Přísnější trest pro řidiče, který na přechodu zabil dva chlapce

Hradec Králové – Okresní soud v Hradci Králové zpřísnil trest za loňskou dopravní nehodu, při které Jaroslav Novák na přechodu pro chodce usmrtil dva mladé chlapce. Nově soud poslal Nováka na osm let do vězení, předchozí šestiletý trest totiž zrušil krajský soud. Jednačtyřicetiletý muž už dříve u soudu vypověděl, že dostal epileptický záchvat. Podle znalců se však o žádný záchvat nejednalo. Dnešní verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůty na odvolání.

„Oproti původnímu verdiktu došlo k uložení trestu za dva trestné činy, usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví z nedbalosti,“ uvedl po vynesení rozsudku předseda senátu David Schmuck. Soud dnes vyslechl znalce, který potvrdil, že prarodiče dětí, kteří také při nehodě utrpěli zranění, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, a proto soud zpřísnil právní kvalifikaci celého neštěstí. Zraněný byl také spolujezdec v autě, které Novák řídil.   

Soud dnes Novákovi stejně jako při svém prvním rozsudku zakázal na deset let řízení motorových vozidel a uložil mu ambulantní psychiatrické léčení. S ohledem na vyplacení odškodnění od pojišťovny odkázal pozůstalé s náhradou nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení. 

Novák, který podle soudu řídil auto přesto, že ho lékař už v roce 2010 informoval, že kvůli epileptickým záchvatům ztratil způsobilost k řízení, se dnes u soudu opakovaně omluvil. „Je mi to líto. Přál bych si, aby to všechno už bylo ukončeno. Chci mít klid a myslím, že pozůstalí už také,“ uvedl u soudu Novák.

Novák podle obžaloby po vyzvednutí kamaráda z baru v klidné části města prudce zacouval přes křižovatku, kde na přechodu pro chodce srazil chlapce, kteří přes něj přecházeli se svými prarodiči. Následně obě děti ještě přejel, ve smyku obkroužil křižovatku a narazil do zdi domu. 

Oba chlapci i přes lékaři poskytnutou pomoc na následky těžkých zranění zemřeli, jejich prarodiče utrpěli lehká zranění. Novák v květnu u soudu řekl, že si z nehody nic nepamatuje. Tvrdil, že před nehodou cítil blížící se epileptický záchvat. Podle znalců se ale záchvat neprokázal a nezjistila se ani technická závada na autě.

Nahrávám video
Reportáž Vlastimila Weinera
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vrchní soud za policejní úniky potvrdil vinu u devíti obžalovaných, část vrátil

Olomoucký vrchní soud v rozsáhlé kauze úniků policejních informací potvrdil vinu u devíti z 23 obžalovaných, mírně jim upravil podmíněné a peněžité tresty. Část případu znovu vrátil na podnět státního zástupce brněnskému krajskému soudu. Soud v Brně se bude muset opět zabývat nejen případem devíti obžalovaných, které původně zprostil obžaloby, ale i jednáním části obžalovaných, jimž odvolací soud uložil za jiné skutky pravomocné tresty.
10:37Aktualizovánopřed 7 mminutami

Soud podruhé projednává propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se opět zabývá návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Podle věznice Bělušice, kde trest vykonává, není možné vyloučit, že Navrátil po propuštění znovu nespáchá trestný čin.
03:15Aktualizovánopřed 38 mminutami

Psychická příprava, ale i taktika. Pedagogové radí, jak na přijímací zkoušky

Termín přijímacích zkoušek na střední školy se blíží. V pátek a v pondělí čekají studenty zkoušky na čtyřleté obory a nástavby, příští týden v úterý a ve středu na víceletá gymnázia. Co dělat v posledních dnech před zkouškou a jak postupovat při testu, radí učitel matematiky Marek Valášek, učitel češtiny a angličtiny Tomáš Ficza a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR a ředitelka Gymnázia Nad Štolou v Praze Renata Schejbalová.
před 1 hhodinou

Ceny ropy se vrátily k růstu

Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel. Trhy ve středu reagovaly na zprávu o dvoutýdenním příměří schváleném Íránem a Spojenými státy a slibovaly si od toho odblokování klíčového Hormuzského průlivu. Ačkoliv úžinou od té doby proplulo několik lodí, provoz je nadále výrazně omezený. Podle agentury Bloomberg lze hovořit o tom, že průliv zůstává prakticky uzavřen. Paliva v Česku dál zdražují. Průměrně jsou ale pod cenovým stropem, který pro čtvrtek stanovila vláda.
10:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ČEZ bude vyvíjet s francouzskou firmou Framatome palivo pro Dukovany

Skupina ČEZ bude spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. ČEZ pokračuje v aktivitách zaměřených na diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL, loni elektrárna dostala první palivo od společnosti Westinghouse, další dodávka bude letos.
05:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odvolací soud zrušil Drtinovi trest za hrnky s nacistickou tematikou

Odvolací soud zrušil tříletý podmíněný trest, který dostal ředitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina za prodej hrnků, triček či obrazů s nacistickou tematikou. Kauzu postoupil městskému úřadu k přestupkovému řízení. Uvedla to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Marika Zahradníčková. Obvodní soud uznal Drtinu loni v březnu vinným z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Jemu i nakladatelství uložil také peněžitý trest.
10:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ceny na čerpacích stanicích v podstatě nerostou, tvrdí Schillerová. Skopeček vyčítá nekoncepčnost

Na čerpacích stanicích v Česku platí cenová regulace. Resort financí stanovuje na každý den maximální ceny pohonných hmot. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala, že vládní opatření fungují a cena dle ní „v podstatě neroste“. Kabinet se prý snažil zakročit proti vysokým maržím prodejců. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) namítl, že se vláda chová „od samého začátku nekoncepčně“. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami
Načítání...