Pokud se někdo snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli demonstranti, tvrdí Babiš

Andrej Babiš (ANO) k posunu v kauze Čapí hnízdo (zdroj: ČT24)

Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen o svojí nevině i nevině své rodiny v kauze Čapí hnízdo. Pevně věří, že státní zástupce skutečně stíhání zastaví, i když byl podle něj pod tlakem demonstrantů. Reagoval tak na informaci serveru Deníku N, který s odvoláním na informace dvou zdrojů obeznámených s výsledkem napsal, že žalobce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit Babišovo stíhání v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo.

Konečné rozhodnutí ale zatím podle mluvčího pražských žalobců Aleše Cimbaly vydáno nebylo, nyní je posoudí Šarochovi nadřízení.

„Já jsem se to dozvěděl z deníku, který to zveřejnil. Moji advokáti ani já sám nemáme žádné stanovisko. Nám nikdo nic neřekl, nás nikdo nekontaktoval. Takže já vlastně ani nevím, jak státní zástupce rozhodl. Asi je to nějaký normální proces, a jak jsem se dozvěděl z médií, tak pan státní zástupce to postoupil nadřízeným a ještě to bude mít nějaký proces. Takže já vlastně nemám co komentovat,“ řekl Babiš.

Události: Žalobce Šaroch změnil názor a zastavil stíhání v kauze Čapí hnízdo (zdroj: ČT24)

Předseda vlády zopakoval, že se nemá čeho obávat. „Já jsem to řekl xkrát, že kdybych nebyl v politice, tak lidi nikdy o Čapím hnízdě neslyšeli. Že zkrátka je to kauza, která slouží k tomu, aby mě to poškozovalo,“ uvedl. „Zažíváme si své už dlouho a já pevně věřím, že – i když neznám to rozhodnutí – to státní zástupce zastaví,“ dodal premiér. Kauzu popsal jako nepříjemnou, je přesvědčen o nevině své i své rodiny.

„Pokud se někdo snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli demonstranti“

Mínění opozice, že některé jeho výroky mohly ovlivňovat orgány činné v trestním řízení, považuje Babiš za nesmysl. „Já nikoho neovlivňoval, já jen řekl pravdu tak, jak to bylo. Pokud se někdo snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli přece demonstranti na Letné, na Václaváku. Všichni říkali, že Babiš patří do vězení. A proč? Co udělal Babiš? Babiš neudělal nic,“ poznamenal premiér, který také tvrdí, že státní zástupce byl pod tlakem „aktivistických novinářů, kteří by rádi viděli Babiše před soudem“.

„Nikdo nic neukradl, nebyla žádná korupce, je to úplně absurdní záležitost, která vznikla před deseti lety, takže je to pro mě absurdní příběh a já pevně doufám, že to bude zastaveno, protože podle mého názoru to ani nikdy nemělo vzniknout,“ míní premiér.

Vyšetřování trvalo přes tři roky

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna. Šaroch případ dozoruje od začátku, v minulosti zamítl stížnosti Babiše a dalších proti stíhání jako nedůvodné. Vyhověl naopak stížnostem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí, jejich obvinění loni v květnu zrušil.

Od začátku jsem to říkala a je to dohledatelné ve všech mých vyjádřeních, že mám důvěru v orgány činné v trestním řízení. Já jsem právník, nikdy jsem o nestrannosti těchto orgánů nepochybovala.
Alena Schillerová
ministryně financí

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál.