Pospíšil doplnil kasační stížnost v kauze odvolání Rampuly

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) doplnil kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který vrátil Vlastimila Rampulu do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Rampula prý závažně porušil své povinnosti například tím, že odmítl poskytnout Nejvyššímu státnímu zastupitelství informace, protahoval vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen či zasahoval do případu údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB) a kauzy České pivo.

Městský soud v Praze v únoru totiž uvedl, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Pospíšil s ním však nesouhlasí - Vrchní státní zastupitelství podle něj opakovaně chybovalo v případech trestních stíhání, šlo o nedostatky při zahájení i zastavení stíhání či podávání obžalob. Rampula pak za to nese odpovědnost. „Formálně se může vedoucí státní zástupce dopouštět sice jen drobných organizačních pochybení, ta však ve svém souhrnu mají fatální dopady na postih závažné kriminality a tím i ochrany lidských práv,“ uvedlo ministerstvo. 

Mezi další důvody pro Rampulovo odvolání pak Pospíšil řadí například to, že Rampula odmítl podat Nejvyššímu státnímu zastupitelství informace o činnosti odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. NSZ tak nemohlo zkontrolovat jeho práci ani vytvořit plán, jak jeho fungování případně zlepšit. V roce 2010 také vrchní státní zástupce podle ministerstva neposlechl nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby si vyžádal právní pomoc ze Švédska v kauze letounů Gripen. Nejenže byl její pokyn závazný, neuposlechnutí také podle úřadu vedlo k téměř dvouletému prodlení v případu. 

Pospíšil ve svém šedesátistránkovém doplnění zopakoval Rampulův zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky. Měl své podřízené vydat pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku. Soud v odůvodnění uvedl, že Rampula byl oprávněn takový pokyn vydat a že státní zástupkyně finální rozhodnutí učinila sama. Podle ministerstva však pražský vrchní státní zástupce kauzu dostatečně neznal, jednal netransparentně a poškodil pověst státního zastupitelství. Za nestandardní považuje Pospíšil také to, že Rampula stejné žalobkyni v roce 2008 odebral kauzu České pivo.   

Již před doplněním kasační stížnosti podal také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nový návrh na Rampulovo odvolání. Doplnil dva důvody: kauzu privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a brífink, na kterém Rampula pustil videozáznam z policejní akce v kanceláři náměstka Libora Grygárka.   

První návrh podal Zeman v březnu, Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim. Soud Pospíšilovo rozhodnutí v únoru zrušil. Na doplnění kasační stížnosti se podle ministerstva podílela advokátka a zakladatelka sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová.