Pošťáci zahájili stávku, provoz ale funguje na všech pobočkách

Události: Stávka části zaměstnanců České pošty (zdroj: ČT24)

Do třídenní stávky na České poště za zlepšení pracovních podmínek vyhlášené dvěma odborovými organizacemi se podle jejich údajů zapojilo 9132 pošťáků, tedy třetina všech zaměstnanců. Stávka má mít formu zpomalování práce. Podle vedení pošty všechny pobočky i další provozy v současnosti fungují bez omezení a stávka se v praxi neprojevila.

Odboráři během dopoledne podle předsedy odborové organizace NOS ČP Filipa Janovského obdrželi od zaměstnanců několik set podnětů ohledně špatných pracovních podmínek a porušování pravidel ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Přes víkend je chtějí vyhodnotit a informovat o nich zaměstnance a veřejnost.

„Pobočky České pošty jsou od středy do pátku otevřeny podle běžné otevírací doby. Práce při třídění a doručování zásilek také běží jako obvykle. Zástupci dvou odborových organizací ani přes několik výzev České pošty nepředložili žádné seznamy stávkujících, ani neposkytli další jinou součinnost vzhledem k avizované stávce. Žádnou stávku nevyvolali, zaměstnanci nastoupili do práce,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle Janovského jsou účastníky stávky převážně provozní zaměstnanci, třídiči, doručovatelé, pracovníci přepážek a řidiči. Stávkující se řídí podle desatera, které odbory zveřejnily na webu postovnitrubka.cz.

Mezi pravidly stávkování například je, aby pošťáci nechodili do práce před začátkem pracovní doby a nepřetahovali ji, aby dodržovali všechny nařízené pracovní postupy a uzpůsobili jim pracovní tempo. Mají proto chodit pomalu, nepřebírat zásilky neplnící hmotnostní limity a pečlivě kontrolovat doklady zákazníků.

Vedení pošty chce s odboráři jednat

Odboráři v srpnu iniciovali jednání s vedením podniku kvůli údajnému přetěžování pošťáků a porušování pravidel bezpečnosti práce. Vedení slíbilo zřídit pracovní skupinu, která by konkrétní případy prošetřila. Zároveň ale vydalo prohlášení, že podle výsledků opakovaných kontrol k porušování předpisů na poštách nedochází. Odbory proto stávku potvrdily a oznámily vytvoření vlastní kontrolní skupiny.

Vedení pošty je podle Vitíka připraveno na společné jednání. Na dřívějších dohodách, že je Česká pošta připravena se podílet spolu s odbory na řešení konkrétních oznámení na dodržování bezpečnosti práce, se nic nemění.

Česká pošta zaměstnává sedmadvacet tisíc lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik je od roku 2018 ve ztrátě. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.