Přibývá úrazů na trampolínách, koloběžkách i v bazénech. Záchranáři v létě vyzývají k opatrnosti

Úrazů na trampolíně nebo v zahradních bazénech v letních měsících podle záchranářů přibývá. Ti varují také před neopatrnou jízdou na koloběžkách. U dětských zranění je na vině hlavně nepozornost rodičů nebo chybějící ochranné pomůcky. U dospělých často hraje roli alkohol. Česká televize to zjistila oslovením krajských záchranných služeb.

Pražští záchranáři letos už čtyřikrát vyjížděli k případům tonutí v zahradních bazénech či jezírcích. Za celý loňský rok přitom zaznamenaly dva takové výjezdy. „Ze čtyř případů v letošním roce byly tři ve Středočeském kraji, kam pro pacienta letěla naše letecká výjezdová skupina,“ řekla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

K lidem tonoucím v bazénech či jezírcích vyjíždí v letních dnech také jihomoravská záchranka. „Od začátku roku máme takových případů do deseti,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová s tím, že výraznou část případů tvoří děti. „Dospělé ošetřujeme spíše v souvislosti s úrazem po pádu do zahradního bazénu, tento pád je často důsledkem požití alkoholu. Nejde tedy o následky tonutí, ale spíše o úrazy hlavy či páteře,“ doplnila. Případů podle ní bude v průběhu letních prázdnin ještě přibývat. 

Stále častěji vyjíždějí v některých krajích záchranáři ke zraněním na trampolínách. „V loňském roce jsme zasahovali u deseti případů zranění na trampolínách. Ke konci letošního června již evidujeme čtvrtnáct těchto výjezdů,“ vyčíslil mluvčí záchranářů Ústeckého kraje Prokop Voleník.

K poraněným na trampolíně vyrážejí několikrát ročně také záchranáři v Libereckém kraji. Podle jejich mluvčího Michaela Georgieva však může být počet nehod výrazně vyšší. „Údaj neznamená, že by těchto úrazů bylo málo a jejich počet se nezvyšoval. Jen se naštěstí většinou jedná o lehčí poranění, k nimž není třeba volat zdravotnickou záchrannou službu a většinou stačí odvézt poraněného do nemocnice po vlastní ose,“ vysvětlil Georgiev.

Záchranáři proto apelují na rodiče, aby se takovým událostem snažili předejít dostatečným dohledem nad dětmi. „Je třeba zapínat ochrannou síť, aby dítě z trampolíny nemohlo spadnout na tvrdou zem. Na trampolíně smí vždy skákat pouze určitý počet dětí, omezen je i jejich věk. Tyto pokyny ale lidé často porušují,“ zdůraznila Bothová.

Přibývá i úrazů na koloběžkách

V poslední době musí zdravotníci zasahovat častěji také u zranění na koloběžkách. „Do spektra se nově promítají úrazy na koloběžkách u dospělých lidí. Což je spojeno s jejich nynější popularitou, nicméně nelze s určitostí říci, zda se jedná častěji o koloběžku klasickou, či elektro,“ přiblížila mluvčí pražské záchranky Poštová.

Zkušenost potvrdila také mluvčí jihomoravských záchranářů. „V poslední době je čím dál oblíbenější jízda na koloběžkách, bohužel často bez jakýchkoliv ochranných prvků,“ podotkla Bothová.

Podle záchranářů jsou tyto letní venkovní nehody způsobené převážně nedodržováním bezpečnostních pravidel, podceněním situace, nepozorností či alkoholem. „Při rizikových činnostech by lidé měli být obezřetní, měli by dodržovat základní bezpečnostní pravidla, pravidla daná výrobcem, používat doporučené ochranné prostředky a v neposlední řadě se vyhnout konzumaci alkoholu, který riziko jakéhokoliv úrazu mnohonásobně zvyšuje,“ shrnul mluvčí záchranářů kraje Vysočina Petr Janáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Týden bude oblačný, teploty se mají pohybovat kolem dvaceti stupňů

Nadcházející týden v Česku bude spíše oblačný, srážek bude málo a teplotní maxima by se přes den většinou měla pohybovat pod dvaceti stupni Celsia. Vyjasnit by se mohlo koncem týdne. Zejména na Českomoravské vrchovině v pondělí bude vítr s nárazy o rychlosti až 55 kilometrů v hodině, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 31 mminutami

Vláda projedná další kroky k regulaci cen pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) bude na pondělním jednání schvalovat návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády. Ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
03:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoPřibývá případů týrání zvířat. S odhalením má pomoci nový registr

Počet případů týrání a zanedbávání zvířat roste. Potvrzují to útulky po celém Česku. Ty se potýkají s nedostatkem volných míst a stále častěji i s finančními problémy. Významnou část kapacity vynaloží na péči o zanedbané psy z nelegálních množíren – policisté loni řešili 225 případů týrání zvířat. S odhalením by měl pomoci nový registr psů, který začne fungovat v polovině roku. Evidence usnadní také hledání ztracených psů. Majitelé budou muset zvířata kromě povinného očipování také zaevidovat u veterináře.
před 2 hhodinami

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoArcheologové mají výhrady k novele stavebního zákona

Novela stavebního zákona se nelíbí archeologům. Podle nich by mohla ohrozit vzácné nálezy kvůli chystanému zkrácení průzkumů. Myslí si to i asociace muzeí a galerií. Novela má stanovit základní časový rámec na šest měsíců. Většina loňských průzkumů by takový limit splnila, jen každý desátý trval déle, a to hlavně kvůli administrativě. Změnit se má i financování výzkumů, které by zasáhlo kraje. Ty se obávají finanční zátěže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že změny jsou nezbytné.
před 12 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pohlavní nemoci jsou na vzestupu. Češi se víc testují i riskují

Zájem o testování na pohlavně přenosné nemoci v Česku v posledních letech roste. České televizi to potvrdilo několik nemocnic i oslovené veřejné i soukromé laboratoře. Ruku v ruce s tím přibývá zachycených případů infekcí. Například počet pozitivních případů kapavky vzrostl za posledních deset let o 85 procent, u syfilis pak o 64 procent. Lékaři vyšší zájem o testy vysvětlují kombinací lepší informovanosti, dostupnější diagnostiky i rizikovějšího chování.
včera v 08:00

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
včera v 07:01
Načítání...