Policie žádá o vydání Okamury. Útok na svobodu slova, prohlásil šéf SPD

Brífink Tomia Okamury k policejní výzvě o vydání (zdroj: ČT24)

Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy SPD Tomia Okamury. Podezřívají ho ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní. Šéf SPD si za stylem kampaně stojí.

Kriminalisté poslali žádost do dolní komory v úterý ráno, informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Žádosti o vydání poslanců k stíhání míří do sekretariátu předsedy dolní komory a odtud do mandátového a imunitního výboru. Mluvčí předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) sdělil, že žádost o Okamurovo vydání ke stíhání dorazila před 11:30 datovou schránkou a bude postoupena příslušnému výboru.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se policejní žádostí začne zabývat 4. února. „Do té doby si můžeme vyžádat spis, pokud se tak rozhodneme, nebo navštívíme příslušnou policejní úřadovnu, kde spis mají, abychom se do něj podívali,“ uvedla předsedkyně výboru Helena Válková (ANO). Výbor nejprve rozhodne o dalším postupu. Na další jednání například může pozvat Okamuru, aby se k záležitosti vyjádřil, na což má právo.

Doporučení pro plénum, zda má policejní žádosti vyhovět, nebo ne, by mohl výbor podle Válkové vydat koncem února nebo začátkem března. Předsedkyně výboru odhaduje, že rozhodnutí na plénu by mohlo padnout ve stejném měsíci.

Události: Policie žádá o vydání Tomia Okamury (zdroj: ČT24)

„Snaha kriminalizovat opozici za názory“

„Žádost o moje vydání je na základě trestního oznámení od koalice SPOLU,“ prohlásil na brífinku Okamura. Konkrétně jmenoval politika TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Je před volbami a koalice se snaží udržet u moci, tak přistoupila k tomu, že se snaží kriminalizovat opozici za názory,“ dodal.

Žádost o vydání k trestnímu stíhání označil za útok na svobodu slova a pokus ho umlčet. „Chtějí mě stíhat za plakát, kde jsme si z jejich pokrytectví a lží udělali srandu, byť je hodně trpká a smutná,“ vyčetl vládě podíl na unijním migračním paktu.

Šéf SPD dále uvedl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a že v tuzemsku nechce nelegální migranty. Zároveň také opětovně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií.

Okamura už v srpnu označil kampaň za alegorickou, reagovala podle něj na kroky vlády, kvůli kterým budou do Česka údajně proudit migranti.

Zprávy ve 12: Policie požádala o vydání Tomia Okamury (zdroj: ČT24)

Varování z kampaně se navíc naplnila, řekl Okamura s odkazem na útoky nožem v západních zemích či na nedávný útok na vánoční trhy v německém Magdeburku. „Je to žádost o vydání na základě pravdivého varování před nelegální a neřízenou migrací z Afriky a islámských zemí do Evropy,“ uvedl.

Pospíšil už předtím na síti X zmínil, že trestní oznámení podal v létě. „Dnes (v úterý) kvůli tomu policie požádala o vydání Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Co z toho plyne? Že má smysl proti těmto lidem a jejich praktikám vždy bojovat. Jedině tak se nenávist vůči rase či etniku nestane normou,“ napsal. Podle Okamury ale nemá plakát s rasismem vůbec nic společného.

Politici TOP 09, Pirátů i lidovců budou hlasovat pro vydání

Pro vydání Okamury chce ve sněmovně hlasovat vicepremiér a lidovecký poslanec Marian Jurečka, první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek a podle místopředsedkyně Pirátů a dolní komory Olgy Richterové také její strana. Podle ní i Jurečky byla kampaň za hranou. Vicepremiér dodal, že byla nevhodná a rasistická a je potřeba ji prošetřit. Zároveň předpokládá, že koaliční politici budou postupovat stejně.

„(Kampaň) byla nechutná. K tomu není co jiného dodat,“ uvedla také místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix.

„Nenávist není program a vyvracení lží není cenzura. Očekávám, že se (Okamura) nebude zbaběle schovávat za poslaneckou imunitu a podpoří své vydání k trestnímu stíhání," napsal na síti X Válek.

Richterová napsala, že sněmovna nemá být soudcem a rozhodovat, o tom, zda se někdo trestného činu dopustil. Právě proto má o věci spravedlivě rozhodnout soud.

„Já se rozhodnu až na základně toho, jak projednáme podklady, které nám byly dodány,“ informoval člen sněmovního mandátového a imunitního výboru a předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan.

K vydání Okamury se naopak nekloní předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Kampaň se jí nelíbila, ale politik by za ni stíhán být neměl, uvedla s tím, že její klub žádost probere. Kauzu přirovnala k tomu, když vládní koalice zveřejnila obrázek politiků ANO s ruskými vlajkami na tvářích.

90′ ČT24: Politický analytik Jelínek k žádosti policie o vydání Okamury (zdroj: ČT24)

Plakát vytvořený umělou inteligencí

Kontroverze vyvolaly billboardy SPD před krajskými volbami. Na jednom z plakátů byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení.

Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu. Snímek vytvořila umělá inteligence. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj' na háku...“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“. Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali kvůli tomuto plakátu trestní oznámení na hnutí SPD, Okamuru, strany Trikolora a PRO a jejich marketéry.

Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakát s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“ využívat. Poukazovali i na plakát s obrázkem dvou romských chlapců s cigaretou. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Nezasáhl ani Ústavní soud (ÚS), nenašel k tomu procesní cestu. Kritici kampaně SPD se měli podle ÚS ještě obrátit na Nejvyšší správní soud.

Jeden z billboardů byl i na pražském Václavském náměstí. Jeho umístění rozporoval pražský magistrát, strana podle něj požádala pouze o zábor veřejného prostranství pro techniku nutnou k natáčení předvolebního spotu a úřady neměly bližší informace o obsahu natáčení či konkrétní politické straně. SPD se bránilo, že postupovalo zcela transparentně a na natáčení klipu získalo řádné povolení od magistrátu i Prahy 1.

Načítání...