Nejvyšší správní soud: Pokuta za justiční areál se musí přepočítat

Brno – O pokutě za předražený justiční areál v Brně bude dál rozhodovat Odvolací finanční ředitelství. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost tohoto úřadu. Potvrdil tak verdikt královéhradeckého soudu, který už v minulosti zrušil bezmála dvoumiliardovou pokutu pro brněnský krajský soud, který nechal nový areál zbudovat. Rekordní pokuta se tak bude muset přepočítat a je možné, že se sníží. Úřad je připraven novou výši pokuty vypočítat během dubna.

Nahrávám video
Případ justičního areálu se vrací na začátek
Zdroj: ČT24

„Krajský soud v Brně považuje rozsudek Nejvyššího správního soudu za svůj dílčí úspěch. Tento rozsudek v podstatě potvrzuje, že účel dotace ze státního rozpočtu byl naplněn a že nelze pro dílčí případné pochybení vyměřovat stoprocentní odvod do státního rozpočtu,“ vysvětlila mluvčí Krajského soudu v Brně Markéta Sigmundová.

Další kroky teď bude muset opět podniknout finanční ředitelství. „V dané věci bude muset Odvolací finanční ředitelství Brno vydat nové rozhodnutí, samozřejmě vázané právním názorem správních soudů,“ vysvětlil asistent předsedy Nejvyššího správního soudu Pavel Trna. 

Úřad je připraven novou výši sankce do měsíce vypočítat, zatím ale čeká na doručení odůvodnění rozsudku. „Pravděpodobně bude obsahovat velice důležitý právní názor, kterým se bude naše další rozhodnutí řídit,“ dodal mluvčí Odvolacího finančního ředitelství Brno Jan Odvářka.

Justiční areál: nositel rekordní pokuty

Náklady na výstavbu supermoderního justičního areálu, který byl slavnostně otevřen v roce 2009, nakonec vzrostly. Podle prvních odhadů měl areál stát 805 milionů, ministerstvo spravedlnosti nakonec schválilo upřesněný rozpočet 1,7 miliardy korun. Nakonec však činily celkové náklady 1,9 miliardy. Kauzu v minulosti šetřila i policie kvůli podezření z porušení rozpočtové kázně. Policie sice případ odložila, ale právě porušení rozpočtových pravidel řešili inspektoři brněnského finančního úřadu. Za neoprávněné použití státních peněz vyměřili historicky nejvyšší pokutu pro státní úřad: 1 935 623 540 korun. Ta byla později Generálním finančním ředitelstvím snížena na 480 milionů.

Justiční palác v Brně
Zdroj: ČT24/ČT Brno

Soud v Hradci Králové ale později rozhodl, že finanční ředitelství má za úkol znovu posoudit pochybení při stavbě a případně navrhnout pokutu, která bude odpovídající vzhledem k rozsahu pochybení. "Výše odvodu za porušení rozpočtové kázně má být přikázána v
takové výši, v jaké došlo k porušení rozpočtové kázně ve vztahu k celé dotaci," uvedla loni při vynesení verdiktu předsedkyně hradeckého senátu Marie Kocourková. Doplnila tehdy, že z celkového počtu 20 veřejných zakázek, které s rozsáhlým projektem souvisely, byly v rozporu se zákonem zadány jen dvě.

Pokud by brněnský krajský soud peníze skutečně do rozpočtu vracel, znamenalo by to absurdní kolotoč převodu státních peněz mezi jednotlivými institucemi. Soud, který ani 480 milionů korun nemá, by o ně požádal ministerstvo spravedlnosti. To by kvůli navýšení rozpočtu oslovilo ministerstvo financí. Ministerstvo financí by potom peníze poslalo na účet spravedlnosti, odtud by putovaly na soud, ze soudu na finanční ředitelství a zpět na ministerstvo financí.

Absurdní kolečko, které by znamenalo vrácení peněz
Zdroj: ČT24/ČT Brno

Problémy byly s nábytkem i návrhem budovy

Krajský soud v Brně už za justiční areál jednou platil, antimonopolní úřad mu vyměřil sankci 200 tisíc korun. Stejný úřad také zrušil soutěž na dodávku nábytku do nového areálu. V souvislosti s justičním areálem běžel ještě další soudní spor – architekti, kteří budovu původně navrhli, se soudí o svá autorská práva. Jejich návrh později bez jakéhokoliv vyrovnání převzala jiná firma, která ho přepracovala do současné podoby. Tento spor nejprve rozplétal sám Krajský soud v Brně, který dal architektům za pravdu a vyčíslil vyrovnání na 14 milionů korun. Vrchní soud v Olomouci měl ale opačný názor, dovolání proto zamířilo až na Nejvyšší soud.

