Proč soudkyně osvobodila Nečasovou? Věřila všemu, co obžalovaní řekli

Soudkyně Helena Králová, která v červnu znovu osvobodila Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, opětovně uvěřila výpovědi bývalého premiéra Petra Nečase. Odmítla názor státního zástupce, podle nějž Nečas vědomě vypovídal nepravdu, aby své současné manželce pomohl.

Tvrzení, že Nečas žádal zpravodajce o prověření možné hrozby pro svou rodinu, označila za „zcela pochopitelné a logické“. Vyplývá to z písemného odůvodnění verdiktu.

Obžaloba se snaží dokázat, že někdejší šéfka Nečasova kabinetu Nagyová zneužila bez vědomí ministra obrany Vojenské zpravodajství ke sledování své sokyně, premiérovy tehdejší manželky Radky.

Zprošťující rozsudek obsahuje celkem 51 stran odůvodnění. V první polovině Králová rekapituluje provedené důkazy, ve druhé je hodnotí a dospívá k závěru, že žalované skutky nejsou trestné.

Soudkyně věří verzi o kontrasledování

Z verdiktu plyne, že Králová opět zcela uvěřila verzi, kterou soudu předložili jak samotní obžalovaní, tak i Nečas – tedy tomu, že zpravodajci neprováděli sledování, ale takzvané kontrasledování, přičemž Nečasová (tehdy Nagyová) je nijak neúkolovala, ale zprostředkovávala jejich komunikaci s premiérem.

Podle soudkyně je pochopitelné, že Nečas nejprve žádal o prověření možné hrozby pro svou rodinu, než by rovnou zažádal o osobní ochranu.

„Oficiální ochrana jeho rodiny by znamenala nejen velké finanční náklady, ale zároveň i omezení a zásah při pohybu členů jeho rodiny, což svědek věděl, a v případě, že by se jeho vážná obava o možné hrozící hrozbě pro jeho rodinu nepotvrdila, k tomuto kroku by samozřejmě nebyl důvod přistupovat,“ reagovala na expremiérovu výpověď.

„Pokud státní zástupce hodnotí výpověď svědka Nečase jako vědomě nepravdivou s tím, že motivem toho má být snaha svědka pomoci obžalované Nečasové vyhnout se odsouzení, nalézací soud se nemůže s tímto hodnocením ztotožnit,“ dodala Králová. Zdůraznila, že Nečase řádně poučila o trestních následcích křivé výpovědi.

Závěry znovu přezkoumá městský soud

Jako věrohodnou soudkyně zhodnotila „i přes částečné rozpory“ také výpověď samotné Nečasové, a to proto, že žena před soudem vypovídala zcela spontánně – na rozdíl od předchozího výslechu na policii v červnu 2013, kterým kriminalisté podle Králové porušili trestní řád. Nečasovou totiž nechali samostatně se vyjádřit jen velmi stručně, poté už jí jen kladli otázky. Tím prý její vyjádření zkreslili.

Stejně tak Králová nevidí problém v tom, že postupem času změnili svou výpověď i další obvinění: zpravodajci Milan Kovanda a Ondrej Páleník. „Není nelogické u obou obžalovaných, že neuvedli ve svých výpovědích v přípravném řízení veškeré skutečnosti na svou obhajobu, neboť nebyli zbaveni mlčenlivosti, což učinili až před soudem, a že tuto skutečnost v přípravném řízení nevysvětlili,“ míní soudkyně.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal. Závěry Králové tak bude znovu zkoumat pražský městský soud, který předchozí zprošťující verdikt zrušil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěVláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desíti zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní podle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce ve Chřibské na Děčínsku. Před vládním jednáním zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 2 mminutami

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, podle Zůny je armáda potřebuje

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká.
10:18Aktualizovánopřed 10 mminutami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
před 11 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně policisty. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě je policejní prezident Martin Vondrášek, míří tam i ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 20 mminutami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 56 mminutami

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohlo až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Dotčená společnost Rhea Holding Dešná, pod kterou farma patří, se škody snaží eliminovat. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 3 hhodinami
Načítání...