Plošná cla na produkty EU by mohla poslat celou Unii do recese, odhaduje Kalousek

57 minut
Otázky Václava Moravce: Debata o české ekonomice
Zdroj: ČT24

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly a exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce. Stanjura ve čtvrtek odhadl, že kvůli clům by růst české ekonomiky mohl zpomalit zhruba o 0,5 procentního bodu. Premiér Petr Fiala (ODS) nechce zatím předjímat možné dopady a sdělil, že EU má nástroje k vyjednávání.

„Zavedení plošných desetiprocentních cel na produkty EU by mělo dopad docela fatální, mělo by potenciál poslat do recese celou Evropskou unii,“ upozornil Kalousek. To, co říká ministr Stanjura, zdá se mi velmi málo,“ podotkl. Připomněl, že sama prognóza resortu financí, která předpovídá letos růst české ekonomiky o 2,3 procenta, uvádí, že je zatížena velkými riziky „směrem dolů“. Raiffeisenbank podle hlavní ekonomky banky a poradkyně premiéra Heleny Horské kvůli riziku zavedení cel snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky letos na 2,1 procenta.

„Všechno, co zde bylo řečeno, je velký optimismus. Je to snaha, abychom to ‚neposlali do kopru‘, neřekli, že to je úplně špatně. Ale ono to špatně je,“ míní Středula s tím, že nikdo si nyní neumí představit skutečné dopady zavedení amerických cel. Růst tuzemského hospodářství odhadl v tomto roce „hluboko“ pod dvěma procenty.

„Vzhledem k tomu, že Spojené státy nejsou pro Česko nejdůležitější exportní zemí, tak potenciální dopad (cel) je menší než pro Německo,“ podotkl dříve Stanjura. Tuzemsko nicméně přesto dopad případných cel pocítí, a to právě kvůli svému navázání na Německo, upozornil ministr. „Je na evropských politicích, abychom vyjednali férové podmínky se Spojenými státy,“ dodal.

Fiala: Dopady cel zatím nelze předjímat

V případě snahy o zvyšování cel ze strany Spojených států má podle premiéra Petra Fialy (ODS) EU vyjednávací nástroje, které může využít. „Jsou tu různé typy cel, některá jsou výhodná pro Ameriku, některá pro Evropu,“ sdělil.

Například dovoz automobilů ze Spojených států do Evropy je podle něj zatížen desetiprocentním clem a naopak z EU do USA to je 2,5 procenta. „Tady je určitá nerovnováha ve prospěch Evropy a v tom si myslím, že je možnost i nějaké strategie pro to vyjednávání,“ míní.

Dodal, že v tuto chvíli nelze předjímat, jaký bude dopad případného zvyšování cel na českou ekonomiku. „Odhady mohu mít ve chvíli, kdy budu vědět, jaká cla a v jaké výši budou uplatněna a jestli se to bude nějak kompenzovat z evropské strany, nebo ne,“ řekl.

Sám premiér by pak považoval za nejlepší mezinárodní obchod bez bariér. „Z mého hlediska by bylo nejlepší, abychom žádná cla neměli, a bylo by to dobré i pro Česko, protože náš obchod se Spojenými státy neustále roste,“ podotkl.

Americký prezident Donald Trump v sobotu podle očekávání podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u energií, na něž platí desetiprocentní clo, informovaly agentury. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Trump rovněž hodlá uvalit cla na EU, podrobnosti k tomuto opatření ale nesdělil.

8 minut
Události: USA uvalí cla na Kanadu, Mexiko a Čínu
Zdroj: ČT24

EU „tahá za kratší konec“, míní poslankyně Pošarová

Plánovaná americká cla na unijní zboží mohou podle poslance a předsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) vést ke zvýšení cen v obchodech v USA, což se nemusí tamním spotřebitelům líbit, podotkl. Ve vysílání ČT24 také sdělil, že je potřeba mít na paměti, že Trump mluví zejména ke svým voličům a snaží se vylepšit vlastní vyjednávací pozici.

Ve vzájemných vztazích mezi Unií a USA panují jisté disproporce, které jsou ale na obou stranách, dodal. Sám doufá, že tlak nového šéfa Bílého domu povede k větší liberalizaci těchto vztahů.