Jak šel čas s justičním areálem

20. června 2006 – Poklepání základního kamene, reálně se začalo stavět až v roce 2007.

srpen 2008 – Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozornil, že stavba justičního areálu je předražená. Ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s náklady 768 milionů korun, nakonec se vyšplhaly na 2,1 miliardy. Prezident NKÚ František Dohnal proto podal trestní oznámení.  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zároveň potvrdil pokutu 200 tisíc korun Krajskému soudu v Brně za výstavbu justičního paláce – jeho rozhodnutí se týkalo pouze výstavby menší z obou budov.

říjen 2008 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr na nábytek do areálu. Krajský soud tak musel dodavatele nábytku za více než 60 milionů korun vybrat znovu. V této době se projektem zabývala už i policie, právě na popud šéfa NKÚ Dohnala.

červenec 2009 - Justiční areál byl slavnostně otevřen. Sídlo slouží dvěma soudům (Městský soud Brno, Okresní soud Brno-venkov) a také státnímu zastupitelství pro město i okres.

leden 2010 – Je jasné, že kvůli prodražené stavbě žádné obvinění nepadne - dozorující státní zástupce přezkoumal a potvrdil předchozí rozhodnutí protikorupční policie, podle níž se v kauze nepotvrdilo podezření ze spáchání trestného činu. Případem se dál zabývalo jen ministerstvo financí s podezřením na spáchání správního deliktu porušení rozpočtové kázně.

leden 2012 - Krajský soud v Brně dostal od finančního úřadu za justiční areál rekordní pokutu: 1 935 623 540 korun. Podle ministerstva spravedlnosti je za kauzu odpovědné výhradně vedení krajského soudu. To vinu odmítá.

květen 2012 – Finanční ředitelství v Brně potvrdilo téměř dvoumiliardovou pokutu, respektive odvod peněz do rozpočtu za porušení rozpočtové kázně.

září 2012 - Generální finanční ředitelství částečně vyhovělo žádosti soudu a snížilo pokutu zhruba na čtvrtinu původní výše - soud má nově zaplatit víc než 480 milionů korun.

listopad 2012 – Padlo první obvinění za předražený justiční areál – obviněným je samotný šéf Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek. Za stavbu supermoderní budovy nesl odpovědnost. Policie ho informovala o zahájení trestního stíhání. Vyšetřování dostalo k dozorování v zájmu nestrannosti Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

březen 2013 - Soud v Hradci Králové zrušil bezmála dvoumiliardovou pokutu za prodražení justičního areálu. Případ se vrátil zpět na brněnské finanční ředitelství. To má nyní za úkol pochybení při stavbě znovu posoudit a případně navrhnout pokutu, která bude odpovídající vzhledem k rozsahu pochybení. Představitelé brněnského krajského soudu verdikt uvítali.

únor 2014 - Předseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek čelí trestní obžalobě. Státní zástupkyně Pořízka obžalovala z porušení povinností při stavbě předraženého justičního areálu v Brně. Už v minulosti ale Pořízek obvinění důrazně odmítal. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jej chce dočasně zprostit funkce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze někdo vykradl bankomaty, poničil je asi výbušninou. Škoda je v milionech

V Opatovské ulici v Praze někdo v noci na sobotu poškodil dva bankomaty a ukradl z nich všechny peníze. Škoda je dle policistů několik milionů korun. Ti také zjišťují, jakým přesně způsobem do bankomatů pachatelé pronikli, řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policií zveřejněná fotografie ale naznačuje, že bankomaty byly poničené s použitím výbušniny. Z místa podezřelí odjeli na elektrokoloběžkách. Zloděje, kteří byli nejméně dva, policie hledá. Útoky na bankomaty s použitím výbušniny jsou podle mluvčích bank ojedinělé. Incident částečně omezil provoz blízkého obchodního centra.
13:00Aktualizovánopřed 34 mminutami

VideoOdborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS

V oblasti Broumovska se v současnosti pohybují dva vlci s telemetrickými obojky. Ochránci přírody tak chtějí sledovat jejich trasy i to, jak blízko se přibližují k lidským obydlím. Nedávno se šelmy dostaly i do těsné blízkosti člověka. Odborníci teď pomocí GPS monitorují jejich pohyb. A vzkazují lidem, aby z vlků neměli strach, protože od jejich návratu do tuzemské přírody jejich vyloženě agresivní chování zaznamenáno nebylo. Už v lednu také na Broumovsku dobrovolníci vlky sčítali – ukázalo se, že na širším území zahrnujícím i Polsko žijí tři smečky a kolem 25 jedinců.
před 6 hhodinami

