Pětadvacátníci půjdou podle reformy do penze v 70 letech. Demografové doporučují zmírnit

5 minut
Události: Vládní reforma penzí pohledem demografů
Zdroj: ČT24

Lidé, kterým je dnes pětadvacet let, půjdou podle vládního návrhu důchodové reformy do penze v sedmdesáti, třicátníci v šedesáti devíti a padesátníci za šestnáct let. Nově to vypočetla Česká demografická společnost. Změny systému začnou v úterý projednávat poslanci.

Podle demografa a člena Hlavního výboru České demografické společnosti Tomáše Fialy generace narozená v roce 2000 půjde podle aktuální prognózy do důchodu v sedmdesáti letech a třech měsících. „A přitom by důchod pobírali zhruba o pět měsíců méně než generace lidí narozených v roce 1965, která půjde do důchodu v pětašedesáti,“ doplňuje Fiala.

Právě demografická společnost vládě doporučuje, aby věk odchodu do penze prodlužovala pomaleji, například o jeden měsíc pro každý ročník. Koalice je svolná o tom jednat. Současný návrh, který vychází ze statistiky dožití, pracuje se dvěma měsíci.

Prodavačka Ilona Mráčková má do penze ještě daleko, ale zda tuto práci dokáže zvládat i těsně před odchodem do důchodu, si není jistá. „Neumím si představit, jak manuálně pracující lidi zvládnou jít v 66 do důchodu,“ říká.

Dvě dvaadvacetileté studentky mají jít podle návrhu důchodové reformy do penze až ve víc než sedmdesáti letech. „Myslím, že spíš žádný důchod nebude, ale těžko říct, uvidíme, co budoucnost přinese,“ říká jedna z nich. Druhá z nich si to nedovede vůbec představit. „Myslím, že těch 65 je maximum, co člověk zvládne, ale sedmdesát už je moc,“ míní.

Lidé, kterým je dnes kolem třicítky, budou podle reformy pracovat do 69 let. Dnešní sedmatřicátníci pak do 68 a padesátníci půjdou do důchodu zhruba v 66 letech. Pro lidi narozené po roce 1972 má totiž věk odchodu do penze růst pravidelně.

Demograf Tomáš Fiala říká, že pokud by nedocházelo k velkým výkyvům, jako byla například epidemie covidu, tak by důchodový věk od schválení reformy rostl o dva měsíce pro každý další ročník narození.

Důchodový věk posouvat pozvolněji, radí demografové

Naopak podle návrhu demografů by do důchodu mohli lidé odejít o dva roky dříve. Jejich plán počítá s tím, že by se věková hranice posouvala plynule a pomaleji, o měsíc ročně. Ministerstvo práce teď propočítá možné dopady návrhu. Po vyhodnocení vláda rozhodne, jestli tuto úpravu zapracuje či nikoliv, předestřel vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

O stanovení věkového stropu každopádně Jurečka zatím neuvažuje. „To je to, co by možná na první pohled bylo jednoduché a daleko jednodušší i pro mě v této situaci, na druhou stranu by to nebylo férové vůči budoucím generacím, ale i vůči budoucím vládám,“ prohlásil.

Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že se možné změny musí projednat. Jde podle ní hlavně o to, aby „čtvrtina, kterou mají dnešní seniorky a senioři, byla zaručena i budoucím generacím“, řekla v narážce na průměrnou část života stráveného v důchodu.

Vládní politici chtějí systém upravit, protože na vyplácení penzí je málo peněz. Podle posledních čísel byl důchodový účet ke konci dubna v deficitu přes 26 miliard. Bezmála třem milionům penzistů vyplatil stát za čtyři měsíce letošního roku skoro čtvrt bilionu korun. Minulý rok vykázal systém dokonce rekordní schodek – téměř 73 miliard korun. Do přebytku se za poslední dekádu dostal jen v letech 2018 a 2019.

Průměrná starobní penze teď přesahuje 20 600 korun. Od konce roku 2022 stoupla v průměru o dva a půl tisíce. Hlavní důvod valorizací, zdražování, mezitím zvolnilo.

Podle původního návrhu ministerstva práce by stát například v roce 2050 na důchodech ušetřil 1,2 procenta HDP, v dnešních cenách zhruba devadesát miliard. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už by základní parametry změn měnil nerad.

Opozice bude obstruovat, důchodový věk zvyšovat nechce

Právě zvyšování věku odchodu do penze je jedno z opatření, s kterým ostře nesouhlasí sněmovní opozice. Úvodní projednávání důchodové reformy chtějí obě opoziční hnutí příští týden na plénu obstruovat.

Hnutí SPD podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové nechce připustit, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu nad 65 let.

Zástupce STAN Viktor Vojtko zase říká, že cílem je se na co nejvíce bodech reformy shodnout i s opozicí. Podle místopředsedkyně hnutí ANO Aleny Schillerové to ale asi nevyjde. „Pokud vám někdo vzkáže, že to je neměnné a na tom se dohodli, a vy si můžete říkat, co chcete, tak s kým bychom o čem jednali?“ podotkla.

Sněmovna se bude důchodovou reformou zabývat od úterý na mimořádné schůzi, kterou koalice svolala i kvůli plánovaným obstrukcím. „Nedá se u ní změnit program a je tedy i zamezena debata o programu, protože standardní taktika této opozice je hovořit velice dlouze už o samotném programu schůze,“ sdělila šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Definitivně hlasovat by poslanci o důchodové reformě měli na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 55 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...