Počasí o víkendu bude divoké, meteorologové varují před velmi silnými bouřkami i povodněmi

Velmi silné bouřky projdou podle meteorologů o víkendu celým Českem. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu hovoří i o prudkých přívalových deštích, kroupách a silných nárazech větru. Následně hrozí rozvodnění řek v jižních a východních Čechách, na Vysočině a na severozápadě Moravy a západě Slezska.

Bouře se v noci na sobotu vyskytnou nejprve v severozápadní polovině Čech, později i v dalších částech země. Na Moravě a ve Slezsku je mohou doprovázet nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, až třícentimetrové kroupy a srážky s úhrny kolem čtyřiceti milimetrů.

V sobotu dopoledne by se sice mělo počasí zklidnit, ale pak přijdou bouřky zřejmě znovu. „V sobotu později odpoledne, večer a v noci na neděli 27. srpna se opět místy vyskytnou velmi silné bouřky doprovázené zejména přívalovými srážkami kolem padesáti milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes sedmdesát milimetrů, kroupami i přes tři centimetry a nárazy větru kolem devadesáti kilometrů za hodinu,“ uvedli meteorologové. Na severozápadě budou bouřky slabší.

Výstraha na velmi silné bouřky 26./27. 8.
Zdroj: ČHMÚ

Při dešti hrozí zatopení sklepů či podchodů, kvůli větru se můžou lámat stromy či větve, nelze vyloučit výpadky elektřiny, meteorologové varovali i před možným poraněním bleskem.

ČHMÚ vydal i výstrahu na povodně. Hladiny řek by ale neměly vystoupat výše než na první stupeň povodňové aktivity. Povodňová výstraha bude platit od sobotních osmnácti hodin a pak celou neděli. Týká se celého Jihočeského kraje, téměř celého Kraje Vysočina a Pardubického kraje, východu a severu Královéhradeckého kraje, severu Olomouckého kraje a částečně Plzeňského a Jihomoravského kraje.

Silné bouřky by se podle předpokladu meteorologů mohly objevit znovu i v neděli odpoledne, výstrahu ale teprve vydají.

Výstraha na povodně 26,/27. 8.
Zdroj: ČHMÚ

Na jihu Moravy padlo devět teplotních rekordů

Do pátečního odpoledne naopak ještě platila výstraha na vysoké teploty. Na jihu Moravy do večera platila výstraha na velmi vysoké teploty s maximy přes jednatřicet stupňů Celsia a na jihu Moravy přes čtyřiatřicet stupňů.

Právě na jižní Moravě přineslo páteční horké počasí devět teplotních rekordů. Všechny dosavadní byly z roku 2011 a v pátek byly překonané až o dva stupně. Nejtepleji bylo podle meteorologů v Lednici na Břeclavsku, kde nový rekord pro páteční den činí 34,4 stupně. Je to o 1,9 stupně více než v roce 2011.

Jen o desetinu chladněji než v Lednici bylo v Brně-Žabovřeskách. Nad 34 stupňů bylo také v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku (34,2), rovných 34 stupňů bylo ve Strážnici na Hodonínsku. V Kuchařovicích na Znojemsku bylo 33,9 stupně, v Pohořelicích na Brněnsku 33,6 stupně, v Troubsku na Brněnsku 33,5. V Brně-Tuřanech naměřili meteorologové 32,7 stupně a „nejchladnější“ rekord zaznamenala stanice v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku, kde bylo 32,1 stupně.

Do půlnoci zůstane v platnosti i varování před rizikem požárů, které je vydáno zhruba pro západní dvě třetiny Čech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má má dojít v úterý 9. prosince.
před 3 mminutami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není klasické představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 11 mminutami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvávat skrytě. Dobrý krok, cení Koten

Zástupci budoucí vládnoucí koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat.
před 24 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 1 hhodinou

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 2 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami
Načítání...