Poslankyně Marie Pošarová (SPD) vidí možné dopady cel zejména na automobilový průmysl, což může negativně ovlivnit Německo a tudíž i Česko, které je na sousední zemi navázané subdodavatelskými řetězci. Podle ní mohou po případném zavedení cel eskalovat problémy evropského automobilového průmyslu. Ve vzájemném vyjednávání navíc Unie „tahá za kratší konec provazu“, dodala členka sněmovních výborů pro evropské záležitosti a pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

12 minut
Studio ČT24: Reakce Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) a Marie Pošarové (SPD) na možné zavedení cel
Zdroj: ČT24

„Jakákoliv obchodní válka nebo nárůst tarifních nebo netarifních překážek mezinárodního obchodu je velmi špatně,“ prohlásil ve vysílání ČT24 místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Nevydělá na tom prý vůbec nikdo – ani ten, kdo cla uvaluje, ani ten, kdo reaguje odvetnými opatřeními.

Místopředseda sněmovny z hnutí ANO Aleš Juchelka vyčetl Evropské komisi, že na výhrůžky Trumpa nezareagovala ještě před jeho inaugurací. „Je velmi špatné, aby se rozpoutala nějaká válka ve formě toho, že si budeme neustále navyšovat cla,“ poznamenal.

Pokud by Evropa do takového konfliktu měla jít, tak podle Juchelky není jasné, kdy by měl takový konflikt skončit. „Spirála se může neustále hýbat směrem nahoru. A ten, kdo na tom bude nejvíce bit, je samozřejmě občan – ať už americký, nebo Evropské unie, nebo koneckonců český občan,“ varoval.

„Jako Češi to odneseme z hlediska toho, že jsme malou otevřenou ekonomikou, může nám to samozřejmě oslabit korunu o mnohem více než uzavřenějším ekonomikám. Může nám to zdražit veškeré zboží, služby, pohonné hmoty,“ vypočítal Juchelka.

14 minut
Studio ČT24: Jan Skopeček (ODS) a Aleš Juchelka (ANO) o chystaných amerických clech směrem k EU
Zdroj: ČT24

Možná reakce Evropské unie

„Evropská unie by silně zareagovala na jakéhokoliv obchodního partnera, který by zavedl nespravedlivá či svévolná cla na zboží z EU,“ informovala v neděli odpoledne agentura AFP s odkazem na mluvčího Evropské komise.

Ten rovněž prohlásil, že Unie „lituje“ amerického rozhodnutí zavést cla na Kanadu, Mexiko a Čínu. Tento krok poškozuje všechny strany, dodal mluvčí.

Německý kancléř Olaf Scholz varoval před dopadem amerických cel na světový obchod. Stejně tak i možný budoucí kancléř Friedrich Merz uvedl, že ho již uvalená cla znepokojují. „Světová výměna zboží se ukázala jako velký úspěch, který umožnil blahobyt nás všech,“ sdělil Scholz a dodal, že je důležité, aby se nyní svět „nerozděloval celními bariérami“.

Dopad na německé automobilky

Cla na dovoz z Mexika do USA jsou podle agentury DPA špatnou zprávou i pro německé automobilky, které ze svých mexických závodů dodávají automobily na americký trh. Volkswagen, Audi a BMW mají v Mexiku vlastní závody, zatímco Mercedes-Benz v zemi vyrábí automobily ve společném podniku s japonskou automobilkou Nissan, píše DPA. Analytik Stefan Hecht z poradenské společnosti Advyce & Company předpokládá, že firmy kvůli clům minimálně část výroby přesunou severně do USA.

„Jako globálně působící výrobce automobilů sledujeme vývoj v USA velmi pozorně a posuzujeme možné dopady na automobilový průmysl a náš podnik v souvislosti s ohlášenými cly na dovoz z Kanady a Mexika do Spojených států,“ přiznal pro agenturu DPA mluvčí Volkswagenu. „Spoléháme se na to, že mezi obchodními partnery se povedou konstruktivní rozhovory s cílem zabezpečit jistotu při plánování a hospodářskou stabilitu a vyhnout se obchodnímu konfliktu,“ dodal.

Závod Volkswagenu v mexickém městě Puebla je podle Reuters největší automobilovou továrnou v zemi. Předloni tento závod vyrobil téměř 350 tisíc vozů a veškerá jeho produkce byla určena pro vývoz do Spojených států. Analytici z banky Stifel odhadli, že zhruba dvě třetiny aut, která Volkswagen prodává v USA, se v případě zavedení cel na dovoz z Mexika stanou nekonkurenceschopnými, píše agentura. Součástí koncernu Volkswagen je rovněž Škoda Auto, která však na automobilovém trhu v USA nepůsobí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 3 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 7 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 7 hhodinami
Načítání...