Nečekaný trend v programu Erasmus+. Středoškoláky láká Slovensko

Tuzemští středoškoláci stále více využívají program Erasmus+. Nově u nich roste zájem o sousední Slovensko. Tam v loňském roce vyjelo 1860 studentů a učňů, meziročně o 442 víc. Celkově v roce 2025 vyjelo do zahraničí 15 410 studentů středních škol a učilišť, což je o 2748 víc než předloni. Vyplývá to z dat Domu zahraniční spolupráce, který v Česku evropský vzdělávací program Erasmus+ administruje.
před 11 hhodinami

VideoOpozici vadí na sílu prosazované změny jednacího řádu, přijetí se může zkomplikovat

Schvalování změn v jednacím řádu se ve sněmovně ještě může zkomplikovat. Ústavně-právní výbor sice normu poslal do druhého čtení, některým opozičním zákonodárcům ale vadí, že během předkládání úprav nevznikla dohoda napříč dolní komorou. Zástupci koalice namítají, že není na co čekat. Opozice je podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného naopak připravena se tématu věnovat dlouho. „Očekával jsem, že na ústavně-právním výboru před druhým čtením dojde k nějaké shodě, evidentně nedošlo. Koalice to tlačí na sílu a my se tomu budeme bránit,“ avizoval šéf lidovců.
před 11 hhodinami

Rostoucí ceny plynu, elektřiny či dopravy pociťují firmy i spotřebitelé

Zdražování plynu a zčásti i elektřiny už podle provedeného šetření pociťuje většina společností sdružených ve Svazu průmyslu a dopravy. Ekonomové předpokládají, že válka na Blízkém východě zbrzdí celé tuzemské hospodářství. Pokles HDP odhadují na několik desetin procentního bodu. Rozhodujícím faktorem nicméně bude délka konfliktu. První dodavatelé energií už také přistoupili ke zvýšení cen pro domácnosti.
před 12 hhodinami

Turek hrozí Hnutí Duha zásahem do dotací. Aktivisté mají smůlu, vzkazuje

Vládní zmocněnec pro Green Deal a poslanec Filip Turek (za Motoristy) pohrozil na facebooku ekologické organizaci Hnutí Duha zásahem do dotací, o které sdružení žádá ministerstvo životního prostředí. Mluvčí resortu Veronika Krejčí sdělila iRozhlasu, že organizace s žádostí uspěla a peníze jí už byly přiděleny. Podporu má Turek u stranického předsedy a ministra zahraničí Petra Macinky. Ten napsal, že Hnutí Duha považuje bez nějaké větší nadsázky „za teroristickou organizaci“. Kdyby měla být daňovými poplatníky nadále dotována, byl by prý Macinka značně zklamán.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

VideoCesta k důstojnému bydlení je pro lidi bez domova složitá. Může jim ale změnit život

Příchod jara ukončil některé programy pro bezdomovce, které jim pomáhaly zvládnout chladné počasí. Podpůrné organizace ale v práci nepolevují. Lidí na ulici přibývá i mezi staršími a najít důstojné bydlení je pro ně mimořádně náročné. Jednou z takových osob je pan Luboš, který sedm let přespával v lese i na vlakovém nádraží. Nakonec ale podstoupil protialkoholní léčbu a organizace Naděje mu našla dočasné bydlení v azylovém domě. To mu změnilo život. Teď čeká na místo v domově pro seniory. U dalších lidí z azylových domů je ale cílem, aby si našli byt. To se povedlo například klientce Armády spásy Haně, která po deseti letech v azylových domech žije už půl roku v sociálním bytě. Fakt, že důvěra lidi mění, potvrdil i roční experiment odborníků, kteří dali čtyřiceti osobám bez domova sto tisíc korun. Většina z nich částku využila právě k tomu, aby si našla bydlení či práci.
před 23 hhodinami

S Velikonocemi policie tradičně posiluje hlídky, nechybí ani v ulicích

V tuzemsku aktuálně platí zvýšená bezpečnostní opatření. Policie ve větší míře hlídá takzvané měkké cíle – tedy sportovní, kulturní a společenské akce, letiště nebo náboženské objekty. Sbor denně nasazuje po celé republice přes tisíc lidí – včetně hlídek s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. A důslednější kontroly probíhají i na silnicích kvůli Velikonocím.
před 23 hhodinami
Načítání...