imunitou. Podle české vakcinologické společnosti by přeočkování neměli dlouho odkládat lidé z rizikových skupin. Týká se to právě lidí starších šedesáti let či klientů a personálu v sociální péči. Od pondělka je možné se k druhé posilující dávce zaregistrovat.

Válek na pondělní tiskové konferenci mluvil také o tom, že od podzimu by lidé mohli mít bez žádanky od lékaře jeden antigenní test na covid zdarma. V ČT dodal, že s pojišťovnami ladí detaily. Předpokládá, že dohoda bude hotová během čtrnácti dnů.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po pátečním oteplení se o víkendu začne ochlazovat

Po pátečním oteplení, kdy může být až osmnáct stupňů, se o víkendu ochladí a začne pršet. Denní teploty pak budou jen kolem deseti stupňů. Podobné počasí vydrží i na začátku příštího týdne, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 36 mminutami

Přes osmdesát procent dětí s těžkou epilepsií je díky operaci bez záchvatů

Více než osmdesát procent dětí s těžkou epilepsií je po operaci mozku bez záchvatů. Speciální program právě pro malé pacienty běží v pražské motolské nemocnici už čtvrtstoletí a lékaři takových zákroků provedli pět set. V Česku nemocí trpí asi 80 tisíc lidí, dalších 160 tisíc se léčí a záchvaty nemají.
před 2 hhodinami

Poslanci podpořili růst výdajů na obranu. Neveřejné jednání ANO a SPD bojkotovaly

Sněmovna se ztotožnila se záměrem kabinetu navýšit výdaje na obranu minimálně na tři procenta HDP nejpozději v roce 2030. Rozhodla o tom hlasy koalice a Pirátů po neveřejné debatě. Té se nezúčastnili poslanci opozičních ANO a SPD. Dorazil naopak prezident Petr Pavel. Opoziční hnutí kritizovala, že veřejně nedostali příležitost vystoupit všichni řečníci s přednostním právem. Koaliční politici mají neúčast opozice za důkaz snahy o show, podle hlavy státu mohla dostat odpovědi na mnoho svých otázek.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

ÚS: Podmínkou otčímovi za znásilňování porušil soud práva oběti

Krajský soud v Brně podle Ústavního soudu (ÚS) porušil práva oběti, když otčímovi za znásilňování uložil podmínku. ÚS ale verdikt nezrušil, poukázal například na svou limitovanou roli v systému dělby moci a koncepci trestního řízení. Dívce se otevírá možnost žádat od státu odškodnění. ÚS při rozhodování nebyl jednotný, pět členů navrhovalo verdikt krajského soudu zrušit. V takové rozhodnutí doufal i advokát oběti Marcel Jurčaga.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Patří jí odpad načerno uložený v Česku, teď je německá firma v insolvenci

V insolvenci skončila německá společnost Roth International, které patří odpad načerno uložený na několika místech v tuzemsku. Ministerstvo životního prostředí aktuálně jedná s úřady sousední země, aby se postaraly o jeho likvidaci. Firma Roth International se specializuje na demontáž letadel a větrných elektráren. Část navezeného materiálu může být nebezpečná.
před 11 hhodinami

Česko omezí kvůli slintavce dopravu na hranicích se Slovenskem

O půlnoci bude kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezena doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Situace se podle něj začíná výrazně zhoršovat. K reakci přistoupilo i Rakousko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Poslanci schválili reformu sociálních dávek

Zákonodárci ve středu na mimořádné schůzi schválili vládní reformu sociálních podpor, nynější čtyři dávky nahradí jedna. Sněmovna schválila také uzákonění dávky pro studující rodiče malých dětí a širší sociální podporu vysokoškoláků z chudších rodin. Rovněž upravila životní minimum. Poslanci začali projednávat také zákon o podpoře bydlení. Debatu k tomuto bodu ale nedokončili, protože schůze dolní komory byla ve 13 hodin přerušena. Pokračovat bude ve středu 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Praha zkoumá, jak rozhodnutí antimonopolního úřadu zdrží projekt metra D

Praha zkoumá, jak moc pozdrží výstavbu metra D rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zrušil výběr vítěze tendru na další etapu. Na ní se mělo pracovat už rok a půl. Zatím se ale buduje jen první úsek, ve kterém stavbaři prorazili devadesát procent tunelů. Celá trasa měla být hotová v roce 2031.
před 12 hhodinami
Načítání...