Plánovaný rozpočet by armádu zneschopnil, tvrdí Vondra

Praha - Částky v rozpočtovém výhledu na léta 2013 a 2014 pro ministerstvo obrany jsou podle ministra Alexandra Vondry (ODS) nepřijatelné. Kdyby dospěly až k realizaci, armáda by nebyla schopná plnit základní úkoly, prohlásil Vondra na dnešním jednání sněmovního branného výboru. Armáda se bude koncem roku potýkat už s letošními úsporami.

Podle výhledu by měla obrana dostat příští rok 38,8 miliardy a následující rok 35,7 miliardy korun. „Pokud by čísla měla být realitou, tak je to konec, tak armáda není schopná plnit ani své základní ústavní úkoly,“ řekl šéf resortu. Předpokládá, že obrana by nakonec více peněz dostat mohla, bude se o tom jednat.

Letos mělo ministerstvo hospodařit podle schváleného rozpočtu s částkou 43,5 miliardy korun. Musí ale ušetřit 1,4 miliardy. Letošní škrty resort podle ministra zvládne, byť to bude obtížné. Armáda podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka udělá v polovině roku inventuru, která určí, co si bude moci ještě dovolit.

„Poslední kvartál bude pravděpodobně kritický a budeme muset dělat opravdu jen nezbytné věci v oblasti výcviku,“ řekl Picek. Armáda podle něho rozhodně neomezí přípravu vojáků pro zahraniční mise a výcvik pilotů v pohotovostním systému.

Ministerstvo může spořit vnitřní reorganizací

Obrana podle Vondry ještě může v následujících dvou letech ušetřit vnitřními změnami v každém roce nejvýše půl miliardy korun. Ovšem například zrušení vlečkového úřadu, který se stal v souvislosti se škrty centrem pozornosti, by přineslo podle ministra asi jen dvacetimilionovou úsporu. „Je to, jako když člověk plivne do kanálu,“ podotkl.

Výbor se za ministerstvo obrany postavil. V usnesení přijatém všemi přítomnými členy uvedl, že pokládá rozpočtový výhled za zcela nepřijatelný pro zajištění vnější bezpečnosti státu. Výbor požádal Bezpečnostní radu státu, aby při jednáních o armádních rozpočtech k jeho stanovisku přihlédla.

Kalousek: Vondrův nářek je jen neschopnost šetřit

Ministr financí Miroslav Kalousek ovšem Vondrovy obavy ze škrtů bagatelizoval. „Tento nářek je pouze nářek nad vlastní neschopností šetřit. Rozumím tomu. Ve svém minulém vládním angažmá si pan ministr Vondra nechal rozkrást pod zadkem polovinu vlastního rozpočtu. Nemám důvod se domnívat, že na obraně si teď počíná jinak. Aspoň víme, kde škrtat,“ řekl dnes Kalousek. Policie nyní obvinila 12 lidí v souvislosti s předraženými zakázkami pro firmu ProMoPro v době českého předsednictví EU, Vondra byl tehdy místopředsedou vlády odpovědným za předsednictví.

„Nechce se mi ani věřit tomu, že by něco podobného ministr financí řekl. Téma armádního rozpočtu je vážná věc, sem bonmoty nepatří. Mluvíme o bezpečnosti státu,“ uvedl Vondra v reakci na Kalouskův výrok.