Platy politiků by mohly od roku 2026 vzrůst o dalších třináct procent

3 minuty
Události: Platy politiků mohou skokově vzrůst
Zdroj: ČT24

Platy politiků a dalších ústavních činitelů by mohly po lednovém zvýšení o sedm procent od roku 2026 vyrůst o dalších víc než třináct procent. Podle dat ministerstva financí to spočítala Česká televize. Stane se tak v případě, že parlament schválí příslušný vládní návrh. Koalice prosazuje, aby se platová základna zmíněné skupiny v budoucnu znovu odvíjela od trojnásobku průměrné mzdy.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) při prvním projednávání zákona v listopadu mimo jiné vysvětloval, že kabinet chce návrhem zabránit růstu platů politiků či soudců o více než třináct procent.

„Meziroční nárůst v roce 2025 tak nebude činit 13,7 procenta, ale 6,95, což je hodnota růstu průměrné mzdy,“ uvedl před měsícem Jurečka. Přijetí návrhu by však růst platů ústavních činitelů o více než třináct procent odložilo jen o rok.

Pro rok 2026 chce kabinet zvýšit platovou základnu pro výpočet platů soudců z 2,8násobku na trojnásobek průměrné mzdy. A právě to by spolu s odhadovaným zvýšením průměrné mzdy přineslo zvýšení platů ústavních činitelů o více než třináct procent. Od platové základny pro soudce totiž stát odvozuje i základnu pro politiky.

Návrh platové základny pro výpočet platů soudců
Zdroj: ČT24

Koalice chce návrat automatického určování platů

Jurečka chce návrat k původnímu automatickému určování platů ústavních činitelů. „Ten automat tady byl dávno nastaven. Tím, že jsme platy třikrát zmrazili, došlo k tomu, že při rozmrazování je tady ten skok,“ popsal.

Podobně argumentují i další koaliční politici. „Pevně doufám, že se opravdu podaří najít legislativní úpravu, která postupně vrátí systém k tomu automatu, do kterého politici zasahovat nemají,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Pavla Pivoňka Vaňková se také domnívá, že „automat, který byl nastaven a na kterém byla velká shoda“, byl měl být ponechán bez zásahu.

Opozice chce platy politiků zmrazit

Například základní měsíční plat poslance by tak vzrostl postupně z letošních 102 400 až na 124 400 korun v roce 2026. Měsíční plat premiéra, který je nyní zhruba 275 tisíc, by po růstu na 294 tisíc v roce 2025 o rok později poskočil na 334 tisíc korun.

Základní plat poslanců a ministrů
Zdroj: ČT24

„Budeme o tom mluvit na všech náměstích, na sociálních sítích, všude, aby občané věděli, co tady máme za vládnoucí většinu,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Radim Fiala za SPD navrhuje zmrazení platů a nový zákon, který by oddělil platy politiků a soudců.

Zákon zvyšující platy ústavních činitelů projedná sněmovna ve druhém čtení příští pátek, definitivně budou poslanci vládní návrh schvalovat v první polovině ledna. Pokud ho koalice během ledna prosadí v obou parlamentních komorách a podepíše ho prezident, bude platit od začátku roku 2025.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 9 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 11 hhodinami
Načítání...